Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Karacadağ Zom Koyunu

Karacadağ Zom Koyunu

Özellikleri

Karacadağ Zom koyunu’nun vücutları genel olarak bej veya beyaz-kremdir. Zom koyunlarında vücudun çeşitli yerlerinde özellikle baş, ağız, göz, kuyruk ve bacaklarda siyah lekeler görülür. Kulaklar, deri ve dil siyah beneklidir. Vücut sağlam ve iri yapılı olup bacaklar uzun ve kuvvetlidir. kaba karışıktır. Yağlı kuyrukludur. Toplu ve yuvarlak bir kuyruk yapısına sahip olup kuyruk üç parçalıdır, en üsteki parça diğerlerinden daha yukardadır. Sürü içgüdüsü, yürüme, otlama yeteneği iyidir. Yetiştirildiği yerin taşlık arazi yapısına sıcak ve kurak iklime uyumlu, dayanıklı, yaşama gücü ve adaptasyon yeteneği yüksektir

Karacadağ Zom sütünde protein oranının düşük değerlerde olması yetiştirildiği Karacadağ Bölgesinin sahip olduğu yetersiz meraya bağlı fakir bitki kompozisyonundan kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Karacadağ Zom Koyunu Yetiştirme Alanı:

Karacadağ bölgesinin Alatosun Beldesi, Bayırkonak ve Ovabağ köyleri arasında kalan yörede yoğun olarak yetiştirilmektedir.
Karacadağ bölgesi dışında Şanlıurfa (Siverek, Viranşehir ilçeleri) ve Mardin (Derik ilçesi) illeri arasında da yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Karacadağ Zom Koyunu Genel Tanımı:

Vücutları genel olarak bej veya beyazkrem rengindedir. Vücudun çeşitli yerlerinde özellikle baş, ağız, göz, kuyruk ve bacaklarda siyah lekeler görülür. Vücut sağlam ve iri yapılı olup bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Koçlarda baş hafif dışbükeydir. Koyunlarda baş, uzun ve dar olup boyun kısmı uzundur. Gözler bal ve kahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte ve yanlara doğru yatıktır. Boyun kısmı yapağılı bacaklar yapağısızdır. Yapağı kaba karışıktır.

Karacadağ Zom Koyunu Irka Özgü Ayırıcı Tanımlar:

Zom koyunlarının sürü içgüdüsü, yürüme, otlama, hastalıklara karşı direnç yeteneği iyidir. Yetiştirildiği yerin taşlık arazi yapısına
sıcak ve kurak iklime uyumlu, dayanıklı, yaşama gücü ve adaptasyon yeteneği yüksektir. Proje sürülerinde kuzuların 90 günlük yaşta ortalama canlı ağırlıkları 23.7 kg ulaşmakta, 39.7 kg canlı ağırlığında kuzulara da rastlanmaktadır.

Karacadağ Zom Koyunu
Karacadağ Zom Koyunu

Karacadağ Zom Koyunu Yetiştirme Koşulları:

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin genelinde görülür. Aile işletmelerinde 100 baştan büyük sürüler halinde yetiştirilmektedir.

Karacadağ Zom Koyunu Verim Yönü: Kombine, et, süt, döl ve yapağı

Karacadağ Zom Koyunu Görünüm Özellikleri

  • Boynuzluluk oranı erkeklerde %19 iken dişilerde %1 oranında bulunmaktadır. Genel olarak sürülerde boynuzluluk oranı düşük olarak gözlenmiş (%2) olup sürünün büyük çoğunluğu boynuzsuzdur.
  • Erkeklerin %13’ünde dişilerin ise %33’ünde sakal bulunmakta olup, genel olarak sakallılık oranı %22 olarak gözlenmiştir.
  • Göz rengi bakımından iki farklı renge rastlanmıştır (kahve ve bal). Erkeklerin %19’u bal rengi gözlere sahip iken bu oran dişilerde %32 olarak gözlenmiş olup, genel olarak sürünün %31’inin bal rengi %69’unun ise kahve göz rengine sahip olduğu belirlenmiştir.
  • Genel olarak yapağı rengi bakımından hakim renk bej rengi olarak gözlenmiş, sürülerin %72.5’inde bej rengi hakimken bunu sırasıyla %16.5 ile karışık-kahve, %7 ile karışık-siyah ve %4 ile krem rengi izlemektedir. Ancak, erkekler arasında karışık-kahve yada karışık-siyah renkli yapağıya sahip olan hayvan bulunmamaktadır.
  • Baş şekli bakımından erkeklerin, dişilerin ve genel olarak koyunların %75’i düz ve %25’i konveks yapıya sahiptir. Gözler baş üzerindeki yerleşim bakımından erkeklerin ve dişilerin tamamında (%100) yanlarda bulunmaktadır.
  • Meme başı yerleşimi dişilerin tamamına yakınında (%98) yanlarda bulunurken, 3 baş koyun 4’er meme başı ve 1 baş koyunda ise tek meme başı olduğu belirlenmiştir.
  • Zom koyunu yağlı, toplu ve yuvarlak bir kuyruk yapısına sahip olup kuyruk üç parçalıdır, en üsteki parça diğerlerinden daha yukarıdadır. Kuyruk siyah-gri tüyler ile kaplı olup bu ayırdedici bir özelliktir. Vücut derisi, dil, ağız içi beneklidir.

ve hakkında kesin bilgiyi Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerinin topraklarına yayılan Karacadağ eteklerindeki köylerden alabilirsiniz.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Karakaş Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Karakaş Koyunu Özellikleri Nelerdir1.1 Karakaş Koyunu Görünüm Özellikleri ve Vücut Ölçüleri1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.