Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Küçükbaş Hayvan Hastalıkları / Koyun Ve Keçiler Neden Topallar ve Yöresel Yöntemlere Göre Tedavi Şekli
keçi koyun topallamasının tedavisi

Koyun Ve Keçiler Neden Topallar ve Yöresel Yöntemlere Göre Tedavi Şekli

Koyun ve Keçiler neden topallar tedavisi nedir? Yöresel yöntemler de ( Bozlak Kültürü ) tedav şekli nasıl yapılmalı.

Ayak Bölgesi Hastalıkları Tüylüce (Sinus Biflex’in Yangısı) Koyunların tırnak arasındaki kesenin (sinus biflex) iltihabına halk arasında “”, “çatalağsak” denir. Tırnak aralarına sap, saman, taş gibi yabancı cisimlerin batması, ağıl altlıklarının kullanılması başlıca sebeplerdir. Parmaklar arası ağrılı ve şiştir. Hayvanlarda gözle görülen bir topallık mevcuttur. Tırnak arasındaki kıl kökünde iltihap oluşur.

Tırnak arasında diğer kıllardan ayırt edilebilecek kalın bir kıl kuvvetlice çekilerek köküyle beraber kopartılır. Bıçak ve jilet kullanılarak ya da sıkılarak patlatıldığında katılaşmış irin çıkar. Sonra parmaklar arası y ıkanır ve bölgeye çam sakızı, sarımsaklı tuz ya da çam katranı sürülür.

Oğlakların tırnaklarının arası iltihaplandığında çam sakızı bezin arasına konarak pansuman yapılır. Halk arasında “” adı ile bilinen bakır sülfat, deri hastalıklarında astrenjan (kurutucu, büzücü) ve antiseptik olarak kullanılır. Göztaşıyla tırnak arası yıkanır. yarayı yakarak, irini (pislik) temizler.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

2 Yorumlar

  1. HayvancilikBilgi

    Merhaba paylasimlarinizin devamını bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.