Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
ROMANOV KOYUNU ÖZELLİKLERİ

ROMANOV KOYUNU ÖZELLİKLERİ

ROMANOV KOYUNU

Romanov Koyununun ana vatanı Moskova’nın kuzey doğu bölgesinde Volga’nın vadileridir. Rusya Federasyonu’na bağlı Tutayev şehrinin eski adı RomanovBorisoglebsk’di. Romanov Koyunu ilk defa 18. Yüzyılda bu bölgede ortaya çıkmış ve şehir ile aynı adı almıştır. Romanov adı aynı zamanda 17. Yüzyıldan 20. Yüzyılın başına kadar Rusya’yı yöneten asil bir aileye aittir. Bu tür üstün özelliklerinin keşfedilmesiyle önce Fransa ve Almanya’ya sonra da Kanada’ya ihraç edilmiş,

Kanada’da beş yıl süren karantina ve çalışmalardan sonra Amerika’ya ihraç edilmeye başlanmıştır. Soğuk karasal iklime ve lokal beslenmeye alışık olan Romanov Koyunu, Kuzey Avrupa kısa kuyruklu koyun türündendir.

ROMANOV KOYUNU ÖZELLİKLERİ

ROMANOV KOYUNU ÖZELLİKLERİ

Romanov Koyununun Fiziksel özellikleri:

1) Kökeni olan Kuzey Avrupa kısa kuyruklu koyunlarda olduğu gibi ön bacakları insan baş parmağı kalınlığındadır ve tüysüzdür. Aynı şekilde yüzlerinde de tüy yoktur.

2) Doğduklarında saf siyah renk olan hayvan, geliştikçe deri rengi griye dönüşür. Bodur yapıya sahiptirler, ayakları vücutlarına göre biraz kısadır. Saf Romanov koyununda boynuz olmaz.

3) Dişilerde bel çukuru dikkat çekici oranda belirgindir. Erkeklerde vücut arkadan öne doğru kaslı olup yele şeklinde kıllarla kaplıdır.

4) Erkek Romanov Koyunun ortalama ağırlığı 55-80 kg iken dişilerde ortalama ağırlık 40-50 kg’dir. 6-7 aylık kuzularda kesim ağırlığı ortalama 35 kg’dır.

5) Mevsime bağlı kızgınlık göstermez. Yılda 2 doğum yapar. Doğum ortalaması % 250’dir. Kızgınlık saati 60 saati bulabilir.

6) Doğum yaptıktan sonra en geç 35-40 gün içinde tekrar hamile kalırlar.

7) 3-4 aylık olduklarında doğurgan hale gelirler. Tek ya da en fazla ikiz doğurabilen diğer koyun türlerinin aksine Romanov Koyunu dördüz, beşiz hatta altız doğurabilir.

8) Yavruladığı kuzuların yaşam dirençleri yüksektir. Kayıp oranı % 5 gibi oldukça düşüktür. Koyunlarda bu oran % 1’e düşer.

9) 12-15 km rahatlıkla gezebilir. Sıcak iklimi sevmez. Rusya kökenli olduğu için soğuk ve sert iklimlere alışıktır. Bu sebeple Büyükorhan bu hayvanların yetiştirilmesi için uygun bir bölgedir. Sıcağa da dayanıklıdır ama aşırı sıcak hava verimini düşürebilir.

10)Bu koyunlar 3 kuzuya rahatlıkla bakabilmektedir ancak 4. ve 5. kuzular biberonla beslenmelidir.

11)Analık kabiliyeti en yüksek koyun türüdür.

12)Romanov Koyununun yünü güçlü ve değerlidir. Ortalama yağlı koyun postu (bir koyundan kırkılan yünün tümü) 4,5 kg’dır. Koyun dış yünlerinin lif çapları 20.9 ve 71.9 mikrometredir (iki farklı çapa sahip olan lifler vardır). Gri renkli yün ve siyah dış post kılı, halı, kilim, battaniye, seccade, kaban içi, hasır, vb. yapımlarında kullanılır.

13)100 günlük iken 150 kg, en fazla ise 200-250 kg civarında süt alınabilmektedir. Sütün yağ oranı % 7,5 olup folik asit miktarı bakımından koyun ırkları içinde en yüksek değere sahiptir.

14)Et verimi çok yüksektir. Etinde koyunlarda genelde görülen koku yoktur. Az yağlı ve oldukça lezzetlidir. Türk damak tadına uygundur.

15)Romanov Koyunu safkan bir koyun olup, melez değildir. Bu özelliğinden dolayı Romanov Koyunu, diğer türlerin üretkenliğini artırmak için kullanılmaktadır. Birçok ülkede Romanov Koyunu olarak satılan koyunlar melezdir. Bu sebepten dolayı bu koyunun ithalinde dikkatli olunması gerekir.

16)Rahat ve sessiz ortamı sever.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

2 Yorumlar

  1. SAFKAN ROMANOV KOYUNU! İsteyenlere Kırşehir Kaman da bulunan çiftliğimizden Koyun,Koç,Kuzu.. İsteyenlere yurtdışından romanov koyunu temin edebiliri. Yurtdışından satın almak isteyenler için; Hayvanlarınız ukraynaki çiftliğimizden kendiniz gelip seçebilirsiniz. Tüm işlemler (hayvanlar,gümrükleme,nakliye,ukraynadaki veteriner ve resmi işlemler) bizim tarafımızdan halledilecek şekilde kapı teslim çalışıyoruz. Hayvanlar gebedir. Minimum 100 baş olmak üzere istediğiniz kadar getirebiliriz..Tüm bu konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Hayırlı ve bereketli günler. tel :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.