Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Yumurtacı Tavukların Yemlenmesi

Yumurtacı Tavukların Yemlenmesi

Yumurtacı Tavukların Yemlenmesi Nasıl Yapılır

Piliç devresinden yumurtlama devresine geçen bir tavuğun bireysel olarak sürü ortalamasına kıyasla oldukça farklı ve hızla artan yem tüketim tarzı vardır. Legorn tipi bir yumurtacı piliç ilk yumurtasından yaklaşık bir ay kadar önce sabit olarak günde 75 gram civarında yem tüketir. Bu şekilde yem tüketim tarzı ilk yumurtadan dört gün öncesine kadar hemen hemen aynen kalır, daha sonraki 4 gün boyunca yem tüketiminde %20’lik bir azalma olur.

İlk yumurtadan sonraki 4 gün içerisinde yem tüketimi hızla artar. Bunu izleyen 4 hafta boyunca yavaş bir artışla devam eder. Böylece yumurtlama devresinin sonuna kadar çok yavaş olarak yem tüketimindeki artış devam eder. Yem tüketimindeki bu artışa bağlı olarak yumurta tavuklarının ilk yumurtadan itibaren besin madde gereksinmesine göre dengelenmiş bir rasyonla belirlenen miktarda yemlenmesi gerekir. Böylece yumurtlayan tavuklar besin madde gereksinimlerini eksiksiz karşılayacak düzeyde yem tüketme şansına sahip olurlar.

Yumurtacı tavukların yaşlarına bağlı olarak verimleri değişiklik gösterir. Bu nedenle yumurta tavuklarının yemlenmesinde verim düzeylerine bağlı olarak değişik yemleme teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikler içerisinde dönemlere göre aşamalı yemleme yöntemi hala önemini korumakta olup son yıllarda tüm dane yem ile protein konsantresi arasında tercihli yemlemenin veya farklı yem kaynakları arasında tercihli yemlemenin alternatif bir yemleme yöntemi olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Yumurtacı Tavukların Yemlenmesi

Yumurta Tavuklarının Yemlenmesinde Pratik Düzeltmeler:

Yumurta tavuklarının yem tüketimi tavukların verim düzeyine bağlı olduğu gibi yemin besin madde içeriğine. Canlı ağırlığına ve tavukların içinde bulunduğu çevre faktörlerine de bağlıdır. Bu nedenle aşamalı olarak yemlenen tavuklarda iyi bir sürü idaresi için aşağıdaki pratik düzeltmelerin yapılmasında veya dikkate alınmasında yarar vardır.

  1. Yemin metabolik enerji içeriğindeki artış veya azalış yem tüketiminin artmasına veya azalmasına neden olur. Pratik olarak ME değerindeki her 100 kcal/kg artış veya azalış yem tüketimini %4 oranında artırır veya azaltır.
  2. Tavukların enerji gereksinmesini etkileyen en önemli faktörlerden biri olan çevre sıcaklığı ve nemidir. Optimum kabul edilen 21°C’den her 1°C’lik artış veya azalış, yem tüketimini optimalin altında (21-4°C) 1 g artırırken, optimalin üstünde (21- 38°C) 2.5 g azaltır. Nem düzeyinin optimalden yüksek olması sıcaklığın etkisinin en az iki katına çıkmasına neden olur.
  3. Yumurta veriminin %70 noktasından her %10’luk artışı veya azalışı yem tüketiminde sırasıyla 4 grama artışa veya azalışa neden olur.
  4. Normal yumurta ağırlığındaki (58 g) her 2 g’lık artış veya azalış yem tüketiminde 1 g’lık artışa ve azalışa neden olur.
  5. Canlı ağırlıktaki her 50 g değişme, yem tüketiminde 1.3 g’lık artış veya azalışa neden olur.
  6. Aktivite yem tüketimini artırır. Yukarıda verilen değerler kafes tavukçuluğu için geçerli olup yerde yumurta tavukçuluğu söz konusu ise günlük yem gereksiniminin 5 g fazla olacağı dikkate alınmalıdır.

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.