Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Koyunlarda Suni Tohumlamanın Tarihi
Koyunlarda Suni Tohumlamanın Tarihi

Koyunlarda Suni Tohumlamanın Tarihi

Koyunlarda Suni Tohumlamanın Tarihi

Çiftlik hayvanlarında üreme ve ıslaha ilişkin ilk biyoteknolojik çalışma suni tohumlamadır. Suni tohumlamanın kabul görmesi beraberinde birçok ilişkili teknolojilerin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bu teknolojileri spermanın dondurulması ve cinsiyet tayini, kızgınlıkların düzenlenmesinde alternatif uygulamalar, embriyo üretimi, kültürü, dondurulması, transferi ve son olarak klonlama olarak sıralamak mümkündür. Koyunlarda suni tohumlama ile ilgili çalışmalar 20. yüzyılın başlarında Milanov tarafından Rusya’da başlatılmıştır.

Geniş çaplı suni tohumlama programlarının yürütüldüğü bir diğer ülke ise Çin’dir. Koyunlarda suni tohumlama çalışmaları Avrupa’ya (özellikle Fransa) 1945 ve Latin Amerika’ya (özellikle Brezilya) 1962 yıllarında yayılmıştır. Türkiye’de de 1926 yılında bir Rus veteriner hekimi Türkiye’ye gelerek Karacabey Harası’nda Türk veteriner hekimlerine suni tohumlama ve döl verimi düşüklüğü konularında kurslar düzenlemiştir. Böylece suni tohumlama tekniğini Dünya’da Rusya’dan sonra kullanan ikinci ülke Türkiye olmuştur.

Koyunlarda Suni Tohumlamanın Tarihi

Türkiye’de ince yapağı gereksinimini yurt içinden sağlamayı amaçlayan Merinoslaştırma kapsamında 1950 yılından itibaren suni tohumlamadan da geniş ölçüde yararlanılmış, tohumlanan koyun sayısı 1970 yılında 300.000 e kadar çıkmış ve ülke genelinde 300’e yakın suni tohumlama istasyonu faaliyet göstermiştir. Ülkemizde teknik ve ekonomik nedenlere ilaveten Merinoslaştırma kapsamında sınırlandırılan koyunlarda suni tohumlama çalışması 1980 li yıllarda durmuştur.

Dünya genelinde ise son 30 yılda ıslah stratejilerinde suni tohumlamadan faydalanmada en yaygın kullanılan çiftlik hayvanları sığır ve domuzlar olmasına rağmen. Koyunculuk sektörü sahada tatbik edilen geleneksel suni tohumlama yöntemlerinin (vajinal ve ya servikal) kabul edilebilir gebelik oranları sağlayamamasından dolayı bu tür bir teknolojik uygulamadan aynı ölçüde faydalanamamıştır. Günümüzde önem kazanmaya başlayan suni tohumlama 1982 yılında Avustralya’lı bilim adamlarının geliştirdiği intra uterine tohumlama ile yaygın bir şekilde uygulama sahası bulmuştur.

Laparoskopik yöntem ile spermanın direk olarak kornu uterilere bırakılması ile gebelik oralarının %70’lere ulaştığı bildirilmektedir. Damızlık koçlardan azami ölçüde (1 koç/2000 koyun/hafta) faydalanmayı olağan kılan bu yöntemin en büyük avantajı dondurulmuş sperma ile kabul edilebilir gebelik oranlarının sağlanabilmesidir. Maliyetli olan ve uzmanlık gerektiren bu teknik koyunculukta ileri ve iddialı ülkelerin sıkça başvurduğu, hatta işletmelerin rutin uygulamaları haline gelmiş bir teknolojidir.

Yağlı kuyruklu Morkaraman ırkı koyunlarda, kısa kuyruklu Romanov koçlar kullanarak laparoskopik suni tohumlamada kabul edilebilir gebelik oranının ortalama %60 olmasının programın ekonomikliliği bakımından uygun olduğunun altını çizmiştir.

Bu düzeylerdeki bir gebelik oranının elde edilmesinde, koyunculukta idari konulardan anaçların genel sağlık durumu, başarılı bir kızgınlık senkronizasyon programı, spermanın elde edilmesi, işlenmesi ve kalitesinin, suni tohumlamayı yapan uzmanın, tohumlama öncesi ve sonrasında stresten uzak barınaklarda barındırma gibi faktörlerin başarıyı etkilediğini bildirmiştir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.