Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Küçükbaş Hayvancılık / Keçi Yetiştiriciliği / Keçi Sütünden Elde Edilen Ürünler Nelerdir ?
Keçi Sütünden Elde Edilen Ürünler Nelerdir ?

Keçi Sütünden Elde Edilen Ürünler Nelerdir ?

Keçi Sütünden Elde Edilen Ürünler Nelerdir ?

Bu bölümde öncelikle “Neden Keçi Sütü” sorusunun cevabı irdelenecektir. Keçiler vücut ağırlıklarına göre daha büyük ve daha aktif tiroid bezine sahip oldukları için, yemle aldıkları karoteni daha etkin olarak Vitamin A’ya çevirerek süte geçirmektedir. Bu nedenle diğer hayvan türleriyle kıyaslandığı zaman keçi sütünün rengi daha beyaz görünümdedir. Keçi sütünün yağ ve proteinleri inek sütüne göre daha küçük ve yumuşak yapıda olduğu için daha kolay sindirilmektedir.

Bu nedenle birçok Avrupa ülkesinde özellikle bebeklerin ve hastaların beslenmesinde yaygın olarak keçi sütü kullanılmaktadır. Ayrıca B vitaminleri ve fosfor bakımından oldukça zengin olan keçi sütü, özellikle sindirim sistemi hastalıklarına ve süte alerjisi olan kişiler tarafından yoğun olarak tüketilmektedir. Keçi sütünde üretilmiş bazı peynir çeşitleri Avrupa ve Amerika’da özel dükkanlarda (Health shop) satılmaktadır. Belli oranda sulandırılmış keçi sütü anne sütüne oldukça benzerlik göstermektedir (Çizelge 1).

Çizelge 1. Keçi-İnek ve Anne sütünün karşılaştırılması

Besin Öğeleri Keçi  İnek  Anne
Protein (%) 3,1 3,3 1,1
Yağ (%) 3,8 3,7 3,6
Kuru Madde(%) 12,5 12,7 11,6
Süt Şekeri (%) 4,7 4,8 6,9
Kalori/100 ml 70 69 68
Vitamin A (i.u./g yağ) 39 21 32
Vitamin B (g/100 ml) 68 45 17
Riboflavin (g/100 ml) 210 159 26
Vitamin C (mg askorbik asit/100 ml) 2 2 3
Vitamin D (i.u./g Yağ) 0,7 0,7 0,3
Kalsiyum (mg/l) 1304 1010 280
Demir (mg/l) 0,5 0,06 0,3
Fosfor (mg/l) 1080 0,23 140
Kolesterol (mg/100 ml) 12 15 20

Keçi sütünün kuru madde oranı ineklerine çok benzerdir. Hatta bazı ırklarda laktasyonun son dönemlerinde %15-18 düzeyine kadar artış göstermektedir. Bu nedenle 1 kg. peynir yaparken gereksinim duyulan süt miktarı sığırınkine yakın hatta bazen daha az miktarda olabilmektedir.

Keçi sütünden imal edilmiş peynirler yüksek düzeyde pazarı olan bir ürün çeşididir. Gelişmiş olan birçok Avrupa ülkesinde keçi sütünden imal edilmiş peynirler pahalı peynirler arasında yer almaktadır. Bu ülkeler içinde Fransa, keçi peyniri üretimi bakımından lider ülke konumundadır ve tüm dünya ülkelerine, ürettiği “chevres” denilen peynirleri ihraç etmektedir. Özellikle Fransa’nın Berri bölgesinde imal edilen “Corritin de Chavignal” adı verilen peynir çeşidi dünyanın en pahalı peyniridir.

Fransız keçi peynirleri

Türkiye’deki büyük süper marketlerde de 35-40 USD/kg. olarak satılmaktadır. Keçi peynirleri; taze yada olgunlaştırılmış olarak pazarlanmakta ve yumuşak, yarı- yumuşak, sert yada çok sert olarak sınıflandırılmaktadır. Türkiye’de de “Davar peynirleri” özellikle Akdeniz bölgesinde yoğun olarak üretilmekte ve oldukça düşük fiyatlarda pazarlanmaktadır. Daha çok tulum peyniri olarak imal edilen bu peynirler ilkel koşullarda işlenmektedir.

Değişik Çeşit Keçi Peynirleri,

Keçi sütünden imal edilen yoğurtta 4 farklı şekilde pazarlanmaktadır. Bunlar; süzme yoğurt, normal yoğurt, katı yoğurt’tur. Bazı ülkelerde keçi yoğurdu meyve ile karıştırılıp farklı teknolojiler kullanılarak “frozen yogurt” adı altında dondurma benzeri olarak satılmaktadır. Özellikle katı yoğurt uzun süre dayanması nedeni ile çok fazla tercih edilen bir yoğurt çeşididir. Ülkemizde de özellikle Hatay’da üretilen yöresel “tuzlu yoğurt”un ham maddesi de keçi sütüdür. Dondurma imalatında keçi sütünün ülkemiz için özel bir önemi vardır. Çünkü ünü ülke sınırlarını aşmış “Maraş dondurmasının” hammaddesi de yine keçi sütüdür. Keçi sütü gerek kolay donması ve kuru madde içeriğinin yüksek olması gerek aroması yönünden Maraş Dondurmasının vazgeçilemez hammaddesidir. Ancak keçi sütünün ancak belirli mevsimlerde üretilmesi sonucunda dondurma imalatçılarının diğer sütlere yönelmesine neden olmaktadır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Oğlak Beslemede Kolostrumun Önemi

Oğlak Beslemede Kolostrumun Önemi

Makalede Neler Var ?1 Oğlak Beslemede Kolostrumun Önemi1.1 Kolostrumun (Ağız Sütünün) İçeriğinde Bulunan Maddeler Nelerdir1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.