Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Gökçeada-İmroz Koyunu

Gökçeada-İmroz Koyunu

Gökçeada (İmroz) Koyununun Özellikleri

İmroz (Gökçeada) adası ve kısmen Çanakkale çevresinde yetiştirilen Gökçeada-İmroz Koyunu beyaz yapağılı, ince uzun kuyruklu, küçük cüsseli bir ırktır. Baş ve bacaklar siyah lekelerle örtülüdür. Gökçeada koşullarına uymuş bu ırk daha çok süt verimi yönünden dikkati çekmektedir. Bu nedenle, bu koyunun ıslahına yönelik çalışmalarda süt ve döl veriminin geliştirilmesi amaç edinilmektedir. İmroz koyunun ıslahı ilk defa 1954 yılında Tarım Bakanlığı tarafından ele alınmış ve bu amaçla Gökçeada 65 başlık bir sürü Kumkale Tarım İşletmesi’ne getirilmiştir.

Daha sonraları bu sürü kadrosu arttırılarak çalışmalar aralıksız sürdürülmüştür. Ayrıca Gökçeada’da da bir deposu kurulmuştur. Gökçeada Tarım işletmesi kurulduktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, çiftlik bünyesindeki İmroz sürülerinden küçük bir grup oluşturulmuş ve bunlarla Tahirova melezlemelerine başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, İmroz koyunları bir taraftan  ve seleksiyonla diğer taraftan da Tahirova ile melezleyerek süt ve döl verimi yüksek sütçü bir tip halinde ıslah etmektir. Gökçeada koyunu adı verilen bu yeni tip üzerindeki çalışmalar sürdürülmektedir.

Gökçeada-İmroz Koyunu

Gökçeada-İmroz Koyunu İkizlik ve Süt Verim Oranı

Bu koyun üzerinde yapılan bir araştırmaya göre İmroz koyununda tek doğumlar çoğunluğu oluşturur. İkizlik oranı ise % 20 düzeyinde gerçekleşmektedir. Kuzular doğumda 3.7 kg , 3. ayda 21.1 kg canlı ağırlık göstermektedirler. Ergin yaş canlı ağırlığı ise 33 – 52 kg arasında değişmek üzere ortalama 40 kg’dır.

Aynı araştırmada 215 kayıta dayanarak hesaplanan laktasyon süt verimi, 27- 103 kg arasında değişmek üzere 53.6 kg.’dır. Değişim sınıfları 60 – 200 gün arasında olmak üzere ortalama laktasyon süresi 122.5 gündür. Süt yönünden tanınmış yerli koyunlar
içinde cüssesine oranla en çok süt veren koyun ırklarından birisidir. Araştırmada İmrozlarda 1.41 düzeyinde nispi süt verimi hesaplamıştır.

Bir batına düşen kuzu sayısı üzerinde hesaplanan döl verimi 1. 19’dur. İlk 4 ay içinde dişi kuzuların yaşama güçleri % 81.36 olarak saptanmıştır. İlk kırkımda verimi ortalaması 1.35 kg ergin yaşta ise 1.89 kg.’dır. Yerli ırk koyunlarımız içinde en uzun yapağıya sahip olan İmrozlarda 36’S – 40’ S arasında bulunmakta ve kaba-karışıktır.

Gökçeada (İmroz) Koyunu Koçu

Yayılma Alanı: Gökçeada, Çanakkale ve Kuzey Batı Anadolu

Verim Yönü: Kombine, süt ve et

Gökçeada-İmroz Koyunu Genel Özellikleri:

Küçük yapılıdır.

Vücut beyaz, göz, ağız, burun ucu, kulak ve ayaklarda siyah lekeler görülür.

Erkekler kuvvetli spiral boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur.

Yağsız, ince ve uzun kuyrukludur.

Gökçeada-İmroz Koyunu Irka Özgü Özellikler:

Süt verimi ve yaşama gücü oldukça yüksektir.

Sert iklimli bölgelerde de yetiştirilebilmektedir.

Çobansız sürüler halinde, yarı yaban yaşam sürer.

Erken yaşta cinsel olgunluğa erişir.

Hastalıklara dayanıklıdır, herhangi bir aşılama programı uygulanmaksızın yetiştirilebilir.

Gökçeada-İmroz Koyunu Yetiştirme Koşulları:

En çok Gökçeada (İmroz) adasında engebeli ve dağlık arazide, düşük kaliteli mera alanlarında çobansız olarak yetiştirilmektedir. Yarı entansif yetiştiricilik uygulamalarına da rastlanmaktadır. Ağır kış koşullarında barınaklara alınan koyunlara ek yemleme uygulanmaktadır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.