Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Türk Saanen Keçisi

Türk Saanen Keçisi

Türk Saanen Keçisi İsviçre’den getirilen ırk yerli ırklarımız la çevirme melezlemesi sonucunda oluşturulmuştur. Süt verimi amacıyla yetiştiriciliği yapılan bu ırk döl verimi bakımından da üstündür. Kulakları kısa ve dik olup memeler koltuk meme özelliğindedir. Sağımı kolaydır. Erken yaşta damızlıkta kullanılabilen bir ırktır. Oğlak verimi ortalama 1,8’dir. Laktasyon süresi yaklaşık 270 gün olup laktasyon verimi 500-650 litre arasındadır. Canlı ağırlık keçilerde 50-60 kg, tekelerde 60-80 kg arasındadır.

Türk Saanen Keçisi:

Saanen keçisinin yerli ırklarımızla melezlenmesi sonucunda oluşturulmuş bir genotiptir. Ülkemizde Marmara ve Ege Bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sütçülük özelliği gelişmiş olup döl verimi de yüksektir. Kremden süt beyaza kadar değişen renk dağılımı gözlenmektedir. Kısa, dikkat kulaklı özelliği karakteristik özelliği sayılabilir. Memelerinin “koltuk meme” olarak tanımlanan sarkık olmayan yapıdadır. Bu yapı nedeniyle merada meme yaralanmaları ile daha az karşılaşılmaktadır. İyi bir sürü hayvanıdır. Keçilerde canlı ağırlık 50- 60 kg, tekelede 60-80 kg arasında değişmektedir. Çepiçler yetiştiricinin “haramına” olarak tanımladığı doğdukları yıl çiftleştirilerek 1 yaşında oğlaklayabilmektedirler.

Ortalama oğlak verimi 1,8’dir. Oğlaklarda ortalama doğum ağırlığı 3,4-4 kg arasında değişmektedir. Laktasyon süreleri ortalama 270 gün olup laktasyon süt verimi 500-650 litre arasındadır. Güney ve ark. (2005) yerli ırklarla melezlenen ve uzun yıllardır ülkemizde yetiştiriciliği yapılmakta olan Saanen melezlerinin “” olarak adlandırılmasının önermektedir. Türk Saanen genotipi, farklı yörelerde yetiştirilmekle beraber Çanakkale’de 1978’li yıllardan bu yana yetiştirilmektedir.

Önceleri çevirme melezlemeleri amacıyla Maltız ve Kıl Keçilerinin Saf Saanen tekelerine verilmesi sonucunda oluşturulmuş, ancak 1980 yılında “Dünya Kiliseler Birliği” tarafından hibe edilen saf Saanen sürüsü ile melezleme sonucu oluşturulan sürü birleştirilmiş ve o yıllardan bu yana kapalı olarak bakılmıştır. Kan tazeleme amacıyla 2006-2007 yılları arasında yapılan dondurulmuş sperma ile yapay tohumlama uygulaması ile Türk Saanen genotipinin ıslahı amaçlı bir proje gerçekleştirilmiştir. Projede uygulama Kanada’dan getirilen spermalar kullanılmıştır.

Türk Saanen Keçisi

Türk Saanen Keçisi Verim Özellikleri:

Kombine, süt ve döl

Türk Saanen Keçisi Nerelerde Yetişir:

Marmara ve Ege sahilleri

Türk Saanen Keçisi Genel Özellikleri

Saf Saanen keçileri ve bölgede bulunan Maltız (malta keçisi: ada keçisi) ve kıl keçilerinin melezlenmesi ile oluşturulmuştur.

Türk Saanen keçisi süt beyazı renkten krem beyaza dek değişen tonlarda beyaz rengin hâkim olduğu bir genotiptir. Kıl uzunluğu oldukça kısa ve parlaktır. Deri esnek ve yumuşak olup sütçü bir yapıyı temsil eden niteliktedir. Vücut narin, dişilik özelliklerini gösterir tipte, boyun ince ve uzun, baş narin ve göğüs kafesi geniş ve sağlam yapıdadır. Sağrı eğimi çok düşük olmayıp hafif eğimdedir.

Türk Saanen Keçisi Irk Özellikleri:

Irkın temel karakteristiklerinden birisi kulak yapısıdır. Kulaklar kısa, dik ve oldukça hareketli-dirler. Erkek ve dişiler boynuzlu veya boynuzsuz olabilecekleri gibi küpeli veya küpesiz de olabilirler. Erken gelişen bir ırktır. Döl ve süt verimi yüksektir. Adaptasyon yeteneği düşüktür.

Türk Saanen Keçisi YETİŞTİRME KOŞULLARI:

Uysal olan bu ırktan keçilerin yönetimi kolay olup sürü halinde veya bireysel yetiştirmeye uygun hayvanlardır. Türk Saanen keçilerinin süt verimleri ortalama 500 kg/laktasyon düzeyinde olup, bakım şartlarının iyileştirilmesi ile aynı sürüde 800 kg’a kadar süt üreten hayvanlara rastlanabilmektedir. Süt keçileri 200-300 gün sağılabilmektedir. Ayrıca bu ırk yerli keçi ırklarına göre daha az hareketli olup entansif yetiştirme koşullarına daha uyumludur.

Türk Saanen Keçisi Fiyatları

Türk saanen keçisi fiyatları 2018 yılında 700 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Norduz Keçisi

Norduz Keçisi

Makalede Neler Var ?1 Norduz Keçisi Hakkında Bilgi:1.1 Norduz Keçisi Hangi Bölgede Yetişir1.2 Norduz Keçisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.