Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika

BEYAZ KAS HASTALIĞI ( Bohça ve Yel )

BEYAZ KAS HASTALIĞI ( ve )

Yeni doğan ve genç çift tırnaklılarda ve noksanlığına bağlı olarak şekillenen halk dilinde “Bohça” ve “Yel” diye bilinen hastalıktır.

Selenyum yönünden fakir toprakların bitkilerinde, ayrıca fazla yağışa ve erozyona maruz kalan yerlerde yetişen bitkilerde selenyum eksikliği söz konusudur. Sülfat yönünden zengin
topraklar oldukça risklidir. Gelişmeleri hızlı olan ırklarda ve özellikle 4-6 haftalık yaşlarda sıktır. Annenin gebelik döneminde Se ve E vitamini yönünden zengin rasyonlarla beslenmemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

BEYAZ KAS HASTALIĞI ( Bohça ve Yel )

bazen yeni doğan kuzularda, genellikle doğumdan sonraki 38 haftalık dönemde görülmektedir. Hafif şekillerde yürüyüş tutuk, bel kambur, adımlar kısa ve diktir. Yürürken arka ayaklar üstüne çökebilir. Hareket halindeyken solunum güçleşir.
Hastalığın biraz ilerlemiş durumunda, hayvanlar ön ayaklarına dayanarak vücudun ön kısmını kaldırır. Fakat arka ayaklarına dayanarak vücudun arka kısmını kaldıramaz. Daha ileriki dönemde hasta hiç yerinden kalkamaz.

Hasta hayvanlar meraya çıkartılmaz, ayrı bir bölmede tutulur ve hareket ettirilmez. Kuzu ve oğlaklara Selenyum ve E vitamini kasiçi veya derialtı uygulanır. Solunum güçlüğü olan hayvanlara uygulanır.

Özellikle gebeliğin son 2 ayında anneye e vitamini ve Se yönünden zengin yemler verilir ve Selenyum ve E vitamini takviyesi yapılır.

Selenyum noksanlığının görüldüğü bölgelerde koyun karma yemlerine selenyum tuzu ilave edilmeli, gebeliğin ikinci yarısında (doğum sezonunun başlamasına 40 gün kala) gebe koyunlara 2 haftada bir Se ve E vitamini içeren ilaçlar verilmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Mastitis Nasıl Önlenir

Mastitis Nasıl Önlenir

Makalede Neler Var ?1 MASTİTİS KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER1.1 Mastitis Nasıl Önlenir1.2 İneklerde Mastitisten Korunma1.2.1 a) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.