Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Koçlarda Döl Tutmama Sorunun Sebepleri Nelerdir
Koçlarda Döl Tutmama Sorunun Sebepleri Nelerdir

Koçlarda Döl Tutmama Sorunun Sebepleri Nelerdir

Koçların üreme kusurları

Bu makalede koçların üreme kusurlarını 4 ana başlıkta inceleyeceğiz. Bunlar;

  1. Kriptorhidlik
  2. Sıkrotum fıtığı (Scrotal Hernia)
  3. Testis hipoplasiası ve gelişme geriliği
  4. İktidarsızlık (İmpotens)

Kriptorhidlik

Koçlarda görülen kalıtsal bir kusurdur. Kriptorhid koçlarda testislerden biri yada ikisi ya karın boşluğunda yada ınguinal kanallarda sıkışıp kalmıştır.

Vücut ısısı canlı spermatozoit oluşumunu engellediğinden her iki testisi karın boşluğunda olan bir koç tam kısırdır. Testislerden biri dışarda ise bu koç döllenme yeteneğindedir. Kriptorhid koçlarda her iki testis içerde olsa bile eşeysel istek vardır hatta normalinden daha da şiddetli olarak ortaya çıkabilir.

Kriptorhidliğin kalıtımı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Boynuzsuz belirli oranlarda ortaya çıkmaktadır. Bu durum, boynuzsuzluk ve kriptorhidliğin. ya aynı genin neden olduğu bir pleitropik etkiye, yada her iki özelliği oluşturan genlerin birbiriyle bağlantılı olmasına bağlanabilir. Kimilerine göre kriptorhidlik basit resesif kalıtım yolunu izlemektedir.

Koçlarda Döl Tutmama Sorunun Sebepleri Nelerdir

Koçlarda Döl Tutmama Sorunun Sebepleri Nelerdir

Sıkrotum fıtığı (Scrotal Hernia)

Bu kusuru olan koçların iç organları, sıkrotum içinde bulunurlar. Sıkrotum çok büyük bir görünüme sahip olur. Testisler atrofiye olur ve görevini yapamazlar. Bu arada karın duvarının herhangi bir kısmında görülen diğer fıtıklar da aşım sırasında ağrı ve acı yaptıklarından döl verimine dolaylı olarak olumsuz etki yaparlar. Fıtıkların basit resesif genler tarafından oluşturulduğu bilinmektedir.

Testis hipoplasiası ve gelişme geriliği

Testis hipoplasiasında testis gelişme hızı normalin altındadır yada testislerin biri küçük ve sert olur. Bu yüzden sağlıklı bir spermatozoit üretimi olmaz. Testisler ya yetersiz spermatozoit üretirler (Oligospermi), yada hiç üretmezler (Azospermi). Oligospermi ve azospermi durumları, FSH ve LH hormonlarının yeterli düzeyde salgılanmamasından da kaynaklanabilir. Hipoplastik koçlarda aşım isteği de ya çok yetersizdir yada hemen hemen hiç gözlenmez.

Testis hipoplasiası genellikle ara eşeyliliğin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

İktidarsızlık (İmpotens)

İktidarsız koçların kimilerinde spermatogenesis olduğu halde testislerde yeterli düzeyde teslesteron hormonu üretilemediğinden aşım isteği göstermezler. Kızgın koyunları aramaz yada ilgisiz kalırlar. Bu duruma iktidarsızlık denir. İktidarsızlıkta kalıtsal etmenler kadar bakım-besleme gibi çevre koşulları da rol oynayabilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.