Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / MENŞE ŞAHADETNAMESİ NEDİR
MENŞE ŞAHADETNAMESİ NEDİR

MENŞE ŞAHADETNAMESİ NEDİR

MENŞE ŞAHADETNAMESİ NEDİR

Menşe Şahadetnamesi hayvan ve hayvan maddelerinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle kordon altında bulunan yerlerden gelmediğini ve hastalıksız hayvanlardan elde edildiklerini gösteren köylerde muhtarlarca İl, İlçe ve belediyelik yerlerde belediyelerce verilen belgedir.

Menşe şahadetnameleri 16 Aralık 1987 tarihli resmi gazetede yayımlanan örneğe göre İl Özel İdareleri ve Tarım İl Müdürlükleri döner sermayeleri tarafından cilt ve seri numaralı, dipkoçanlı şekilde bastırılır. Belediyelere ve muhtarlıklara bedeli karşılığında dağıtılır. Menşe şahadetnamelerine yapıştırılacak olan damga pulu bedelleri, Maliye Bakanlığınca “Damga vergisi kanunu genel tebliği” olarak ait olduğu yıldan bir önceki yılın aralık ayında resmi gazetede yayınlanır. Muhtarlar ve Belediyelerce yanlışlıkla onaylanmış olsa dahi cilt ve seri numarası olmayan değişik matbaalarca basılmış menşe şahadetnameleri geçerli değildir.

MENŞE ŞAHADETNAMESİ NEDİR

MENŞE ŞAHADETNAMESİNİN DÜZENLENMESİ

Yurt içi hayvanların nakillerinde hayvanların çıkış yerlerinden önce “Menşe Şahadetnamesi” alınması gereklidir. Menşe Şahadetnamesi mal sahipleri veya satıcılar tarafından hayvanların çıktıkları yerden; köylerde muhtardan, şehir ve kasabalarda belediyelerden alınır. Alınan menşe Şahadetnamesine hayvan ve hayvan maddesini sevk edenin adı, soyadı, açık adresi, hayvan ve hayvan maddesinin nevi, cinsi, miktarı, işaretleri, götürülecek yerin adı ve adresi, büyükbaş hayvanlar için ayrıca kulak küpe numaraları yazılır. Muhtar ve belediye yetkililerine, o bölgenin idari hudutları dahilinde bir aydan beri salgın hayvan hastalığı yok ise; menşe Şahadetnamesine düzenleyenin adı soyadı, unvanı ve tarihi yazılıp imzalanıp mühürlendikten sonra mal sahibine verilir. Mal sahibi şahadetnameye Damga Vergisi Kanununa göre her yıl belirtilen miktarda damga pulunu yapıştırır. Menşe şahadetnamenin geçerlik süresi düzenlenmesinden itibaren 21 gündür.

İlçelerden başka İl veya İlçelere yapılacak hayvan ve hayvan maddelerinin naklinde menşe Şahadetnamesinin Veteriner Sağlık Raporuna çevrilmesi ve nakliyat sırasında bu raporların bulundurulması mecburidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Makalede Neler Var ?1 OTLATMA ÖNCESİ HAZIRLIK YAPMA1.1 Çayır Meraların Hayvan Beslenmesindeki Önemi1.2 Çayır Meraların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.