Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Acıpayam Koyunu

Acıpayam Koyunu

Özellikleri Nelerdir

Acıpayam Tarım İşletmesinde geliştirilen Acıpayam Koyunu, % 50 , % 25 Dağlıç ve %25 Doğu Friz genotipi taşır. Vücut iri yapılı, renk beyaz ve lekesizdir. Baş genelde beyaz olmakla birlikte kahverengi veya siyah lekeli olanlara da rastlanır. Kaba yapağılıdır. Koçlar ve koyunlar boynuzsuzdur. Kuyruk tek parçalı, oval, orta büyüklükte, yağlı ve uca doğru incelerek uzanır.

Acıpayam Koyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Acıpayam koyunu, D. Friz x İvesi x Dağlıç ırklarının aşamalı olarak melezlenmesiyle elde edilmektedir. İlk aşamada İvesi koçları ile Dağlıç dişileri çiftleştirilmiştir. Elde edilen F1 dişiler, daha sonra D. Friz x İvesi melezi (Asaf) koçlarına verilmiştir. Bunların dölleride
kendi aralarında çiftleştirilerek % 25 D. Friz + %50 İvesi + %25 Dağlıç’tan oluşan Acıpayam tipi oluşturulmaktadır.

Acıpayam Koyunu Yayılma Alanı: Acıpayam Tarım İşletmesi’nde elde edilmektedir. Halı tipi özelliklerine sahip et ve süt verim yönlü bir tipdir. Bu tipi, Dağlıç ırkının yetiştirildiği ekstansif koşullara uyum sağlayabilecek bir yapıya sahiptir. Ayrıca Dağlıçları doğal olarak aşabilmektedir. Bu özellik saha düzeyinde Dağlıçlarla yapılan melezleme çalışmalarında büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Verim Yönü: Kombine, et ve süt

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler: Güç çevre şartlarına dayanıklı ve hastalıklara dirençlidir. Dağlıç ırkının yetiştirildiği ekstansif koşullara uyum sağlayabilir. Yağlı ve büyük kuyruklu Dağlıç’ları doğal olarak aşabilmektedir.

Yetiştirme Koşulları: Yetiştiricinin talebini karşılamak üzere Gözlü Tarım İşletmesinde 1200 başlık bir sürü yetiştirilmektedir. Yayılma alanında mera genellikle zayıftır. Basit ağıllarda, sundurma veya rüzgar almayan koruluklarda barındırılır. besleme koşulları yayılma alanında nispeten iyi olan işletmelerde yetiştirilmektedir.

Acıpayam Koyunu

Acıpayam Koyunu Görünüm Özellikleri

 • Vücut beyaz yapağılı ve lekesizdir.
 • Baş kahve renkli yada siyah lekelidir.
 • İri bir vücut yapısına sahiptir.
 • Koçlar boynuzlu olabilir, koyunlar boynuzsuzdur.
 • Kuyruk orta yağlıdır.
 • Meme koltuk ve bezel meme yapısındadır.
 • Canlı ağırlık koyunlarda 60-70 kg koçlarda 100— 130 kg arasında değişir.

Acıpayam Koyunu Verim Özellikleri

 • Doğumda kuzu sayısı 130-140’dır.
 • Dördüncü ay canlı ağırlığı 40-45 kg’dır.
 • Laktasyon süresi 160-180 gün laktasyon süt verimi 180-200 kg’dır.
 • Yapağı verimi 4-5 kg’dır.

Katkılarından dolayı Volkan Derinbay’a şükranlarımızı sunarız.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Şavak Akkaraman Koyunu

Koçeri Koyunu

Makalede Neler Var ?1 Koçeri Koyunu Özellikleri1.0.1 Koçeri Koyunu Görünüm Özellikleri:1.0.2 Irk Özellikleri:1.0.3 Yetiştirme Koşulları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.