Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Organik Koyun Sütü Üretimi ve Süt Kompozisyonu
Organik Koyun Sütü Üretimi ve Süt Kompozisyonu

Organik Koyun Sütü Üretimi ve Süt Kompozisyonu

Organik Koyun Sütü Üretimi ve Süt Kompozisyonu

Organik koyun sütü üretiminde özellikle Güney Avrupa ülkeleri ön plana çıkmaktadır. Üretilen organik koyun sütleri, organik peynirlere işlenmekte ve iyi fiyatlarla alıcı bulmaktadır.

Organik koşullarda koyunlar konvansiyonel koşullara göre daha çok kaba yem ağırlıklı beslenmektedir. Yem rasyonlarındaki karma yem miktarı ülkemizde %40 olarak sınırlandırılmıştır, kaba yem miktarının da %60 olması istenmiştir. Kaba yem oranı bazı Avrupa Ülkelerinde daha da yükseltilmiştir. Organik ve konvansiyonel koşullarda beslenen koyunların sütlerinin karşılaştırıldığı bir araştırmada, organik koyun sütü üretimi yapan çiftliklerde süt veriminin konvansiyonel çiftliklerden daha az olduğu bulunmuştur.

Organik Koyun Sütü Üretimi ve Süt Kompozisyonu

Bunun nedeni olarak organik beslenen hayvanlarda rasyondaki enerji ve protein oranından kaynaklanan, düşük enerji alımı olduğu bildirilmiştir. Organik ve konvansiyonel koşullar sağlanan koyunlarda yapılan diğer bir çalışmada bir hektarlık alanda üretilen süt miktarı konvansiyonel yetiştirilen hayvanlarda daha fazla olmuştur. Bunun nedeni de konvansiyonel üretimde meranın yapay gübreleme nedeniyle kaba yem üretiminin fazla olmasına bağlanmıştır. Sütün kompozisyonu bakımından konvansiyonel sütte sadece kazein içeriği daha fazla olmuş. Kuru madde, yağ, protein ve somatik hücre sayıları bakımından her iki grup benzer bulunmuştur.

Organik ve konvansiyonel koşullar sağlanan koyunlarda süt verimi, sütteki protein, yağ ve laktoz değerleri organik koşullarda, konvansiyonel koşullara göre %18 daha düşük bulunmuş fakat sütteki % yağ ve % protein oranları her iki sistemde de, % laktoz oranı ise organik sistemde daha düşük bulunmuştur. Araştırma da düşük üretim girdileri nedeniyle organik üretimin üreticiler tarafından tercih edildiği bildirilmiştir.

Yine organik ve konvansiyel koyun sütlerinin yağ asitleri ve kansere karşı koruyucu etkili konjugelinoleik asit (CLA) miktarlarının karşılaştırıldığı bir araştırmada. Üretim sisteminin sütün kimyasal yapısını etkilediğini ve özellikle konvansiyonel sütteki yağ içeriğinin organik sütte daha düşük olduğunu buna karşın organik sütlerin doymamış yağ asitleri, yağ asitleri ve konjugelinoleik asit (CLA) bakımından organik koyun sütlerinin daha üstün olduğu bildirilmiştir. Araştırma da organik koyun sütlerinin konvansiyel üretilenlere göre daha yüksek besleyici değer taşıdığı sonucuna varılmıştır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.