Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Ankara Keçisi

Ankara Keçisi

Ankara Tiftik Keçisi

Ankara keçisinin anavatanı Orta Asya’dır. Türkler tarafından Anadolu’ya getirilen bu keçiler özellikle Orta Anadolu’nun iklim ve çevre koşullarına çok iyi uyum sağlamış ve bugünkü özelliklerine sahip olmuştur. Bütün dünyada Ankara Keçisi olarak tanınan bu ırk 1838 yılına kadar sadece Anadolu’da yetiştirilmiş, bu tarihten sonra öncelikle Güney Afrika olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Türkiye’nin Ankara keçisi yetiştiriciliği özellikle Orta Anadolu’da yoğunlaşmıştır. Bunun dışında, Siirt, Mardin, Bitlis, Sivas, Burdur, Isparta illerinde de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ankara Keçisi Hakkında Bilgi

Küçük ve zayıf yapılışlı bir ırktır. Keçiler 28-35, tekeler 35-45 kg canlı ağırlıktadır. Esas vücut rengi beyaz olan Ankara keçilerinin, krem, sarı, gri, kahverengi, siyah ve alacalı renklerine de rastlanmaktadır. Koyu ve alaca renkliler daha çok Kıl ve Ankara keçisi yetiştirme bölgelerinin birbirine karıştığı sınır bölgelerde görülür.

Ankara keçileri genellikle boynuzludur. Kulaklar geniş, uzun ve sarkıktır. Baş, boyun, karın altı ve tüm vücut parlak, uzun ve tekstil sanayiince aranan bir hayvansal lif olan tiftik ile örtülüdür. Kas ve kemik gelişimi pek iyi olmamakla birlikte yürüme yeteneği çok iyidir. Yetiştiriciliği tamamen merada otlatmaya dayalı olan Ankara keçileri yaşam ve verimleri için gerekli besin maddelerini sağlayabilmek için zayıf meralarda çok uzun mesafeleri yürümek zorunda olduklarından bu özellikleri son derece önemlidir.

Ankara Keçisi ve Tiftik Üretimi

Ankara keçilerin de esas verim tiftiktir. Tiftik verimi yaş, cinsiyet, beslenme ve bireyin özelliklerine bağlı olarak değişmek üzere dişilerde 1.5-3 erkeklerde 3-6 kg arasında değişmektedir. Türkiye genelinde ise hayvan başına ortalama tiftik verimi 1.6-1.8 kg arasında değişmektedir.

Yüzyıllar boyunca sadece ülkemizde üretilen tiftik bu süreçte dünya piyasasında yeterli talebi bulmuş, gerek ülkenin, gerek Ankara keçisi yetiştiricilerinin bu üretimden yeterli gelir elde etmesini sağlamıştır. Tiftik üretiminin Türkiye’nin tekelinden çıkması dünya piyasasında rekabet ortamı yaratmış ve Türkiye’nin ve Ankara keçisi yetiştiricilerinin gelirlerinde önemli düşüşler olmuştur. Bunun sonucu olarak Ankara keçisi yetiştiriciliği albenisini büyük ölçüde yitirmiş, zaman zaman 5-6 milyon başa çıkmış olan Ankara keçisi varlığı hızla azalarak bugün 1.6 milyon başa düşmüştür.

Ankara keçisi yetiştiriciliğinin bu durumu yetiştiricilerin gelirlerinin arttırılması için tiftik dışındaki verimlerinin, üzerinde de önemle durulması gerektiğini göstermiştir. Ankara keçilerinin ıslahında tiftik verim ve özellileri yanında süt ve et verim özelliklerinin de üzerinde durularak daha üretken bir tipin oluşturulmasına çalışılmalıdır. Etinin kokusuz oluşu sevilerek tüketilmesi ve tüketiminin yaygınlaşması bakımından avantaj olarak kabul edilmektedir. Uluslar arası piyasanın keçi eti talebi ve keçi etinin bu piyasada kuzu eti fiyatına satılabildiği göz önüne alınırsa Ankara keçilerinin et verim özelliklerinin iyileştirilmesinin önemi daha iyi anlaşılır.

Ankara Keçisi Günlük Süt Verimi:

Türkiye’nin en önemli gen kaynaklarından birisidir. Uzun yıllar ülkeye döviz kazandıran bu keçi ırkımız, halen 200 bin civarındaki sayısı ile yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır. Asıl verimi tiftiktir. Küçük cüsseli, narin yapılı bir vucuda sahip olup vücutta hakim renk beyazdır. Vücut örtüsü parlak ve lüleli tiftik lifleri ile kaplıdır. Süt verimi ancak yavrusunu besleyecek seviyede olup oğlağın emdiği hariç 20–25 kg seviyesindedir. Canlı ağırlık tekelerde 40–55, keçilerde 30-40 kg civarındadır. Tiftik verimi 1,5–2,0 kg’dır.

Ankara keçisinin diğer adı da ” Tiftik Keçisidir”.

Ankara Keçisi Nerede Yaşar

Ankara ili başta olmak üzere, İç Anadolu bölgesi ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin bazı illeri

Ankara Keçisi Verim Yönü :

Tiftik ve et

Ankara Keçisi Genel Özellikleri :

Vücut küçük yapılı, ince ve zariftir. Başın yandan görünüşü dişilerde hafif içbükey ya da düz, tekelerde ise dışbükeydir. Sağrı omuzdan biraz yüksek, arka bacaklar önlerden biraz daha uzundur. Yüz ve bacaklar dışında bütün bedeni tarsal ve carpal eklemlere kadar ince yumuşak parlak ve lüleli tiftikle örtülüdür. Vücut rengi beyazdır. Daha az olarak krem, sarı, gümüşi gri, kahverengi ve siyah renkte olanlarına da rastlanır. Erkek ve dişiler boynuzludur. Boynuz yapısı erkeklerde burgu şeklinde kuvvetli, uzun ve geriye doğru hafifçe kıvrık, dişilerde ise daha zayıf, kısa ve arkaya kıvrıktır.

Ankara Keçisi Yetiştirme Koşulları :

Özel bakım ve besleme istemez. Kışın basit, üç yanı kapalı sundurma ya da kapalı ağıllarda, diğer mevsimlerde açık alanlarda barındırılır. Sarp kayalık ve engebeli arazilerde rahatlıkla yetiştirilir. Sürü idaresi kolaydır. Ani yem değişikliklerine dirençlidir.

Ankara Keçisi Özellikleri

  • Ankara keçisi küçük ve zayıf yapılışlı bir ırktır.
  • Keçiler 28-35, tekeler 35-45 kg canlı ağırlıktadır.
  • Esas vücut rengi beyaz olan Ankara keçilerinin, krem, sarı, gri, kahverengi, siyah ve alacalı renklerine de rastlanmaktadır.
  • Koyu ve alaca renkliler daha çok Kıl ve Ankara keçisi yetiştirme bölgelerinin birbirine karıştığı sınır bölgelerde görülür.
  • Ankara keçileri genellikle boynuzludur.
  • Kulaklar geniş, uzun ve sarkıktır.
  • Baş, boyun, karın altı ve tüm vücut parlak, uzun ve tekstil sanayiince aranan bir hayvansal lif olan tiftik ile örtülüdür.
  • Kas ve kemik gelişimi pek iyi olmamakla birlikte yürüme yeteneği çok iyidir.

Yetiştiriciliği tamamen merada otlatmaya dayalı olan Ankara keçileri yaşam ve verimleri için gerekli besin maddelerini sağlayabilmek için zayıf meralarda çok uzun mesafeleri yürümek zorunda olduklarından bu özellikleri son derece önemlidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Kilis Keçisi

Kilis Keçisi

Makalede Neler Var ?1 Kilis Keçisi Hakkında Bilgi1.1 Kilis Keçisi Süt Verimi1.1.1 Kilis Keçisi Kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.