Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Bafra Koyunu
Bafra Koyunu Koçu

Bafra Koyunu

Bafra Koyunu Özellikleri Nelerdir

Bafra Koyunu Sakız ırkı koçlar ile Karayaka koyunlarının geriye melezlemesi sonucunda elde edilmiştir. Genotip olarak %75 Sakız ve %25 Karayaka’dır. Gökhöyük Tİ’nde sonuçlandırılmış bir çalışmadır. Bu tipin elde edildiği bölge dışında İç ve Doğu Anadolu ile
Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilebileceği belirtilmektedir.

Sakız ırkı iri yapılı, döl ve süt verimi yüksek yerli bir ırktır. Yaşam alanı olan İzmir Çeşme başta olmak üzere Antalya’dan İstanbul’a kadar uzanan Ege kıyı kesimlerinde, aile işletmelerinde küçük gruplar halinde yetiştirilir. Fakat diğer bölgelere uyum kabiliyeti düşüktür. Canlı ağırlık 40-45 kg, süt verimi 120-180 kg, bir doğuma düşen kuzu sayısı 1,7-2,3 olarak bildirilmiştir . Karayaka ırkı Karadeniz kıyı şeridinde yaygın olarak yetiştirilen, küçük yapılı, kaba yapağılı, verimleri düşük olan, ancak et lezzeti bakımından Kıvırcık ırkından sonra ikinci sırada gelen bir ırktır. Canlı ağırlık 35-40 kg, süt verimi 30-45 kg, laktasyon süresi 100-140 gün, bir doğuma kuzu sayısı 1,04-1,06’ dır.

Bafra Koyunu
Bafra Koyunu Koçu

Olumsuz çevre şartlarına dayanıklı ve et lezzeti iyi olan Karayaka ırkının bu özellikleri ile Sakız ırkının yüksek döl ve süt verimi özelliklerini yeni bir koyun tipinde kombine etmek amacıyla Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Ana bilim Dalı ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında Bafra – Karaköy Tarım İşletmesinde TÜBİTAK destekli projeler ile başlatılan melezleme ve seleksiyon çalışmaları neticesinde elde edilen Bafra ırkı (Sakız x Karayaka G1), Karaköy Tarım İşletmesinde koyun yetiştiriciliğinin kaldırılması nedeniyle Amasya – Gökhöyük Tarım İşletmesine götürülmüş ve yetiştiriciliğine bu işletmede devam edilmektedir. Bafra ırkı yüksek döl verimi ve çeşitli bölgelere uyum kabiliyeti nedeniyle yetiştiriciler tarafından tercih edilmektedir.

Bafra Koyunu İkizlik ve Üçüz’lük Oranları

Bafra ırkında vücut beyaz yapağı ile örtülüdür. Ağız, göz etrafı ve kulaklarda siyahlıklar bulunabilir. Kuyruk, dip kısmında az yağlı, ince ve uzundur.Koyunlarda doğum oranı % 94, tek, ikiz, üçüz ve dördüz doğum oranları sırasıyla % 35, 53, 10 ve 2; bir doğuma kuzu sayısı 1,78; sütten kesimde (90. Gün) yaşama gücü tek, ikiz, üçüz ve dördüz kuzularda sırasıyla % 96, 92, 90 ve 67; kuzularda doğum, sütten kesim (90. Gün) ve 180. gün ağırlıkları sırasıyla 3.9, 22.9 ve 32.7 kg olarak bildirilmiştir. Ayrıca her hangi bir bilimsel çalışma ile belirlenmiş olmamakla beraber şahsi görüşmeler sonucu edinilen bilgilere göre Bafra koyununun bazı bireyleri yıl boyu östrus gösterebilmekte, bir doğumda beşiz-altız doğurabilmekte ve östrus süresi 36 saatin üstüne çıkabilmektedir.

Bafra Koyunu
Bafra Koyunu

Bafra Koyunu Görünüm Özellikleri

  • Sakız koyununun Karayaka koyunlarıyla melezlenmesi sonucu oluşturulmuştur.
  • %75 Sakız ve %25 Karayaka kanı taşır.
  • Vücut rengi beyaz ve yapağı ile örtülüdür.
  • Ağız, göz etrafı ve kulaklarda siyah lekelere rastlanır.
  • Ortalama canlı ağırlık 62 kg, cidago yüksekliği 68 cm, vücut uzunluğu 71 cm’dir.

Bafra Koyunu Verim Özellikleri

  • Kirli gömlek ağırlığı: 2,2 kg
  • Canlı ağırlık (koyunlar): 60 kg
  • Canlı ağırlık (koçlar): 70 kg
  • Döl verimi : % 178
Bafra koyunu nereden alınır: Bafra koyunu satın almak ve bafra koyunu fiyatları hakkında bilgi edinmek için aşağıda verdiğim iletişim bilgilerinden irtibata geçebilirsiniz.
Adres
Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Tel : 0358 273 52 97-98 Merkez/AMASYA

KazımKarabekir Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Tel : 0476 411 37 37-38 Aralık/IĞDIR

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.