Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika

KUZU VE OĞLAK BESLENMESİ

nasıl olmalıdır.

Kuzu ve oğlak beslenmesi aslında üstünde durulması gereken çok önemli bir konu olmakla beraber üreticilerimiz tarafından geleneksel yöntemler kullanılmaya deva edilmektedir.

TÜİK verilerine göre, 2014 yılı itibariyle ülkemizde 31 milyon 115 bin 190 baş koyun ve 10 milyon 347 bin 159 baş keçi bulunmaktadır (1).

Koyun ve keçi varlığı olarak iyi bir seviyede olan ülkemizde koyun ve keçi yetiştiriciliği son 10 yıl göz önünde bulundurulduğunda bakım, besleme, sürü yönetimi ve bilgiye ulaşma bakımından ilerlemeler kaydetmesine rağmen süt sığırcılığı sektörü ile karşılaştırıldığında biraz geri planda kalmıştır.  Süt emme dönemi boyunca kuzu ve oğlakların bakım ve beslenmeleri, onların hayatta kalma şanslarını, gelişim düzeylerini ve ileriki dönemlerdeki verim performanslarını (süt verimi, besi performansı) etkilemektedir.

Doğumu takiben kuzu ve oğlakların yeterli miktarda kolostrum almaları, stresin minimize edilmesi ve doğru bir bakım ve besleme programı ölüm ve hastalık oranını azaltmakla birlikte gelişim performansını da üst düzeyde tutmaktadır.  Türkiye’de kuzu ve oğlak eti hayvansal protein ihtiyacının karşılanması bakımından önemli bir yere sahiptir.

Gün geçtikçe artan nüfusa paralel olarak ortaya çıkan et talebini karşılamak için, yetiştiriciliği yapılan koyun ve keçi ırklarının gelişim performansını arttırma ve yemden yararlanma oranını iyileştirme amacıyla ıslah çalışmalarının yapılması ve gelenekselden ziyade modern bakım ve besleme metotlarının uygulanması gerekmektedir.

Türkiye’de, kuzu ve oğlakların besi performansı genellikle yerli ırkların yetiştiriciliğinin yapılması ve / veya bakım ve besleme tekniklerinin yetersiz olması sebebiyle düşük kalmaktadır. Bu tebliğde, kuzu ve oğlakların süt emme döneminde ve sütten kesim sonrasında beslenmesi ve uygulanan besi yöntemlerine ilişkin bilgiler verilmiştir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.