Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
MORKARAMAN KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

MORKARAMAN KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

MORKARAMAN KOYUNU VERİM YÖNÜ :

Kombine, et verimi öncelikli

MORKARAMAN KOYUNU YAYILMA ALANI :

Doğu Anadolu Bölgesi

MORKARAMAN KOYUNU GENEL TANIMI :

Sağlam ve iri yapılıdır. Sağrı cidagodan biraz yüksektir. Boyun uzun, göğüs dar, sağrı düşük ve bacaklar yüksektir. Kulak büyük, enli, sarkık ve yana doğru yatıktır. Baş vücuda nazaran uzun ve öne doğru incelmiştir. Baş profili alnın buruna geçiş yerinden biraz yukarıda hafif çukurluk gösterir. Burun dişilerde az veya çok, koçlarda belirgin şekilde dış- bükeydir. Vücut rengi kızıldan mora kadar değiş- mekle birlikte göz, ağız ve burun etrafı daha açık, baş ve ayaklar vücuda nazaran daha koyu renklidir. Yüz ve baş genel olarak yapağısızdır. Karın ve boyun genellikle çıplak veya seyrek örtülüdür. Bacaklar bileklerden itibaren yapağısızdır. Yapağı kaba karışıktır. Erkekler ço- ğunlukla boynuzludur. Boynuzlar büyük ve helezonidir, dişiler ise zayıf boynuzlu veya boynuzsuz olabilir. Yağlı kuyrukludur. Kuyruk omurları iki defa bükülme yaptığından S formundadır.

MORKARAMAN KOYUNU IRKA ÖZGÜ AYIRICI ÖZELLİKLER :

Sürü ve analık içgüdüsü, yürüme yeteneği iyi, sevk ve idaresi kolaydır. Yaşama gücü ve kötü çevre koşullarına adaptasyon yeteneği yüksektir. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Yağlı kuyruk, uzun ve yetersiz kış besleme döneminde enerji kayna- ğı olarak kullanılmakta, bu koşullarda yaşam garantisi sağlamaktadır.

MORKARAMAN KOYUNU YETİŞTİRME KOŞULLARI :

Doğu Anadolu Bölgesi’nin soğuk ve uzun kış koşullarına ve dağlık yapısına çok iyi uyum sağlamıştır. Yüksek rakımlı ve fakir meraları iyi değerlendirir. Kış aylarında ise normal bir besleme ile kapalı veya bir tarafı açık ağıllarda barındırılır.

MORKARAMAN KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

MORKARAMAN KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Vücut Ölçüleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 75 68
Vücut Uzunluğu (cm) 72 67
Doğum Ağırlığı (kg) 3.9 3.5
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 50-90 40-60
Günlük Canlı Ağ. Artışı (g) 192

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.