Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Koyunlarda Kızgınlığın Toplulaştırılması Nasıl Yapılır ?
Koyunlarda Kızgınlığın Toplulaştırılması Nasıl Yapılır ?

Koyunlarda Kızgınlığın Toplulaştırılması Nasıl Yapılır ?

Koyunlarda Kızgınlığın Toplulaştırılması Nasıl Yapılır ?

Teknolojik gelişmelerin başında hayvanların kızgınlıklarının toplulaştırılarak kuzu verimlerinin artırılması gerekmektedir. Koyunculukta ileri ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan hormon uygulamaları, Türkiye’de özellikle Marmara ve Batı Anadolu Bölgesinde kuzu üretiminin artırılıp et açığının kapatılmasında, genetik çalışmalar yanında ikinci bir yol olarak önem kazanmaya başlamıştır.

Koyunlarda Kızgınlığın Toplulaştırılması Nasıl Yapılır ?

Geleneksel koyun yetiştiriciliğinde yılda tek doğum yaygın ve hakimdir. Ancak entansif koyunculukta yılda tek doğumla elde edilen kuzu geliri ekonomik olmamaktadır. Bu nedenle koyunların sağılmadığı, sadece kuzu üretimi için yetiştirildiği İngiltere, Almanya ve Kuzey Avrupa’nın bazı ülkelerinde, iki yılda üç kuzulatma programı uygulanmaktadır. Çok ender olarak ülkemizin bazı bölgelerinde başvurulan bu uygulamanın ülkemiz için diğer önemli bir yararı, yıllara göre değişen kurbanlık ihtiyacında ve mevsimlere göre kuzu eti pazarında görülen darlığın giderilmesidir.

Bu programlar dahilinde yağlı kuyruklu koyunlarda (İvesi, Mor karaman, Tuj) koyun başına yaklaşık 5kg ekstra et üretilmiştir. Bununla da kalmayıp işçilikten tasarruf edilmiş ve bir örnek kuzu elde edilmiştir. Koyunlarda hormon uygulaması injeksiyon, vajina içi sünger (MAP, FGA, Cronolone, Doğal Progesteron) veya plastik cihaz (CIDR), deri altı implant (Norgestamet) ve yem katkısı (MGA) olmak üzere dört şekilde gerçekleştirilmektedir. Kızgınlığın uyarılmasını izleyen yumurtlamanın uyarılması ve çoklu yumurtlama sağlanmasında ise gonadotropinlerden yararlanılmaktadır.

Bunlardan folikül uyarıcı hormonların başında; folikül uyarıcı hormon (FSH) ve gebe kısrak hormonu (eCG veya PMSG) gelmektedir. ECG’nin artan dozlarına bağlı olarak kuzu sayısında artış gözlenmektedir. Farklı eksogen hormon uygulamalarının koyunculuk tan elde edilen brüt kâr bakımından farklılıklarını incelediği araştırmada, yem katkısı MGA ile kızgınlıkların toplulaştırılmasının hayvan başına 21,58 USD. PGF ve vaginal süngerlerin gonodatropinlerle birlikte kullanılmasının hayvan başına sırasıyla 17,12 USD ve 12,69 USD brüt kâr sağladığını bildirmiştir.

Koyunculukta Yeni Üretim Teknikleri

Ebru Emsen

Nedim Koşum


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.