Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
DAĞLIÇ KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

DAĞLIÇ KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

DAĞLIÇ KOYUNU  VERİM YÖNÜ :

Kombine, et ve süt

DAĞLIÇ KOYUNU  YAYILMA ALANI :

İç Batı Anadolu Bölgesi

DAĞLIÇ KOYUNU  GENEL TANIMI :

Vücut küçük yapılıdır. Sırt çizgisi düz, cidago yüksekliği beden uzunluğundan fazla, göğüs ve sağrı dardır. Koçlar tipik, koyunlar hafif koç başlıdır. Genellikle beyazdır, göz ve ağız etrafında, kulaklarda ve bacaklarda siyah veya koyu kahverengi lekeler görülebilir. Göz altından yüze doğru yayılan oval şekilde siyah ya da koyu kahve nişaneler bulunabilir. Siyah başlılara da rastlanabilir. Gövdede siyah veya koyu lekeler görülebilir. Alaca olanların siyah lekeleri yaş ilerledikçe kırçıl renge döner. Karın ve boyun yapağılıdır. Erkekler genellikle boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. Boynuzlar baştan yana doğru uzamış, büyük, kuvvetli, kalın, birden fazla kıvrımlı ve siyah pigmentlidir. Kaba karışık yapağılı ve yağlı kuyrukludur. Kuyruk yassı, geniş ve kalp şeklinde aşağı doğru sarkar. Dış yüzü düz, orta oluğun iki yanında oval kitle yer alır.

DAĞLIÇ KOYUNU IRKA ÖZGÜ AYIRICI ÖZELLİKLER :

Elverişsiz bakım ve besleme koşullarında yaşama gücü yüksektir. Adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı ve sürü iç gü- düsü gelişmiştir.

DAĞLIÇ KOYUNU  YETİŞTİRME KOŞULLARI :

Sıcak ve kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarında, yetersiz mera, barınak ve bakım besleme koşullarında yetiştirilebilir. Ağılları genellikle bir tepeye yanaştırılarak yapılır. Burdur ve Isparta illerinde dağların eteklerindeki kovuklarda ve hatta rüzgardan korunmuş yerlerde açıkta korularda barındırılır. Göçer olarak da yetiştirilir.

DAĞLIÇ KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

DAĞLIÇ KOYUNU ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Vücut Ölçüleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 67 61
Vücut Uzunluğu (cm) 65 63
Doğum Ağırlığı (kg) 3.5 3.5
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 53 46
Günlük Canlı Ağ. Artışı (g) 241

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.