Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Keçi Yetiştiriciliği / Keçilerde Kızgınlık Belirtileri
Keçilerde Kızgınlık Belirtileri

Keçilerde Kızgınlık Belirtileri

Keçilerde Kızgınlık Belirtileri Ankara ve süt keçileri mevsimsel çiftleşirler; İspanya keçileri yıl boyunca çiftleşmek isterler. Östrusa gelen dişi keçiler, hareketsiz kalamama, kuyruk sallama, diğer keçilere atlama, sık sık idrar yapma, vulvanın şişmesi ve daha sık meleme işaretleri gösterebilir. Tekeler çiftleşme mevsimi esnasında karakteristik bir koku üretirler; bu koku yılın diğer zamanlarında meydanda yoktur. Teke kızgınlığa gelen bir dişi keçiyi meydana çıkarmada horuldayarak ses çıkartır.

Keçilerde kızgınlık belirtileri gözlemek koyunlardan daha kolaydır. Çünkü kızgınlıklar daha belirgindir. Kızgınlığın saptanması ve aşım işlemi sabah ve akşama yakın saatlerde yapılır. Elde aşım, en iyi teke katım yöntemidir. Soy takibi olanağı ile birlikte tekelerin daha iyi kullanımını sağlar. Teke başına öngörülecek keçi sayısı 90’a kadar çıkabilir.

Keçilerde Kızgınlık Belirtileri.

  • Vulva ve vagina iç zarının şişkin, kızarık ve kanlı bir görünüm almasıdır.
  • Kızgınlık gösteren keçilerde huzursuzluk, meleme ve en belirgin davranış kuyruk sallamadır.
  • Vulva dan şeffaf bir akıntı gelmektedir.
  • Keçi sık sık ürinasyon yapar ki feromonları çevreye yaya bilsin.
  • Zira memelilerde dişi ve erkek birbiri için biyolojik uyarıcıdır ve sürü içinde kızgınlık gösteren dişi diğer dişiler için de uyarıcı rol oynar.
  • Kızgınlığın başlangıç evresinde dişi diğer dişilerin üzerine atlarken, kızgınlığın sonlarına doğru kendi üzerine atlamasına izin verir, kaçmaz, sırtını eğer ve başıyla arkaya bakarak tekeyi görmeye çalışır.
  • Bu aşamada keçiler üzerine atlayan tekelerden kaçmazlar.
  • Keçilerde kızgınlık davranışları koyunlara göre daha belirgindir.

Keçilerde kızgınlık süresi 24–48 saat arasında değişmektedir. Ortalama bir değer vermek gerekirse 36 saat dolayındadır. Yumurtlama (ovulasyon) kızgınlığın sonlarına doğru meydana gelmektedir. Kızgınlık süresi mevsim, ırk, besleme, yetiştirme koşulları ve sağlıktan etkilendiği gibi bireysel farklılıklar da vardır. Kızgınlık süresinin 6 saat ile 3 gün arasında değiştiği bildirilmektedir. Bu nedenledir ki çiftleştirme den 10-12 saat sonra kızgınlık davranışlarını sergilemeye devam ediyorsa tekrar çiftleştirilmelidir. Kızgınlık süresindeki bu dalgalanmanın nedeni hormonal düzensizlikten kaynaklanabildiği gibi, yanlış yemleme vitamin ve mineral yetersizliği gibi çeşitli nedenlerden meydana gelebilir.

Keçilerde Kızgınlık Belirtileri

Keçilerde Kızgınlık Dönemi

Çiftleşme mevsiminin başlangıcındaki kızgınlıklarda kızgınlık süresi daha kısa sürebilir. Özellikle genç hayvanlarda yumurtlama ile veya yumurtlama olmadan da meydana gelebilen 5-8 günlük kısa döngüler söz konusudur. Erken dönem kayıplarına bağlı olarak uzun kızgınlık döngüleri de gözlenebilir. Gall (2001), 14 günden sonra meydana gelen embriyonik kayıplar sonucunda normal kızgınlık davranışları yeniden gözlenebileceğini ifade etmektedir. Keçilerde, yüksek seviyede gebelik sağlamak için çiftleştirme kızgınlık süresinin ikinci yarısında yapılmalıdır. Bu nedenle pratik olarak, sabah kızgınlık gösteren keçiler akşam serininde, akşam kızgınlık gösteren dişiler sabah serininde tekeye verilirler. Tekelerin sürekli keçilerin yanında olması da önerilmez. Kızgın hayvanların belirlenmesinde arama tekelerinden yararlanılabilir. Teke başına genç tekelerde 30-40 baş dişi, ergin tekelerde ise 50-70baş dişi hesaplanması uygundur.

Kızgınlık Nedir

Keçilerin, çiftleşme mevsiminde belli fizyolojik ve psikolojik belirtiler göstererek tekeyi kabul etmesi durumuna kızgınlık denir.

Keçilerde kızgınlık belirtileri;

Vulvanın ve vagina iç zarının kızarması ve kanlı bir görünüm alması, vagina dan hafif bir akıntı gelmesi, meleme, teke arama ve tekeden kaçmama, diğer keçilerin üzerine atlama, sık sık işeme şeklindedir. Keçinin daha tipik kızgınlık belirtisi, sürekli kuyruk hareketleridir. Keçiler kuyruğunu yukarı aşağı doğru hızlı bir şekilde oynatırlar. Ancak diğer memelilerde olduğu üzere en somut kızgınlık göstergesi, tekenin kendisine binişine ve aşım davranışına izin vermesidir. Keçilerde kızgınlık davranışlarının koyunlara göre daha belirgin olduğu görülmektedir.

Keçilerde, diğer memeli türlerinde olduğu gibi sakin kızgınlıklara rastlanabilir. Sakin kızgınlık,kızgınlık belirtilerinin gözlenemediği, ancak yumurtlamanın varolduğu, fizyolojik ve histolojik bir döngü olayıdır.

Keçilerde Kızgınlık Süresi

Keçilerde kızgınlık süresi 24-48 saat arasındadır. Ankara keçileri ise daha kısa bir kızgınlık süresine sahiptirler, bu süre ortalama olarak 22 saat dolayındadır.

Kızgınlık süresi, ırk, yaş, çiftleşme mevsimi aşamaları (baş, orta ve son) ve tekenin uyarıca etkisine göre ayrım gösterir.

Keçilerde yumurtlama, kızgınlık süresinin sonuna değin şekillenir, bir başka değişle kızgınlığın çıkışından 30-36 saat sonra olur. Nubya keçilerin de ise bu süre daha uzundur.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Keçilerde Kırkım, Tırnak Bakımı Ve Eneme

Keçilerde Kırkım, Tırnak Bakımı Ve Eneme

Makalede Neler Var ?1 Keçilerde Kırkım, Tırnak Bakımı Ve Eneme1.1 Keçilerde Kırkım Nasıl Yapılır1.2 Keçilerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.