Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Küçükbaş Hayvan Hastalıkları / Küçükbaş Hayvancılıkta Kenelerden Korunma Yolları
Küçükbaş Hayvancılıkta Kenelerden Korunma Yolları

Küçükbaş Hayvancılıkta Kenelerden Korunma Yolları

Kenelerden Korunma Yolları:

Hayvanların kenelerden korunabilmesi için öncelikle barınaklarının düzenli inşa edilmesi, yarık ve çatlakların kapatılması gereklidir. Ayrıca toprağa uygulanabilen ilaçlar ile barınaklar düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Özellikle bahar aylarından başlayarak, kenelerin aktivasyon gösterdikleri dönemlerde hayvanlara sistemik ve uzun süre etkili akarisidler uygulanmalıdır. Bu tarz ilaç uygulamalarda, halk sağlığı açısından ilaçların et, süt ve yumurta da kalıntı bırakmayacak şekilde yasal arınma sürelerine dikkat edilmesi gereklidir. Hayvanların ilaçlanmasında organik fosforlu, Pretrinli, piretroidli ve karbamatlı ilaçların kullanılması önerilmektedir. Avermektin grubu ilaçlar kenelere etkili olmakla beraber etkileri gecikmeli olarak ortaya çıktığından hastalık bulaşmalarını engellemede başarısız kalabilmektedir.

Küçükbaş Hayvancılıkta Kenelerden Korunma Yolları

Mera ve otlakların kontrol altında tutulması gereklidir.

Kenelerin rahatça saklanabileceği, ot boyları çok yüksek, düzensiz meralar ıslah edilmelidir. İçerisinde çalılık-ağaçlık alanların olduğu alanlar kene yönünden incelenmeli, sakıncalı alanlar ilaçlanmalıdır. Meralar, çok yoğun kene içeriyor ise genel açık alan ilaçlamaları ile kene populasyonu kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Bir hektar alana, Carbaryl ve Propoksur 2kg, Deltametrin ve Lamdacyalotrin 0,003-0,3 kg, Permetrin 0,03-0,3 kg, Primiphos methyl 0,1-1 kg oranlarında uygulanabilir. Ancak, geniş otlaklar düşünüldüğünde bunun oldukça masraflı olduğu ve tek uygulamanın yetersiz olduğu unutulmamalıdır. Özellikle hayvanların yoğun olarak kullandığı dinlenme ve sulama alanları, gübre birikim bölgeleri, ağıl ve ahırlar ilaçlanmalıdır.  İlaçlamaların, iklim şartlarına göre 3-4 hafta aralar ile kene aktivasyon süresince devam edilmelidir. Bu ilaçlamalarda çevreye ve ortamdaki diğer canlılara zarar vermeyecek ilaçlar seçilmelidir ve zorunluluk olmadıkça bu yolla mücadele tercih edilmemelidir.

Daha etkili ve başarılı mücadele için, evcil hayvanlara ek olarak yabani hayatı da kapsayan ulusal çaplı kontrol programları hazırlanmalıdır. Bu amaçla ülke genelinde kene yaygınlığı ve aktivasyon dönemleri tespit edilmelidir. Bölgelerin iklim ve coğrafik özellikleri dikkate alınarak ilaçlama dönemleri ve tekrar oranları ayarlanmalıdır. Sıcak ve nemli bölgelerde her üç hafta da bir ilaçlamalar tekrarlanmalıdır. Yine iklim şartlarına bağlı olarak ılıman iklimli bölgelerde her 3-4 hafta da bir yapılacak ilaçlamalar kene hareketlerinin son bulacağı aylara kadar sürdürülmelidir. Ayrıca, hayvanlarda kullanılacak kimyasalların en alt seviyelere çekilmesi için kenelere karşı etkili aşı geliştirme, biyolojik mücadele ve entegre mücadele metodları geliştirmek için gerekli projelerin hazırlanıp hayata geçirilmesi gereklidir. Bu şekilde hazırlanacak kontrol programları ve hayvan hareketlerinin, ilgili bakanlık birimlerince denetlenip, takip edilmesi ise ayrı bir zorunluluktur.

Küçükbaş Hayvancılıkta Kenelerden Korunma Yolları

Bu denetimleri yapacak olan Veteriner Hekimlik teşkilatı yeterli eleman ve kanunlar ile desteklenmelidir. Aksi takdirde, hem insanlarımızın hem de hayvanlarımızın kene ve kenelerin bulaştırdığı hastalıklara bağlı olarak, sağlıkları ve ekonomik gelişimleri ciddi anlamda risk altında olmaya devam edecektir.

Halk arasında ve daha kötüsü yöneticiler arasında Veteriner Hekimlerin sadece hasta hayvanları tedavi eden kişiler olduğu yönündeki yanlış anlayışın en kısa sürede giderilmesi gereklidir. Veteriner hekimliğin hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önündeki en önemli engel olduğu, salgın hastalıkların kontrolünün veteriner hekimler olmadan yapılamayacağı anlatılmalıdır. Hayvan refahı, hayvancılığın gelişimi ve ekonomik katkıları, hayvansal gıdalar ile oluşabilen hastalıkların ve ilaç kalıntılarının kontrolü. Çevre ile bu hastalıkların yayılışı arasındaki bağlantılar veteriner hekimlik mesleğinin görev alanları içerisindedir. Bu durumda Veteriner hekimler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çevre Bakanlıklarında etkin ve yetkin bir şekilde teşkilatlandırılmalıdır. Veteriner Hekimlik mesleğine yönelik kanuni zafiyetler en kısa sürede giderilmelidir.

Sadece salgın hastalıklar dönemlerinde hatırlanan ancak daha sonra unutulan, mesleki yetkileri sürekli olarak yapılan yeni düzenlemelerle kısıtlanan, bakanlıklardaki ilgili birimleri kapatılan, söyledikleri uyarıları dikkate alınmayan veteriner hekimlik mesleği olmadan ülkede sağlıklı nesiller geliştirmeyi düşünmek gerçekle bağdaşmaz. Tüm uygar ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de etkili ve güçlü bir veteriner hekim teşkilatı refah düzeyi yüksek, sağlıklı ve mutlu bir toplumun güvencesidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.