Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Koyunlarda Tüylüce Hastalığı
Koyunlarda Tüylüce Hastalığı

Koyunlarda Tüylüce Hastalığı

Tüylüce ()

Tüylüce Nedir: Koyunlarda Tüylüce Hastalığı Koyunların tırnak arasındaki kesenin (sinus biflex) iltihabına halk arasında “”, “çatal ağsak” denir. Tırnak aralarına sap, saman, taş gibi yabancı cisimlerin batması, ağıl altlıklarının kullanılması başlıca sebeplerdir. Parmaklar arası ağrılı ve şiştir. Hayvanlarda gözle görülen bir topallık mevcuttur. Tırnak arasındaki kıl kökünde iltihap oluşur.

Koyunlarda Tüylüce Hastalığı
Koyunlarda Tüylüce Hastalığı

Koyunlarda Tüylüce Hastalığı Tedavisi

Tırnak arasında diğer kıllardan ayırt edilebilecek kalın bir kıl kuvvetlice çekilerek köküyle beraber kopartılır. Bıçak ve jilet kullanılarak ya da sıkılarak patlatıldığında katılaşmış irin çıkar. Sonra parmaklar arası yıkanır ve bölgeye çam sakızı, sarımsaklı tuz ya da çam katranı sürülür. Oğlakların tırnaklarının arası iltihaplandığında çam sakızı bezin arasına konarak pansuman yapılır. Halk arasında “göztaşı” adı ile bilinen bakır sülfat, deri hastalıklarında astrenjan (kurutucu, büzücü) ve antiseptik olarak kullanılır. Göztaşıyla tırnak arası yıkanır. Göztaşı yarayı yakarak, irini (pislik) temizler.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.