Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları
Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Türkiye dokuma endüstrisinin gereksinim duyduğu nitelikli yapağıyı karşılamak üzere uygulanan merinoslaştırma çalışmaları sonucunda elde edilmişlerdir. Bu tiplerin başlıcaları; Karacabey Merinosu (Türk Merinosu), Malya koyunu, Anadolu Merinosu ve Konya Merinosu (Orta Anadolu Merinosu)’dur.

Yapağı verim yönlü tiplerin genel özellikleri şunlardır;

• Yapağıları gerek nicelik gerekse nitelik açısından yerli koyunlardan üstündür.

• Vücut, baş ve ayaklar beyazdır. Kuyruklar, Malya dışında ince ve uzundur.

• Yerli ırklara göre daha hızlı gelişirler, canlı ağırlıkları yerlilerden yüksektir.

• Malya dışında, yağlı kuyruklu yerli ırkları doğal olarak aşma yeteneğine sahip değillerdir.

• Tiplerde merinos genotipi düzeyine bağlı olarak özellikle Orta Anadolu koşullarına uyum zorlukları gözlenir.

Karacabey Merinosu

Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Alman-Et Merinosları ile Kıvırcık koyunlarının çevirme melezlemesi yöntemiyle çiftleştirilmesi sonucu elde edilmişlerdir. Yaklaşık % 90–95 Merinos genotipi taşırlar. İkizlik oranı % 10-20’dir. Kuzuların gelişme hızı Kıvırcık’ın üzerindedir. Canlı ağırlık ortalama 50– 55 kg’dır. Kirli yapağı verimi 3–3.5 kg’dır. Sortiman 64 S’dir. Lüle uzunluğu 6.5–7.0 cm’dir. Karacabey Tarım İşletmesi’nde geliştirilmiştir. Güney Marmara Bölgesi’nde yayılmıştır.

Malya Koyunu

Alman-Et Merinosları’nın Akkaraman koyunlarıyla birleştirme (kombinasyon) melezlemesi yöntemiyle oluşturulmuşlardır. Bu amaçla önce Merinos x Akkaraman birinci geriye melez döller (G1) elde edilmiştir. G1’lerin dişileri, vücut yapıları oldukça iri, yapağı ve döl verimi üstün Akkaraman koçlarına verilerek % 35-40 düzeyinde merinos genotipi taşıyan yarım yağlı kuyruklu Malya tipleri oluşturulmuştur. Doğumda kuzu sayısı 1.10’dur. Canlı ağırlık ortalama 45–50 kg’dır. Gelişme hızı Akkaraman’ın üstündedir. Kirli yapağı verimi 2.4–2.8 kg arasında değişir. Yapağı inceliği 26-28 mikrondur. Orta Anadolu’da Malya Tarım İşletmesi’nde elde edilmiştir. Malya tipinin geçmişte Akkaramanların ıslahında kullanıldığı bildirilmektedir.

Anadolu Merinosu

Alman Et Merinosları ile Akkaramanların melezlenmesiyle elde edilmişlerdir. Bu tip, % 75–80 Merinos genotipi taşır. Doğumda kuzu sayısı yaklaşık 1.20’dir. Doğum ağırlığı 4.5–4.7 kg ve sütten kesim ağırlığı 19.3–19.6 kg arasında değişir. Canlı ağırlık ortalaması 50–60 kg’dır. Laktasyon süresi 120 gün civarındadır. Laktasyon süt verimi ise ortalama 70 kg’dır ve bu miktar 30–100 kg arasında değişir. Kirli yapağı verimi 3–3.5 kg düzeyindedir. Yapağı inceliği 22 mikrondur. Orta Anadolu’da Gözlü Tarım İşletmesi’nde oluşturulmuştur. Akkaramanların ıslahında kullanılmakta ve saf yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Konya Merinosu

Konya Merinosu, G2 ve G3 düzeyindeki Alman Et Merinosu x Akkaraman melezi koyun ve koçların kendi aralarında çiftleştirilmesiyle elde edilmişlerdir. Orta Anadolu Merinosu olarak da adlandırılmaktadır. Bu tiplerde merinos genotipi % 85’in üstündedir. Doğumda kuzu sayısı 1.45’dir. Kuzularda doğum ağırlığı 4.5-5.0 kg arasında değişir. Canlı ağırlık ortalaması 55–60 kg’dır. Laktasyon süt verimi 40-50 kg, laktasyon süresi 140-150 gün’dür. Kirli yapağı verimi ortalaması 3.7 kg’dır. Lüle uzunluğu 7–9 cm’dir. Sortimanı 60– 64’S’dir. Konya Tarım İşletmesi’nde geliştirilmiştir. Akkaramanların ıslahında ve saf yetiştirme amacıyla kullanılmaktadır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.