Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Romanov Koyun İthalatı Nasıl Yapılır
Romanov Koyun İthalatı Nasıl Yapılır

Romanov Koyun İthalatı Nasıl Yapılır

ROMANOV KOYUNUNUN İTHALİ

Damızlık koyun ithali izne tabidir. Koyun ithalatı yapmadan önce işletmelerin ağıl yatırımını tamamlamış olması gerekir. Başvurular Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nce değerlendirilir. İşletmeler en az 100 en çok 1000 adet damızlık küçükbaş hayvan ithal edebilir. Dişi damızlık hayvan sayısının % 5’ini aşmayan miktarda damızlık hayvan ithal talebinde bulunabilir. İşletme kapasiteleri, ithalat talebinde bulunulan hayvan sayısı ile uyumlu olmalıdır. Koyunların ithal aşamasında üretici (ithalatçı) firmadan aşağıdaki belgeler temin edilecektir.

i) FULL SET OF CLEAN ON BOARD B/L (Tam takım hasarsız yüklenmiştir belgesi)

ii) COMMERCIAL INVOICE (Ticari fatura)

iii) CERTIFICATE OF QUANTITY (Nicelik Belgesi)

iv) CERTIFICATE OF ORIGIN (Menşei Şehadetnamesi –Orijin Belgesi)

vi) INSURANCE CERTIFICATE 100% (Tam sigorta belgesi)

vi)SANITARY CERTIFICATE (İlgili bakanlıktan sıhhi uygunluk belgesi)

vii) PACKAGING LIST (Yük çeki listesi)

viii) HEALTH CERTIFICATE (Sağlık raporu)

Koyunlar üretici firmanın ağıllarından alınarak aşağıda resimleri verilen özel tırlara yerleştirilmekte ve bu şekilde teslimat yapılacak geminin bulunduğu limana götürülmektedir. Koyunlar Rusya, Ukrayna ve Çekoslovakya bölgelerinden geldiği takdirde teslimatlar ya Zonguldak Limanına ya da Gemlik Limanına yapılmaktadır. Yine bu limanlardan özel tırlarla koyunlar Büyükorhan’da inşa edilecek özel ağıllara getirilecektir.

Ödeme seçenekleri ithal edilecek firmaya göre farklılık gösterse de aşağıdaki ödeme şekillerinden birisiyle yapılacaktır (yurt dışı alınan tekliflere göre hazırlanmıştır)

Romanov Koyun İthalatı Nasıl Yapılır

Romanov Koyun İthalatı Nasıl Yapılır

1) % 30 advance payment against proforma invoice at order time , % 70 balance payment after arrival of goods at discharge port. (Sipariş sırasında proforma faturaya istinaden % 30 avans ödemesi, kalan % 70’lik kısım koyunların boşaltma limanına teslim edilmesi ile yapılacaktır). Teslimat ilk ödemenin yapılmasından 10 gün sonra yapılacaktır.

2) % 100 advance payment on FCA-Incoterms 2010. The payment can be done partially by bank transfer and cash at the moment of loading. (% 100 ön ödeme koşuluyla bir ay içinde teslim. Ödemeler banka garantisi ile parça parça da yapılabilir)

3) % 40 TT advance deposits after proforma invoice issued for corfirmation of order and commencement of preparation for delivery, % 30 against shipping documents and the balance % 30 after the goods received at your port ( % 40 proforma faturaya istinaden ön ödeme, teslimat hazırlığı aşamasında % 30 ödeme, kalan kısım teslimatta ödeme).

Özellikle Romanov koyunu ithalinde, üretici firmalar proforma faturaya istinaden ön ödeme koşulu sunmaktadırlar. Her türlü ayıplı mal teslimatı, dolandırıcılık eylemlerine karşı üreticiden üçüncü banka teyidi istenmeli, tüm güvenceler alındıktan sonra avans ödemesi yapılmalıdır.

Saf Romanov Koyunu sadece Volga Bölgesi’nde bulunmaktadır. Diğer ülkelerde satılan ve Romanov Koyunu olarak geçen koyun cinsleri genellikle melezdir. Melez Romanov Koyunlarından safkanlarda olduğu kadar verim alınması mümkün değildir. Bu yüzden melez koyunların fiyatları orijinaline göre oldukça düşüktür. Melez Romanov Koyunlarının fiyatları kelle başına 45 USD-65 USD CIF olarak değişiklik göstermektedir. Gerçek Romanov Koyunlarının bedelleri ise USD 300-USD 1.000 FOB aralığındadır (yaş ve ağırlığına göre). Romanov Koyunlarından yukarıda üreme şemasında anlatıldığı oranlarda verim alabilmek için safkan Romanov Koyunlarının ithal edilmesi ve her türlü ayıplı koyun teslimatına (Romanov Koyunu adı altında başka cins koyun) engel olabilmek için tüm sertifikaların ithal edilecek ülkenin resmi makamlarınca onaylı olması gereğine dikkat edilmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.