Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Kilis Keçisi

Kilis Keçisi

Kilis Keçisi Hakkında Bilgi

Kilis Keçisi Her türlü iklim koşullarına iyi uyum sağlar. Ekstansif ve enstantif koşullarda, küçük aile işletmeleri halinde veya sürüler halinde yetiştirilebilir.

Sağlam vücut yapısına sahiptir. Uzun mesafe yürüyüşe yeteneklidir. Süt ve döl verimi yüksek bir keçi ırkıdır. Vücut çok uzun ve genellikle siyah renkli kıllarla kaplıdır. Kulaklar çok uzun, geniş ve sarkıktır. Kilis keçileri genellikle boynuzludur, ancak, boynuzsuz erkek ve dişi hayvanlar da bulunmaktadır. Meme iyi gelişmiş olup iki bacak arasında öne doğru uzanmaktadır.

Kilis Keçisi Süt Verimi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde özellikle Hatay, Gaziantep ve Urfa dolaylarında yetiştirilen bu ırk Damascus ( Şam ) keçileri ile kıl keçilerinin melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Sayıları 100 bin dolayında olan Kilis keçileri Türkiye yerli keçileri içerisinde süt verimi en yüksek olan ırktır.

Kilis Keçisi Kaç Kilo Süt Verir

Kilis keçilerinde vücut, çok uzun ve genellikle siyah renkli kıllarla kaplıdır. Kulaklar çok uzun, geniş ve sarkıktır. Vücut, uzun yol yürümeye uygun bir yapıya sahiptir. Ergin keçilerde canlı ağırlık 45-50, tekelerde 60-90 kg arasındadır. Kilis keçilerinin süt verimi 200-350 kg, sütte yağ oranı %4.7, kıl verimi 500 g, dolayındadır. Doğuran 100 keçiden 120-160 oğlak alınabilmektedir.

Kilis Keçisi

Kilis Keçisi Yetiştiriciliği:

Kilis keçilerin de de kıl keçilerin de olduğu gibi vücut rengi genellikle siyahtır. Alaca, gri kahve renkli hayvanlara da rastlamak mümkündür. Kulaklar uzun ve sarkık olup gelişmiş bir meme yapısına sahiptirler. Tekelerin canlı ağırlığı 50–60 kg, keçilerin canlı ağırlığı ise 35–45 kg’dır. Laktasyon süreleri 210-260 gün arasında değişmekte olup süt verimleri 200-300 kg civarındadır.

Uygun bakım ve besleme koşullarında 400–500 kg laktasyon süt verimine ulaşan hayvanlar bulunmaktadır.

Kilis Keçisi VERİM YÖNÜ:

Kombine, süt ve et

Kilis Keçisi Nerelerde Yaşar:

Kilis, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay illeri

Kilis Keçisi Genel Tanımı:

Vücut orta iri ve uzun yapılıdır. Boyun uzundur. Kilis yöresinde yetiştirilenler genellikle dışbükey bir baş profiline sahip iken, Hatay ilindeki keçilerde baş profili düzdür. Çok iri sarkık kulaklıdır. Kulak uzunluğu ortalama 28 cm dir. Çoğunlukla çene altında bir çift küpe bulunmaktadır. Vücut rengi çoğunlukla siyah olmasına rağmen, koyu kestane, kır, kızıl-kahve renkler ile lokal beyaz lekelere de rastlanabilmektedir.

Kilis Keçisi Irk Özellikleri:

Sağlam vücut yapılı, engebeli arazilerde uzun yürüyüş kabiliyetli, sıcak ve soğuğa da-yanıklı ve hastalıklara karşı dirençlidir. Sütü özellikle Maraş dondurması üreticileri tarafından tercih edilir. Adaptasyonu yüksektir. 210-260 günde 200- 300 kg süt verirler, 950 kg kadar süt veren bireylere de rastlanmaktadır. Proje elit sürülerinde süt verim ortalaması 263 günde 492,4 kg’dır.

Kilis Keçisi Nasıl Yetiştirilir:

Aile sürülerinde bağ bahçe çevresinde 2- 10 başlık, ticari olarak da 20-200 başlık sürüler halinde yetiştirilir.

Kilis Keçisi Özellikleri

Canlı ağırlık: erkek: 60 – 90 kg; dişi: 45 – 65 kg
Süt verimi: 200 – 350 kg
Laktasyon süresi: 250 – 300 gün
Süt yağ oranı: %4.3 – %4.7
Bir batında oğlak sayısı: 1.2 – 1.6


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Norduz Keçisi

Norduz Keçisi

Makalede Neler Var ?1 Norduz Keçisi Hakkında Bilgi:1.1 Norduz Keçisi Hangi Bölgede Yetişir1.2 Norduz Keçisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.