Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Hayvanlarda Ektima Hastalığı

Hayvanlarda Ektima Hastalığı

EKTİMA ( kontagioza ovis)

Kuzu ve oğlaklara has viral bulaşıcı bir hastalıktır. Ülkemizde yaygın olarak ilkbahar sonlarası ve yaz ayları başlarında görülür. Etken epiteliotrop bir virüstür. Lezyonlar genelde dudak kenarlarında, burun ucunda, dudaklar ve ayaklarda, az olarak ta memede (yetişkinlerde) kabuklu papüller şeklinde görülür.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Nedeni:

Etken çiçek virüsü grubundan bir parapoxvirustur. Virüs dış ortamda uzun süre canlı kalabilir. Kurumaya dayanıklıdır ve kurumuş halde oda ısısında 15 yıl dayanmaktadır. Hasta hayvanlardan dökülen kabukların kuruması ve toz hale gelmesiyle rüzgarla etrafa saçılması ve bulaşma söz konusudur. Bulaşma hayvandan hayvana direk veya indirekt (kontamine ahır, bakıcı ve diğer materyaller) yolla gerçekleşmektedir. Morbidite % 90’dır.

Koyun ve keçiler duyarlı, sığırlar ise daha az duyarlıdır. Hastalık 3-6 aylık kuzularda daha fazla görülür. Bazen daha küçüklerde de görülür ve öldürücü seyirlidir.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Belirtileri:

  1. Makulopapuler safha: Lezyonlu bölgede yangısal hücre birikimine bağlı eritematöz odaklar oluşur.
  2. Target safha: lezyonun oluşacağı bölge damarlarının genişlemesiyle kırmızı bir odak şekillenir.
  3. Akut safha: Kırmızı odaklar içleri sıvı ile dolarak nodüller gelişir.
  4. Rejeneratif safha: Nodüller siyah nokta şeklinde kurur ve ince sarı bir görünümdedir.
  5. Papullomatoz safha: Lezyonlar karnabahar şeklinde görülür.
  6. Regressif safha: papillomlar küçülür ve üzeri kalın bir kuru kabukla örtülür.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Semptomları:

Lezyonlar papül ve kabuklaşma ile karakterizedir. İnkübasyon süresi 8-10 gündür. Morbidite yüksek, mortalitesi düşüktür. Semptomlar 3 form halinde seyreder. Bu formlar: Labial form, Pedal form ve Genital form’dur.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Labial form:

En sık görülen formdur. Lezyonlar dudak kenarlarında karnabahar, siğil görünümlü oluşumlar halinde özellikle deri-mukoza bölgesinde ortaya çıkar. Önceleri veziküller şeklinde, daha sonraları kabuklanarak siğil görünümünü alır. Lezyonlar giderek büyür ve birleşerek daha büyük lezyonlara dönüşürler. Kabuklar kaldırılınca şiddetli ağrı ve kısmen üzeri irinle örtülü kanamalı yüzeyler görülür. Süt emen yavrular hastalığı annelerine bulaştırırlar. Annelerde aynı lezyonlar memede meydana gelir. Ağız lezyonlarından dolayı yavrular annelerini kolay ememez, yiyeceklerini kolaylıkla alamazlar. Özellikle merada beslenenlerde ot kıymıkları, diken gibi batıcı cisimler kolaylıkla bu lezyonların kanamasına neden olurlar. Açlıktan dolayı sekonder enfeksiyonlar meydana gelir. Lezyonlara sekonder etkenlerin bulaşması sonucu dil, akciğer ve rumende benzer lezyonlar gelişir.

Ektima, hastalığın sürüye girmesinden 10 ila 20 gün sonra en şiddetli devreye girer. Lezyonlar genelde 2-3 haftada kendiliğinden iyileşebilir. Lezyonların ülserleşmesi halinde semptomlar daha uzun seyreder ve ülserli alanların nekroze olması sonucu sepsiste gelişebilir.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Pedal form:

Hastalık ayaklarda korona ve interdigital bölgede lezyonlar meydana getirir. Lezyonlar daha sınırlı ve topallığa neden olurlar.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Genital form:

Erkek hayvanlarda; scrotum, prepisyumda; dişilerde; meme, vulva ve anüste lezyonlar meydana gelir. Bu bölgelerde şişkinlik ve hafif bir sızıntı ortaya çıkar. Lezyonlar dudak formundaki benzer.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Tanı:

Klinik belirtilere göre tanı oldukça kolaydır.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Tedavisi:

Etkene yönelik spesifik bir sağaltım yoktur. Hayvanlara yumuşak gıdalar verilir. Lezyonlar üzerine yumuşatıcı pomatlar (pom. Vitanol, pom. Kampfre, pom. Terramycin) ve gliserin iode sürülür. Sekonder enfeksiyonlara karşı antibiyotikler, ağız bölgesine antibiyotikli pomatlar ve antiseptik solüsyonlar uygulanır. Pedal formda ayaklar iyice yıkanır, antibiyotikli pomatlar sürülür. Genital formda O2’li su, potasyum permanganat gibi antiseptikler ile irrigasyon yapılır.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Korunma:

Hastalığın görüldüğü sürülerde kuzular 6-8. haftada aşılanır. Aşı hasta kuzuların kabuklarından (% 50 gliserin içinde % 1’lik emülsiyon haline getirilerek) elde edilir ve deriye çizgi şeklinde uygulanır. Hastalık çıkmayan bölgelerde aşı uygulanmaz.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Aşısı Nasıl Yapılır

Uygulama ve dozaj :

  1. Aşı, hastalık çıkan yerlerde doğumdan hemen sonra, koruyucu amaçla ise doğumların tamamlanmasından sonra her yaştaki kuzu ve oğlaklara toplu alarak Regio inguinaleye (arka bacağın iç kısmı) 0.5-1 cm uzunluğunda 3-4 çizgi halinde çaprazlama olarak iğne ile derinin ilk tabakasını geçecek kadar derin, fakat kanama yapmayacak şekilde skarifikasyon yapılır. Aşı, buraya aşı damlalığından 2-3 damla damlatılıp bir kaç saniye bekletilerek uygulanır.
  2. Aşı, hastalık çıkan yerlerde ve daha önce hastalık görüldüğü bildirilen bölgelerde koruyucu olarak yapılır. Hastalık çıkmayan yerlerde aşı uygulanmaz.
  3. Aşı, kullanılacağı zaman steril bir enjektörle sulandırma sıvısından 3 mİ alınıp kuru aşı şişesine aktarı lir, köpürtmeden çalkalanır ve tekrar enjektörle çekilerek sulandırma sıvısına ilave edilir. Bu işlem 2-3 kez tekrarlanmalıdır.
  4. Aşı, uygulamalarında asepsi ve antisepsi kurallarına kesinlikle uyulmalı, kullanılan iğne ve enjektörler kimyasal maddelerle temizlenmemelidir. Bağışıklık 21 günde tam olarak oluşur, bağışıklık süresi 6 aydır.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Aşısı Ne zaman Yapılır

Aşı, hastalık çıkan yerlerde ve daha önce hastalık görüldüğü bildirilen bölgelerde koruyucu olarak yapılır. Hastalık çıkmayan yerlerde aşı uygulanmaz.

Hayvanlarda Ektima Hastalığı Kesin Tedavi ;

Yaralar Karbonatlı su ile sabah akşam yıkanır sonrada 1 litre saf gliserine 150 cc batikon solüsyon koyulup karıştırılır . Karbonatlı suyla güzel yıkadıktan sonra 5 cc bu gliserinden yaralar ve ağzına sıkılır. Bir flokonda reptopen s 2 cc küçüklere 5 cc erişkin keçilere olacak şekilde ayarlayıp üçgün lezyonlu hayvanlara vurulacak, muadil ilaç değil reptopen dikkat edin.!!


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunlarda Tüylüce Hastalığı

Koyunlarda Tüylüce Hastalığı

Tüylüce (Sinus Biflex’in Yangısı) Tüylüce Nedir: Koyunlarda Tüylüce Hastalığı Koyunların tırnak arasındaki kesenin (sinus biflex) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.