Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Küçükbaş Hayvan Hastalıkları / Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?
Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığında

Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Hastalığı Belirtileri :

Kuzuların ağız, dil ve ağız etrafında oluşur. Dilin üstündeki deri soyulur, yaralar kanayabilir. Yaraların sağıtımı yapılmazsa iltihaplanır. Yaralar nedeniyle beslenme tam olarak yapılamaz ve kuzular zayıflar. Gerekli önlemler alınmazsa kuzularda ölüm oranı % 50?ye değin çıkar.

Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığında BULAŞMA

Hastalık temas yoluyla bulaşabilir. Hastalığın bulaşması çok hızlıdır. Kısa sürede duyarlı olan bütün kuzularda ağızda lezyonlar gelişebilir. Özellikle memelerinde lezyon bulunan anaç hayvanlar enfeksiyonun kaynağıdır. Hastalık özellikle sıyrık yaralarından çok çabuk bulaştığı ve yayıldığı için özellikle çalılık gibi yerlerde oluşan sıyrık yaraları hastalığın yayılmasında ve bulaşmasında önemlidir. Ayrıca enfeksiyonun solunum yoluyla da bulaşma ihtimali vardır. Hastalık yaz aylarında diğer hastalıkların da etkisiyle yüksek ölüm oranına ulaşabilir.

Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığında KLİNİK BULGULAR

Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığında

Dudak çevresinde, burun deliklerinin etrafında, ağız içinde, bacak arasında, nadiren dil üzerinde kabarık, karnıbahar benzeri lezyonlara neden olabilmektedir. Lezyonlar bazen o kadar büyür ki kuzu ya da oğlağın beslenmesine imkân vermez.

Kuzularda Ağız Yarası ( Ektima ) Hastalığında TEDAVİ

Tedavide antibiyotikler kullanılmalı, yaralar üzerinde oluşan enfeksiyonlar önlenmelidir. Yaraların üzerine betadin gibi antiseptik solusyonlar uygulanabilir.
Hastalıktan korunma aşı ile sağlanır. Aşı, doğumdan 1-2 gün sonra inguinal bölgeye damlatılıp yayılarak yapılır. Omür boyu bağışıklık sağlar.
En güzeli rutin olarak bütün doğan kuzu ve oğlakların hiç vakit kaybetmeden aşılamalarının yapılmasıdır. Aşı uygulanan bölgede geçici yaralar oluşabilir. Bu oluşan yaralar dikkate alınmamalıdır. Enfeksiyonun var olduğu sürülerde ise sağlamların aşılamasının yapılmasının gereği yoktur. Uygulanan aşı canlı olduğu için halihazırda enfeksiyon olan sürülerde enfeksiyonun artmasına neden olabilir. Etken insanlarda da hastalık meydana getirdiği unutulmamalı, aşı uygulamaları yapanlar ya da hasta hayvanlarla uğraşan insanlar dikkat etmelidir.

Kesin Tedavi ;

Yaralar Karbonatlı su ile sabah akşam yıkanır sonrada 1 litre saf gliserine 150 cc batikon solüsyon koyulup karıştırılır . Karbonatlı suyla güzel yıkadıktan sonra 5 cc bu gliserinden yaralar ve ağzına sıkılır. Bir flokonda reptopen s 2 cc küçüklere 5 cc erişkin keçilere olacak şekilde ayarlayıp üçgün lezyonlu hayvanlara vurulacak, muadil ilaç değil reptopen dikkat edin.!!


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.