Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Karagül Koyunu Irk Özellikleri

Karagül Koyunu Irk Özellikleri

KARAGÜL KOYUNU

Karagül Koyunu Irk Özellikleri Dünyanın en eski evcil koyun ırkları arasında bulunan karagül koyunu ülkemizde Tokat civarında yetiştirilmektedir. Anavatanı Özbekistan olan karagül koyunu, dünyada “Qaragul” olarak bilinmekte ve M.Ö 1400 yıllarından beri evcil olarak yetiştirilmekte olduğu araştırmacılar tarafından söylenmektedir.

Karagül koyunu, dünyaya 20 yy başlarında Almanlar tarafından yayıldığı iddia edilmektedir. Karagül koyunu eti, sütü, postu ve yünü için yetiştirilmektedir. Özellikle postu çok değerlidir. Karagül kuzu postu çok değerlidir. Kuzuların ilk doğumlarında renleri siyahtır. Bu durum kuzu postu için ayrı bir özelliktir. Kuzular büyüdükçe yapağı renkleri değişir. Astragan karagül kuzu postundan yapılmaktadır. Karagül kuzu postundan yapılan şapkalar dünyada meşhurdur. Yalnız bu postlar 3 günlük kuzulardan elde edildiği için hayvan severler tarafından zaman zaman tepki ile karşılanmıştır.

Karagül koyunu ülkemizde yetiştirildiği Tokat ili ve civarında nesli tükenmekte olduğundan Tarım Bakanlığı koruma amaçlı teşvik uygulaması yapmaktadır. Dünyanın en eski evcil koyun ırklarından olan karagül koyununu kısaca inceleyelim.

Karagül Koyunu Yayılma Alanı:

Tokat ili ve çevresi

Karagül Koyunu Verim Yönü :

Kombine, et, süt ve post

Karagül Koyunu Genel Tanımı:

Vücut yapısı küçüktür. Baş orta büyüklükte, boyun kısa ve kalın, bacaklar orta uzunluktadır. Cidago, sırt ve sağrı hemen hemen eşit yükseklikte olup yandan bakıldığında sırt düz bir hat gibi görülür. Yaygın vücut rengi siyahtır. Siyah dışında kahverengi, gri ve beyaz olanları da görülür. Yapağısı kaba karışıktır. Yapağı lif çapı bireysel olarak değişiklik göstermektedir. Kuzuları parlak, bukleli ve kürk yapımına uygun kıl örtüsüne sahiptir. Erkekler boynuzlu dişiler ise genel olarak boynuzsuzdur. Dişilerde boynuzluluk oranı %13 civarındadır. Boynuz yapısı, erkeklerde baştan öne doğru açılan kuvvetli ve kıvrımlı, dişilerde ise tek kıvrımla kulak arkasından öne doğru ve zayıf yapılıdır. Yağlı kuyrukludur.

Karagül Koyunu Irk Özellikleri

Karagül Koyunu Irka Özgü Ayırıcı Özellikler :

Yetersiz çevre şartlarına dayanıklıdır. Hastalıklara dirençlidir. Yeni doğmuş kuzularda kıl örtüsü bukleli ve parlak yapıda iken, kısa süre sonra bukleler düzleşerek mat ve son derece kaba yapağı halini alır.

Karagül Koyunu Yetiştirme Koşulları :

Bozkır iklimi ve kurak şartlara iyi adapte olmuştur. Özel bakım ve besleme istemez. Yetersiz mera, bakım besleme koşullarında yetiştirilebilir. Yetiştiriciliğinde yaylacılık geleneği yaygındır. Sürüler meraya genelde akşam ve gece çıkarılır.

Karagül Koyunu Irk Özellikleri :

* Orta boy koyun ırklarındandır.

* Kuzular ilk doğduğunda siyah renkli olup, yaşlandıkça yapağı rengi; gümüş mavisi, siyah gri ve kızıl kahveye dönüşür.

* Karagül koynunda kuyruk yapısı iki bölümden oluşmaktadır. Üst kısım dolgun yağlıdır. Alt kısım “S” yaparak uzar ve yağsızdır. Bazı yetiştiriciler bu kısmı hayvan küçükken kuyruktan keserek ayırır.

* Yetişkin erkek koçlarda boynuzlu olanlar olduğu gibi boynuzsuz olanlarda vardır. Dişilerde boynuz nadiren görülür.

* Yüz ince uzun, kulaklar orta uzunluktadır.

* Parazit ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.

* Dış doğa şartlarına dayanıklı, sıcak ve soğuk iklime uyumludur.

* Uzun ömürlü koyun ırkları arasındadır.

* Her türlü meradan yararlanma özelliğine sahiptirler.

* Kolay doğum yaparlar. Annelik iç güdüleri sağlamdır. Sürü savunması yaparlar. Bir tehlike anında kuzularının etrafında sürü halinde çember oluştururlar.

Karagül Koyunu Verim Özelliği:

* Erişkin erkeklerde canlı ağırlık 80 – 90 Kg. Dişilerde ise 45 – 60 Kg ortalamasındadır.

* Laktasyon süresi 130 gün ortalamasında olup, bir laktasyonda ortalama süt verimi 60 Kg dır.

* Genelde tek doğum yaparlar, 2 yılda 3 kuzu alınabilme özelliğine sahiptir.

* Yapağı verimi 2 ila 2,5 Kg arasıdır.

Karagül koyunu için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tokat ili içerisindeki karagül koyun yetiştiriciliği yapanlara koruma amaçlı destek pirimi vereceğini bir tebliğ ile açıklamıştır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.