Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Honamlı Keçisi

Honamlı Keçisi

Honamlı Keçisi Antalya, Burdur, Isparta ve Konya yörelerinde yaygın olarak yetiştirilmekte olan, daha çok göçebe yetiştiricilik sistemine uygun bir ırktır. Vücut genellikle siyah renklidir. Alın ve ayaklarda beyaz veya kahverengi nişanlar bulunur. Erkeklerde boyuzlar kendi ekseninde kıvrılmış, dişiler genellikle boynuzsuzdur. Kulaklar küçük ve kalındır. İri yapılı, ince-uzun vücutludur. İki boynuz arası mesafenin 2 cm olması saflık derecesini göstermektedir. En karakteristik özelliği kavisli burnudur. Oğlaklama oranı %91,8 dir. Oğlaklama oranı 1,26’dan 1,9’a kadar değişen oranlarda ifade edilmektedir. Oğlakların sütten kesimde yaşama oranı %93 olarak ifade edilmektedir. Oğlakların doğum ağırlığı 3,86-4,7 kg arasında ifade edilmektedir. Ergin ağırlığı dişilerde 70-75 kg erkeklerde 80-85 kg arasında değişmektedir. Laktasyon süt verimi 135-216 kg arasında değişmektedir.

Honamlı Keçisi Süt Verimi

Honamlı Keçisi Akdeniz Bölgesi, Toros Dağları etekleri, Antalya, Konya ve Isparta yörelerinde yetiştirilen ve dış bükey bir burun yapısı ve kısa üst dudak yapısı ile dikkati çeken bir ırktır. Renk çoğunlukla siyahtır. Alın ve ayaklarda beyaz lekelere rastlanmaktadır. Keçilerde canlı ağırlık 73.4 kg, laktasyon süresi 210 gün ve pazarlanabilir süt verimi 89 litredir. Son yıllarda bilimsel olarak tanımlanmaya başlanan Honamlı keçileri yok olma tehdidi altındadır. Honamlı keçisinin tanımlanması ve korunması ile ilgili projeler yürütülmektedir.

Honamlı Keçisi

Honamlı Keçisi Morfolojik Özellikleri

Renk: Beden çoğunlukla siyahtır. Antalya yöresinde yetiştirilen saf Honamlı Keçilerinde alın ve ayaklar beyaz veya kahverengi vücut siyahtır. Bazen kırçıl renkte olanlarına da rastlanılabilir.

Boynuz:Erkekte boynuzlar dişilerden daha iyi gelişmiş kendi ekseni etrafında kıvrılmış, kulak etrafında yay çizerek geriye doğru uçları aşağıya ve öne doğru uzar.

Diğer Dış Yapı Özellikleri: İri yapılı, ince ve uzun vücut yapısına sahip bir ırktır. Kuyruk kıl keçiden daha uzun ve püskül görünümündedir.Kulaklar küçük ve kalındır. Saflık nişanelerinden biri alnındaki boynuzlar arası mesafedir. Bu mesafe 2 parmak (2 cm) olmalıdır.

Dikkat çeken en önemli özelliği kemerli bir burun yapısıdır…!!!

Honamlı Keçisi Nerede Yetişir :

Akdeniz Bölgesinin Toros Dağları etekleri, Antalya, Isparta ve Konya üçgeni arasında yetişir.

Honamlı Keçisi Verim Yönü :

Kombine, et, süt ve kıl

Honamlı Keçisi

Honamlı Keçisi Genel Tanımı :

 • Göçer yetiştiricilerin (Yörük) uzun yıllardır yetiştiricilik tercihleri sonucu oluşmuş bir ırktır.
 • Vücut iri, uzun ve yüksek yapılıdır.
 • Kaba ve ince kılları, kıl keçiye oranla daha kısadır.
 • Ayrıca kuyruk yapıları da Kıl keçilerinden daha uzun ve püskül görünümüne sahiptir.
 • Genellikle siyah renkli olmakla birlikte beyaz lekelere, kızıl ve gri renkte olanlarına da rastlanmaktadır.
 • Siyah renklilerde yüzün iki tarafında ağza kadar inen kahverengi veya beyaz akıtma bulunmakta, bacak uçları ve süt aynası çevresinde renk daha açık olmaktadır.
 • Deri koyu renklidir.
 • Erkek ve dişiler genellikle boynuzludur.
 • Tekelerde boynuzlar dişilere göre daha iyi gelişmiştir.
 • Boynuz kendi ekseni etrafında kıvrımlı, kulakların etrafında geriye doğru yay çizer, uçları aşağı ve öne doğru uzar.

Honamlı Keçisi Özellikleri:

 1. İri cüsseli, yüksek bacaklıdır.
 2. Alt çene üst çeneden uzundur.
 3. Gözleri belirgin bir şekilde iri ve canlıdır.
 4. Kulaklar küçük ve kalındır.
 5. Burun belirgin bir şekilde dış bükeydir.
 6. Uysal ve insana çok yakın bir ırktır.

Honamlı Keçisi Nasıl Yetiştirilir:

Geniş ölçüde, Akdeniz bölgesinde yörükler tarafından, bölgelerinde bulunan fundalıklar, çalı formundaki bitkiler, orman içi meralar, anızlar ve nadasa bırakılmış alanlardaki otlarla neredeyse masrafsız bir şekilde yetiştirilir. Yılın hemen tamamında merada barındırılabilen bir ırktır. Bununla birlikte ağız yapılarından dolayı zayıf meralardan yeteri kadar yararlanamaz. Zengin mera veya ek yemleme olanağına sahip işletmelerde başarıyla yetiştirilmektedir.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Norduz Keçisi

Norduz Keçisi

Makalede Neler Var ?1 Norduz Keçisi Hakkında Bilgi:1.1 Norduz Keçisi Hangi Bölgede Yetişir1.2 Norduz Keçisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.