Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Yumurta Tavuklarının Dönemlere Göre Beslenmesi
Yumurta Tavuklarının Dönemlere Göre Beslenmesi

Yumurta Tavuklarının Dönemlere Göre Beslenmesi

Yumurta Tavuklarının Aşamalı (Dönemlere göre) Yemlenmesi (Phase Feeding):

Aşamalı yemleme, tavukların yumurtlama devresi boyunca protein düzeyleri bakımından farklı yemlerle beslenmeleridir. Aşamalı yemlemenin amacı, hayvanların büyüme ve fizyolojik durumlarına göre protein gereksinmelerini tam olarak karşılamaya çalışmaktır.

Yumurta verimine yeni başlamış bir tavuk incelendiğinde; hayvanın yumurta veriminin 7-8 haftalık kısa bir sürede %0’dan %90’lara ulaştığı, yumurta ağırlığının 45 g dan 55-60 g’a ulaştığı ve bunların yanında hayvanın da canlı ağırlık kazanmaya devam ettiği görülür. Bu nedenle genç yumurta tavuğu için hazırlanan karma yemlerde ham protein varlık düzeyinin tüm gereksinmeleri karşılayacak şekilde yüksek tutulması gerekir. 8-10 aylık bir tavuk artık tam anlamıyla gelişmiş olup yaşam ve verim payı dışında ek bir proteine gereksinim duymaz. Bu nedenle protein gereksinmesi ilk döneme oranla düşük düzeydedir.

Daha sonraki yumurta verimi aşamalarında yumurta verimini düşmesine bağlı olarak proteine olan gereksinmede düşer. İşte tüm bu fizyolojik değişimlere, dolayısıyla hayvanın besin madde gereksinmesine uygun olarak aşamalı yemleme yöntemi geliştirilmiştir. Aşamalı yemleme yönteminde tavuğun yumurta verimi ve canlı ağırlığından başka, çevre sıcaklığı ve yetiştirme biçimi (yerde veya kafeste) gibi özelliklerde dikkate alınarak karma yemin besin madde içeriği ayarlanmalıdır. Bazı araştırıcılar aşamalı yemlemenin üç aşamada olması gerektiğini savunurken bazı araştırıcılar ise 2 aşamalı yemlemenin daha pratik olduğunu savunmaktadır.

Yumurta Tavuklarının Dönemlere Göre Beslenmesi

Yumurta Tavuklarının Dönemlere Göre Beslenmesi

Üç aşamalı yemleme yapılacaksa aşamalar ve bu aşamalarda kullanılacak yemlerin enerji ve protein içerikleri aşağıdaki gibidir.

1. Dönem (18-36 hf) : Karmada 2750-2850 ME (kcal/kg), % 17-18 Hpr

2. Dönem (36-52 hf) : Karmada 2750-2850 ME (kcal/kg), % 16-17 Hpr

3. Dönem (52-sonrası) : Karmada 2750-2850 ME (kcal/kg), % 15-16 Hpr

Şayet 2 aşamalı yemleme söz konusu ise aşamalar ve bu aşamalarda kullanılacak yemlerin enerji ve protein içerikleri aşağıdaki gibidir.

1. Dönem (18-42 hf) : Karmada 2750-2850 ME (kcal/kg), %17-18 Hpr

2. Dönem (42-son.) : Karmada 2750-2850 ME (kcal/kg), %16-17 Hpr

Aşamalı yemlemenin yapılamadığı durumlarda ise yumurta tavuklarının tüm verim dönemlerinde tek bir karma yem kullanılmakta ve bu yemin metabolik enerji içeriği 2800 kcal/kg, ham protein içeriği ise en az %17.5’dir.

Ülkemizde yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde kullanılan hibritin yemlenme spektlerine uygun olarak iki, üç veya 4 aşamalı yemleme uygulanmaktadır. Öte yandan ülkemizde iki aşamalı yemleme dikkate alınarak tescili yapılan 4 farklı (2 si yer yetiştiriciliğinde, diğer 2 si kafes yetiştiriciliğinde) yumurtacı tavuk karma yemi bulunmaktadır.

Yer yetiştiriciliğinde kullanımı tavsiye edilen karma yemin metabolik enerji içeriği, kafes yetiştiriciliğinde kullanımı tavsiye edilen karma yeme göre kilo gram yemde 50-100 kcal daha yüksektir. Tavukların serbest dolaşımının söz konusu olduğu yer tavukçuluğunda fiziksel aktivite için gereken enerjinin daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer besin madde değerleri aynı dönem için yer veya kafes tavukçuluğunda aynıdır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.