Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Çine Çaparı Koyun Irkı Özellikleri

Çine Çaparı Koyun Irkı Özellikleri

ÇİNE ÇAPARI

Çine Çaparı Irkı Özellikleri: verim özelliği tamamen yörede yetiştiriciliğini yapanlar tarafından derlenen bilgilerden alınmıştır. Bakanlık tarafından ırkı tescil edilen ırkı koruma kapsamında desteklenmektedir.

Çine Çaparı Koyunu Yayılma Alanı:

Aydın ili, Çine ve Bozdoğan ilçeleri ve Madran Dağı

Çine Çaparı Koyunu Verim Yönü:

Kombine, et ve süt

Çine Çaparı Koyunu Genel Tanımı :

Vücut orta büyüklüktedir. Baş vücuda göre biraz küçük, kulaklar orta büyüklükte ve sarkıktır. Vücut genellikle bej veya açık gri renkte, baş, kulaklar, bacaklar ve karın altı kahverengiden siyaha kadar değişebilen tonlardaki renkle ya da bu renkleri içeren lekelerle kaplıdır. Kaba karışık yapağılıdır. Erkekler güçlü spiral boynuzlu, dişiler çoğunlukla boynuzsuzdur. Yağlı kuyruklu olup diğer yağlı kuyruklu yerli koyun ırklarından daha toplu bir kuyruk yapısına sahiptir. Kuyruk ucu ince ve içe kıvrıktır. Sağıma elverişli iri meme başlarına sahiptir.

Çine Çaparı Koyun Irkı Özellikleri

Çine Çaparı Koyunu Yetiştirme Koşulları:

Genelde dağlık alanlarda yerleşik aile işletmesi şeklinde sundurma tipi veya kargı ve çalılarla oluşturulmuş basit barınaklarda yetiştirilmektedir.Yaz aylarında gündüz, kış aylarında ise gece barınakta tutulmaktadır.Genelde tepe ve dağlık alanlarda otlatılmaktadır. Meraları yaz ve sonbahar başlangıcında genelde zayıf kuru otlarla, diğer dönemlerde ise çok güçlü sayılmayacak yeşil otlarla kaplıdır.Aşım veya doğum dönemi gibi kritik süreçlerde ekonomik gücü yeterli olan yetiştiriciler meraya ilaveten çok az miktarda kesif yem desteği sağlayabilmektedir.

Çine Çaparı Koyunu Görünüm Özellikleri:

* Erkek koyunlar spiral boynuzludur, dişilerde boynuz bulunmaz.

* Yapağıları beyazdır. Baş, karın altı ve ayaklar kahverengidir nadirde olsa siyahta olabilir.

* Yağlı kuyruklu koyun ırklarından olup, kuyrukları büyüktür.

Çine Çaparı Koyun Irkı Özellikleri:

* Ekseriyetle tek doğum yaparlar.

* Canlı ağırlıkları ortalama 45 – 55 kg ortalamasındadır.

* süresi 140 gün civarındadır.

* Bir laktasyonda süt verimi 60 kg civarındadır.

* verimi 1,5 kg dır.

Çine çaparı koyunu Aydın ili ve çevresi iklimine uyum sağlamış bir koyun ırkıdır. Özellikle sıcağa dayanıklı, hastalıklara karşı dirençli olması yöre yetiştiricileri tarafından tercih edilmektedir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.