Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Koyun Yetiştiriciliği / Et-Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları
Et-Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Et-Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Et-Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Et-yapağı verim yönlü olarak Türkiye’de oluşturulan başlıca tipler, İç Batı Anadolu eşiği için Ramlıç (Çifteler), Batı Anadolu için (Menemen) ve Orta Anadolu için Hasmer ve Hasak olmuştur.

Et-yapağı verim yönlü tiplerin genel özellikleri aşağıda bildirilmiştir;

• Büyüme hızı ve karkas kalitesi gibi özellikler açısından üstün özelliklere sahiptirler.

• Yapağı verim özellikleri orta-kalitedir.

• Vücut, baş ve bacaklar beyazdır. Kuyrukları incedir.

• Genel olarak kasaplık kuzu üretiminde baba soyu olarak uygundurlar.

Ramlıç

Ramlıç (Çifteler), Dağlıç’ın yüksek yaşama gücü ile Rambouillet ırkının et ve yapağı verim özelliklerini birleştiren bir koyun tipidir. Ramlıç koyunu % 65–70 Rambouillet + %30-35 Dağlıç genotipi taşımaktadır. İkizlik %10 düzeyindedir. Kuzu doğum ağırlığı 4.0–4.5 kg’dır. Dördüncü ay ağırlığı ortalama 30 kg’a erişir. Canlı ağırlık ortalaması 50 kg’dır. Laktasyon süt verimi 70 kg civarındadır. Kirli yapağı verimi 3.0 kg’dır. Sortimanı 60-64’S’dır. Lüle uzunluğu 7.0 cm’dir. Anadolu (Çifteler) Tarım İşletmesi’nde oluşturulmuştur. Ancak günümüzde bu tipin kalmadığı söylenebilir.

Menemen Koyunu

Et-Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları

Menemen koyunu, Ile de France koçları ile Tahirova koyunlarının melezlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu tipte hızlı gelişme özelliği Ile de France’dan, süt ve döl verimi düzeyi ve et kalitesi Tahirova’dan sağlanmaktadır. Menemen tipi ortalama olarak % 75 Ile de France+ % 25 Tahirova genotipi içermektedir. Doğum başına kuzu sayısı 1.25–1.27 dir. Sütten kesim ağırlığı 23.40 kg, dördüncü ay ağırlığı 29.60–35.00 kg’dır. Günlük ortalama canlı ağırlık kazancı 122–183 g arasında değişmektedir. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama ve Araştırma Çiftliği’nde oluşturulmuştur. Ancak verim düzeylerinin iyileştirilmesi için seleksiyon çalışmalarının sürdürülmesine gerek vardır.

Hasmer Koyunu

Alman Siyah Başlı, Hampshire ve Merinos ırklarının üçlü melezlemesiyle oluşturulan bir baba hattıdır. İkizlik, %18-25, kuzuların yaşama gücü %93-98’dir. Kuzuların doğum ağırlığı 4.56 kg ve sütten kesim ağırlığı 75. günde 24.2 kg’dır. Canlı ağırlık koyunlarda 60-65 kg ve koçlarda 70-85 kg’dır. Yapağı verimi ise 3.5 kg’dır. Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarım Enstitüsü’nde Orta Anadolu koşullarında, Akkaraman koyunlarıyla yapılacak kullanma melezlemesinde baba hattı olarak elde edilmişlerdir. Sahada elde edilen ilk sonuçlar, Hasmer’in bu amaçla kullanılabileceğini göstermektedir.

Hasak Koyunu

Alman Siyah Başlı, Hampshire ve Akkaraman ırklarının üçlü melezlemesiyle oluşturulan bir baba hattıdır. İkizlik, %18-25, kuzuların yaşama gücü %90-95’dir. Kuzuların doğum ağırlığı 4.17 kg ve sütten kesim ağırlığı 75. günde 22.6 kg’dır. Canlı ağırlık koyunlarda 60–65 kg ve koçlarda 75-90 kg’dır. Yapağı verimi ise 3.1 kg’dır. Hasak koyunu da Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarım Enstitüsü’nde elde edilmiştir.

Kasaplık kuzu üretimi için Orta Anadolu koşullarında, Akkaraman koyunlarıyla yapılacak kullanma melezlemesinde baba hattı olarak yararlanılması tasarlanmıştır. Hasak koyununun da saha düzeyinde kullanılabileceği bildirilmektedir.

Yapağı Verim Yönlü Melez Koyun Irkları


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Koyunların Verimini Nasıl Arttırabiliriz

Makalede Neler Var ?1 KOYUNLARDAN GELİRİMİZİ NASIL ARTIRIRIZ ?1.1 MODERN KOYUN ÜRETİM TEKNİKLERİ1.1.1 1. Koyunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.