Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
İvesi Koyunu Özellikleri Nelerdir

İvesi Koyunu Özellikleri Nelerdir

İVESİ KOYUNU

İvesi Koyunu Özellikleri Nelerdir isimli yeni makalemiz siz değerli takipçilerimizin beğenisine sunuyoruz. Olumlu olumsuz yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız büyük memnuniyet duyarız.

İvesi Koyunu Yayılma Alanı :

İvesi koyunu nerede bulunur ? Güneydoğu Anadolu Bölgesi

İvesi Koyunu Verim Yönü:

Kombine, süt verim öncelikli

İvesi Koyunu Genel Tanımı :

Vücut sağlam ve orta yapılıdır. Süt tipine uygun, ince fakat sağlam kemik yapısına sahiptir. Vücut beyaz-krem renklidir. Baş, kirli sarı- kahverengi, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı renkte olabilir. Çoğunlukla alında beyaz leke vardır. Kulak ve burunda lekeler ile ayaklarda pigmentasyon bulunur. Yağlı kuyrukludur. Büyük, yağlı esas kuyruk kitlesinin üzerinde yağsız bir parça bulunur. Kuyruğun yağlı bölümünde alttan başlayıp ortaya kadar uzayan çıplak bir oyuk bulunur. Erkeklerde boynuzlar geriye, aşağıya doğru ve helezoni yapıdadır. Boynuzsuz ve hilal şeklinde boynuzlulara da rastlanır. Dişilerde % 10 oranında zayıf boynuz ve boynuzluluk görülür. Meme, yüksek süt verimine uygun şekilde bezel yapıdadır.Memevememe başı formu değişkendir.

İvesi Koyunu Özellikleri Nelerdir

İvesi Koyunu Irka Özgü Ayırıcı Özellikler :

Sıcak ve kurak iklim koşullarına çok iyi uyum sağlamıştır. Bu koşullarda uzun mesafeleri yürüyebilir. Analık iç güdüsü gelişmiştir. Değişik çevrelere uyum yeteneğinin yüksek ve sürü iç güdüsünün gelişmiş olması, İvesi’lerin diğer sütçü ırklara üstünlüğü olarak kabul edilir. İsrail İvesi‘lerinin kökeni Anadolu İvesisi‘dir.

İvesi Koyunu Yetiştirme Koşulları:

Göçer sistem içinde yetiştirilir. Sıcak ve kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyi olup soğuk karasal iklim koşullarında bile başarıyla yetiştirilebilmektedir. İvesiler, 40-45 °C’leri bulan sıcak ve kurak çöl şartlarında sürü koyunculuğu şeklinde yetiştirilebilmektedir.Yetersiz mera,barınak ve besleme koşullarında yetiştirilebilir. Besleme kış dönemi dışında mera ve otlatmasına dayalıdır. Kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır.Yetersiz, basit ve düşük maliyetli ağıllarda barındırılır.Yağışlı ve nemli bölgelerde adaptasyon güçlüğü olmaktadır.

İvesi Koyunu Özellikleri Nelerdir:

İvesi koyunu canlı ağırlık olarak dişilerde 45 – 50 kg. Erkek koçlarda 60 – 70 kg. civarındadır.

İvesi koyununun süt verimi bir sağım döneminde 100 – 150 litre civarındadır. Sütteki katı madde oranı yüksektir. Sütteki yağ oranı % 6 civarındadır.İvesi koyununda döl verimi % 130 – 140 civarındadır. İvesi koyununda verimi dişi hayvanlarda 2 – 2,5 kg. erkeklerde ise 2,5 – 3 kg civarındadır.

besiciliği için uygun olan ivesi yetiştirildiği bölge ve ivesi sayısı az olduğundan, besiciliği için yeteri sayıda bulunamaz. Dolayısıyla besiye alınan ivesi koyunu azınlıktadır.

İvesi koyun besiciliği yapılan yerlerde ivesi koyun satışları sıkıntı yaratmaz. İvesi koyun besiciliği yapanlar koyun satışlarından her zaman memnun kalmışlardır.

İvesi koyun besiciliğinde etteki randımanda iyidir. Etteki randıman % 52 civarı ortalamasındadır.

İvesi koyunu yetiştirildiği bölge itibarı ile sınırlı olmasından dolayı Türkiye’ deki sayıları sınırlıdır. Yeni yaygınlaşmaya başlayan ivesi koyun yetiştiriciliği gittikçe yaygınlaşacaktır.

 

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.