Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Küçükbaş Hayvan Hastalıkları / Koyun ve Keçilerde Siğil Hastalığı Ve Bozlak Kültürün’de Tedavi Yöntemi
Koyun ve Keçilerde Siğil (Papillomatosis) Hastalığı Ve Tedavi Yöntemi

Koyun ve Keçilerde Siğil Hastalığı Ve Bozlak Kültürün’de Tedavi Yöntemi

Siğiller hayvanın baş, boyun, meme ve meme başlarında görülür. Hayvan sahipleri tarafından meme başlarında karnıbahar ve küçük kurtçuklar şeklinde görünümleriyle bilinirler.

Koyun ve Keçilerde Siğil Hastalığı Ve Bozlak Kültürün’de Tedavi Yöntemi

Koyun ve Keçilerde Siğil (Papillomatosis) Hastalığı Ve Tedavi Yöntemi

Boyun ve sırt bölgesinde görülen siğiller bir çakmak vasıtasıyla yakılırlar. Kuvvetlice çekilirlerse köküyle birlikte çıkarlar. Saplı olanlar diplerinden ince naylon iplikle bağlanarak kendiliğinden düşmeleri sağlanır. Ahırlarda hayvan kaşıma tarağıyla siğiller koparılır.

Odun külü ve sirkenin karıştırılıp siğil üzerine sürülmesi eski bir gelenek olup hala uygulanmaktadır. Yılan kabuğuna, yılanın gömleğine “kav” denilir. Yılan kabuğu siğilli hayvanların yemlerine atılmak suretiyle yedirilir. Siğillerin üzerine otomobil atık yağı ile pansuman yapılır. Bu uygulama birkaç gün devam ettikten sonra siğiller jilet veya keskin bir aletle kesilir.

Kesilmiş bir hayvanın safrası memelerde oluşan siğillere sürülerek memelerin iyileşmesi sağlanır.

Hayvanlarda oluşan siğil tedavisinde, siğil ocağında ocaklı eline bir tuz parçası alır ve bununla siğillerin etrafını çizerek bazı dualar okur.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.