Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Silaj Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Silaj Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Silaj Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Silaj Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sıkıştırma

Fermantasyon esnasında herhangi bir problem ile karşılaşmamak için, iyi bir sıkıştırma ile silolanacak materyaller arasındaki oksijenin ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Yetersiz yapılan sıkıştırmalarda bitkiler, daha uzun süre solunum yapmaya devam eder ve bu da besin madde kayıplarına neden olur. Bu durum ayrıca ortamda enterobacter gibi istenmeyen bakterilerin gelişmesine ve protein kayıplarına neden olur.

Sıkıştırmanın yetersiz yapıldığı durumlarda, ortama oksijen girişi artar. Silajın ısınması ile birlikte fizyolojik fermantasyon azalır, kuru madde kayıpları artar ve buna bağlı olarak hayvan performansı düşer.

«Sıkıştırma, ortamdan oksijeni uzaklaştırarak, fermantasyon kalitesini arttır. Silaj kalitesini olumsuz yönde etkileyen bakterilerin gelişimini önler.»

Silaj Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kapatma ve koruma

Silajın mümkün olan en kısa sürede kapatılarak silo içerisine oksijen girişinin önlenmesi iyi bir fermantasyon başlangıcı için gereklidir. Kapatmada kullanılacak olan materyalin zarar görmemesine özen göstermek gerekir. Kapatmada kullanılan materyalde meydana gelebilecek en küçük bir parçalanma, oksijen girişine ve silajın bozulmasına neden olur. Kapama materyali olarak oksijen bariyerlerinin kullanılması oksijen girişini ciddi anlamda azaltacağından, sıkıştırma işlemi bittikten sonra oksijen bariyerlerinin örtülmesi ve sonrasında plastik örtü ile kapatılması oksijen kaynaklı kayıpları minimize edecektir.

Kapatılmamış silajların tepe noktasının ilk 1 metresinde %50’ye varan kuru madde kayıpları meydana gelir. 125 mikronluk plastik örtülerin kullanıldığı durumlarda bu kayıp %20 iken oksijen bariyerlerinin kullanıldığı durumlarda %10’lara kadar düşer.

«Kapatma işleminde, plastik örtüler ile birlikte oksijen bariyerlerinin kullanımı, oksijen girişini ciddi anlamda azaltır. Ortam pH’sının daha hızlı düşmesine yardımcı olur. Clostridium bakterilerinin gelişimin baskılayarak protein kayıplarını azaltır.»

Silajın açılması

Herhangi bir inokulantın kullanılmadığı durumlarda, silajın açılması ile birlikte oksijenli fermantasyon başlar ve silaj pH’sı artarak silajda küf oluşumu ile birlikte toksikasyon şekillenir.

Sonuç olarak silajdan beklenen kalite ve verimin elde edilebilmesi için belli kurallar izlenmeli ve silajı yapılacak kaba yemin çeşidine uygun inokulantlar kullanılmalıdır.

«Oksijen ile birlikte küf ve mantar gelişimi de artar. İnokulantlar, oksijen varlığında küf ve mantar gelişimini baskılar. Silajın besin madde ve kendine has kokusunu korur. Hayvanlar tarafından sevilerek tüketilir, performansı arttırır.»


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Makalede Neler Var ?1 OTLATMA ÖNCESİ HAZIRLIK YAPMA1.1 Çayır Meraların Hayvan Beslenmesindeki Önemi1.2 Çayır Meraların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.