Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Küçükbaş Hayvan Hastalıkları / KOYUN VE KEÇİLERDE BAKIM VE BESLENMEYE BAĞLI (DÜŞÜK) ABORTLAR
KOYUN VE KEÇİLERDE BAKIM VE BESLENMEYE BAĞLI (DÜŞÜK) ABORTLAR

KOYUN VE KEÇİLERDE BAKIM VE BESLENMEYE BAĞLI (DÜŞÜK) ABORTLAR

Beslenmeye bağlı abortlar

Nonenfeksiyöz nedenler arasında beslenme ve beslenmeye bağlı bozukluklar ön plandadır. Özellikle kalitesiz kaba yem, yetersiz mera ve konsantre yemde alımındaki problemler koyun ve keçilerde enerji ve protein yetersizliklere ve buna bağlı abort yada zayıf/ölü kuzu doğumuna neden olabilmektedir. Gebeliğin son 1/3’ündeki yetersiz enerji alınımı yavru gelişimini durdurur. Yağ rezervi yetersiz ve gelişimini tamamlayamamış küçük ve zayıf yavru doğumuna neden olur. Beslenmeyle ilişkili olarak iyot, bakır ve selenyum eksikliği abort ve ölü doğumlara yol açabilmektedir.

KOYUN VE KEÇİLERDE BAKIM VE BESLENMEYE BAĞLI (DÜŞÜK) ABORTLAR

KOYUN VE KEÇİLERDE BAKIM VE BESLENMEYE BAĞLI (DÜŞÜK) ABORTLAR

Bakır eksikliği

Fötal gelişim sırasında yavruda geri dönüşümsüz lezyonlara yol açar. Yavru canlı doğsa bile kuzularda enzootik ataksiye ve doğumu takiben birkaç hafta içerisinde de arka bacaklarda felç şekillenmesine yol açar. Bunun için mutlaka bakır eksikliğinden gebe hayvanları korumak gerekir. Bakırın eksikliği gibi fazlalığı da zehirlenmeye ve de abortlara yol açar. Koyunlarda bakır zehirlenmesinde idrarda hemoglobin, müköz membranlarda sarılık ve takiben abort şekillenir.

İyot eksikliği

Hayvanlarda aborta ve zayıf yavru doğumuna neden olur. Aborte fetüste troid bezinin oldukça büyük olmasına bağlı fetüsün her iki boyun bölgesinde aşırı büyük şişkinlik belirgindir. Gebeliğin son dönemlerinde abort şekillendiyse yavrunun yün örtüsü bulunmayabilir. Yavru canlı doğsa bile yaşam gücü oldukça zayıftır ve kuzulara iyot takviyesi yapılmazsa yavrular ölür.

Selenyum eksikliği

Selenyum eksikliği sonucu şekillenen hastalıklara ülkemizde de oldukça sık karşılaşılmaktadır. Selenyum eksikliğine bağlı erken embiryonik ölümlere, abortlara, gebeliğin uzamasına ve kuzularda beyaz kas hastalığına neden olur. Selenyum embriyonun hayatta kalabilmesi için gerekli olan önemli mineraller arasındadır. Selenyumun eksikliği gibi fazlalığı da probleme yol açmakta ve zehirlenmelere neden olmaktadır.

Toksik bitkiler

Zehirli bitkilerin yenmesi sonucu fetüste kongenital defektlere, erken embiryonik ölümlere ve abortlara yol aça bilmektedir. Bunlar arasında astragalus (geven otu), oxytropis (baklagil türü), verratum califonicum yer almaktadır.

Koyun ve Keçilerde Stres ve travmaya bağlı abortlar

Uygun olmayan tutma şekilleri ve yün kırpma sırasında meydana gelen travmalar, yemleme sırasında ya da barınaklarda meydana gelen sıkışma ve itişmeye bağlı abortlar meydana gelebilmektedir. Gebe hayvanların uzun süren taşınmaları, aşırı efor harcamasına neden olan durumlar gibi stres faktörleri de aborta neden olur. Bununla birlikte yırtıcı hayvan saldırısı gibi sıkılıkla karşılaşılmayan streslere bağlı olarak abortlar şekillenebilmektedir.

Koyun ve Keçilerde Hatalı İlaç Uygulamalarına Bağlı Abortlar

Fenotiyazin ve karbon tetraklorür gibi anthelmintikler, gebeliğin geç dönemlerinde tetramizol, prostaglandin F2 alfa ve dexametazone uygulamaları aborta yol açarlar.

Bu konuyada okuyabilirsiniz :

KOYUN VE KEÇİLERDE ABORT (DÜŞÜK) VE NEDENLERİ

KOYUN VE KEÇİLERDE HASTALIKLARA BAĞLI (DÜŞÜK) ABORTLAR

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.