Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Silaj Yaparken İnokulant Kullanılmalı mıdır
Silaj Yaparken İnokulant Kullanılmalı mıdır

Silaj Yaparken İnokulant Kullanılmalı mıdır

Silaj Yaparken İnokulant Kullanılmalı mıdır

Silaj inokulantları asidifikasyonu hızlandırarak kaba yemlerin besin değerini korur ve silajın aerobik (oksijenli ortam) stabilitesini optimize ederek küf ve maya gelişimini engeller.

İnokulant Kullanmanın Faydaları

Kaba yemlerin besin değerini korur. Mikrobiyal kaynaklı silaj inokulantlarının kullanımı, pH’nın çok hızlı bir şekilde düşmesine yardımcı olarak, proteinleri parçalayan bakterilerin gelişimini baskılar. Böylece kaba yemlerin protein değeri korunmuş olur.
Yem tüketimini arttırır. Mikrobiyal inokulantlar, silajın tadını kaçıran biyolojik kökenli aminlerin üretimini azaltarak silajın kendine has lezzetini korur ve yem tüketimini uyarır. Daha etkin koruma sağlar. Listeria ve bütirik sporlar düşük pH seviyelerine karşı oldukça duyarlıdır. İnokulantlar, pH’yı hızla düşürüp ortam asiditesinin hızla artmasını sağlayarak bu bakterilerin gelişimini baskılar.
Besin madde kayıplarını önler. Laktik asit kaynaklı silaj inokulantları pH’yı hızla düşürerek kuru madde kayıplarını azaltır.

İçeriği zengin olan bazı inokulantlar laktik asit bakterilerinin yanında, silaj açıldıktan sonra küf ve maya gelişimini azaltmak için anti-fungal özelliği sahip organik asitleri üreten bakteri gruplarını da içerirler. Bu tür inokulantlar, etkin bir fizyolojik fermantasyon sağlamalarının yanı sıra, silaj açıldıktan sonra çalışmaya devam ederek silajı korumaya devam eder.

Silaj Yaparken İnokulant Kullanılmalı mıdır

İnokulant çeşitleri

Çoğu silaj inokulantları sadece laktik bakteriler içerir (lactobacillus plantarum, pediococcus acidilactici veya pentosaceus). Bu tür inokulantlar genellikle çavdar silajlarında kullanılır. Şeker içeriği düşük olan çayır ve ot silajlarında kullanılan inokulantlar, laktik asit bakterisi yanında selülozu parçalayarak şeker içeriğini arttırmak için enzim de ihtiva eder ( selüloz, hemiselüloz). Kuru madde içeriği yüksek olan silajlarda ise pH seviyesini arttıran ve silajın ısınmasına neden olan küf ve mayaların gelişimini baskılayan spesifik bakteriler (Propionibacterium spp.) içeren inokulantlar kullanılır.

Silaj İnokulantı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnokulant seçim kriterleri

•İnokulantlar çiftçilerin beklentilerini karşılayacak özellikte olmalıdır.

•Ürün onayı olmalıdır.

•Ürün üzerindeki etikette; ürün konsantrasyonu, her bir ürüne ait aktif içerik tanımı (Lactobacillus plantarum MA 18/5U gibi), resmi onay, kullanım sırasındaki önlemler, ürün stabilitesi, parti numarası ve üretim tarihi gibi ürüne ait bilgiler yer almalıdır.

•İnokulantlar genellikle likit uygulamalar için uygundur (suda çözünebilir toz form). Manuel (el ile uygulamalarda) yapılacak uygulamalarda zaman zaman granül form tercih edilebilir.

•Silajlarda meydana gelen ısınma, maya ve küflerin gelişmeye başladığının bir göstergesidir. Bu aynı zamanda besin madde kaybı demektir.

Püf Noktaları

•Silajın yapımından maksimum verim alabilmek için mikrobiyal inokulantlar gereklidir.

•Mikrobiyal inokulantlar, silajı clostridium, küf, maya ve diğer istenmeyen bakterilere karşı koruyarak, besin madde içeriğini korur.

•Mikrobiyal inokulantlar, silajda meydana gelebilecek ısınma ve kuru madde kayıplarını önler.

Büyükbaş Hayvancılıkta Sılaj’ın Avantajları Ve Dezavantajları

Koyun ve Keçilerde Silaj Kullanabilir miyiz


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Makalede Neler Var ?1 OTLATMA ÖNCESİ HAZIRLIK YAPMA1.1 Çayır Meraların Hayvan Beslenmesindeki Önemi1.2 Çayır Meraların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.