Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaşta Domates Posası ve Silajı Kullanımı
Küçükbaşta Domates Posası ve Silajı Kullanımı

Küçükbaşta Domates Posası ve Silajı Kullanımı

Domates Posası ve Silajı

Domates posası hayvan yemi olarak kullanılabilen endüstriyel bir yan üründür. Domates posası yüksek miktarda su içerdiğinden kısa sürede bozulabilmektedir. Bu nedenle hayvanlar tarafından hemen tüketilmeli, bu mümkün değil ise kurutularak veya
silolanarak saklanmalıdır. Yüksek su içeriği nedeniyle yapay kurutma pahalı olabilmekte ve bu nedenle güneşte kurutma tercih edilmektedir. Taze domates ve yan ürünleri tek başına silolanmamalıdır. İçeriğindeki suyun yapısındaki maddeler nedeniyle pH yeterli düzeyde düşmemekte, bu nedenle suyu absorbe edebilmesi için bir miktar saman gibi kuru kaba yem maddelerinin katılması tavsiye edilmektedir. Taze domates posası % 5-10 arasında taze buğday samanı ile karıştırılırsa 90 günün sonunda iyi korunmuş ve fermente olmuş silaj elde edilebilmektedir. Filipinlerde taze domates posasının plastik konteynerlerde veya biçilmiş soldurulmuş otlarla, pirinç samanı veya mısır koçanı ile karıştırılarak katmanlar halinde saklanması tavsiye edilmektedir. Karışımın % 69 posa ve % 31 kuru ot olması durumunda, silajın yaklaşık 14 günde hazır olduğu bildirilmektedir.

Domates Posası Protein Oranı

Domates posası protein (kuru maddede % 17-22) ve yağ (kuru maddede % 10-15) açısından nispeten zengin sayılabilir. İçeriğindeki çekirdek oranı fazla ise yağ oranı % 20’yi aşabilir. Selüloz içeriği yüksektir (kuru maddede % 33-57 ham selüloz). Domates ve yan ürünleri yüksek selüloz içeriği nedeniyle, ruminantların beslenmesinde kullanılabilmektedir. Özellikle kaba yemin kıt olduğu dönemlerde saman ile birlikte silolanan domates posası, koyunlar için iyi kaliteli kaba yem olabilmektedir.

Küçükbaşta Domates Posası ve Silajı Kullanımı

Küçükbaşta Domates Posası ve Silajı Kullanımı

Domates Posasını Ne Kadar Kullanmalıyım

Erken laktasyon dönemlerinde süt ineklerine rasyonun % 10’u kadar (kuru maddede) kurutulmuş domates posasının verilmesi, kuru madde alımı, süt verimi ve süt kompozisyonunu değiştirmemektedir. Birden fazla doğum yapmış ineklerin rasyonunda % 32,5’a kadar kurutulmuş domates posası (keten tohumu ve arpa yerine) kullanıldığında, hayvan sağlığı, süt verimi ve kuru madde alımı üzerine hiçbir olumsuz etkisinin bulunmadığı bildirilmiştir.

Alternatif Kaba Yem Kaynakları

Hayvancılığın geliştirilmesinde en önemli yollardan biri kaliteli, ucuz ve bol kaba yem ihtiyacının düzenli olarak karşılanmasını sağlamaktır. Bir işletmedeki giderlerin % 60-70’ini yem giderlerinin oluşturması sebebiyle, yemlerle ilgili olarak yapılacak
her türlü iyileştirme işletme ekonomisine katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar sonucunda bu kaynakların yem girdi maliyetlerini düşürerek karlılığı arttırdığı yönündeki bildirişler, çiftlik hayvanlarının beslenmesinde alternatif yem kaynaklarının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak hem tarla bitkisi olarak üretilebilen hem de endüstriyel bir yan atık olan yem maddelerinin,
alternatif kaba yem kaynağı olarak ruminant beslemede kullanılabileceği ve kaba yem sorununa çözüm olabileceği söylenebilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hayvanları Meraya Çıkarmadan Önce Yapılması Gerekenler

Makalede Neler Var ?1 OTLATMA ÖNCESİ HAZIRLIK YAPMA1.1 Çayır Meraların Hayvan Beslenmesindeki Önemi1.2 Çayır Meraların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.