Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı
Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Etken:

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı etkenine Chicken anaemia agent (CAA) adı verilmiştir. Parvoviruslardan olduğu kabul edilir. Chicken Anemia virüs Circoviridae familyası altında, Gyrovirusgenusu içinde yer alır.

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Sebepler ve semptomlar:

Bulaşma büyük ölçüde vertikaldir. Horizantal bulaşma önemsizdir. Hastalık iki haftalıktan büyük hayvanlarda herhangi bir bozukluğa neden olmaz. Günlük SPF civcivlerde patojendir. Mortalite %25-50’dir. Şiddetli yaygın hemoraji, kemik iliğinin plazesi ve lenfoid organların atrofisi ile karakterizedir. Anemi tablosu hakimdir.

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Klinik bulgular:

Civcivlerin büyüme periyodunun 2. haftasında giderek artış gösteren yüksek mortalite kayıpları %10-60, gelişme geriliği, üniformitede dalgalanma, ibik ve yüzde solgunluk (anemi) gözlenir.

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Otopsi bulguları:

Deri ve deri altında kanamalar, iskelet kaslarında kanamalar, lenfoid organlarda (bursa fabriseus ve tymusta) atrofi, kemik iliğinde (femur gözlenen) renk kaybı aplastik tipte anemik görünüm, kemik iliğinde yağlanma, karaciğer, ve böbreklerde solgunluk, proventrikulus’ta yangı ve peteşial kanama gözlenir.

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Marazi madde şeçimi ve gönderme şekli:

Hayvanların bütün halinde, otopsi yapılmadan laboratuvara gönderilmesi uygundur. Hayvanların bütün halinde gönderileceği durumlarda; klinik belirti gösteren hasta hayvanlar altları ve yanları kapalı kafeslerde, ölüler ise plastik torbalar içerisinde, etraflarına buz aküleri veya kuru buz konarak sızdırmaz kapalı kutularda en geç 12 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Hasta veya ölü hayvanların bütün olarak gönderilemediği durumlarda, bunların yüksek konsantrasyonda patojen etken içerebilme ihtimali bulunduğundan çapraz kontaminasyonları önlemek için otopsi özel şartlarda, gerekli önlemler alınarak yapılmalıdır. Hastalık belirtisi gösteren hayvanların, dalak, karaciğer aseptik koşullarda çıkartılarak histopatolojik muayeneler için % 10 oranında formol içeren kavanozlara, viral ve bakteriyolojik muayeneler iç için % 50 gliserinli fizyolojik tuzlu su içeren kavanozlara konularak laboratuvarlara gönderilmelidir.

Serolojik muayeneler için özellikle 10-14 günlük civcivlerden alınan kan serum örneği gönderilmelidir. Serum berrak, kontamine olmamış, her hangi bir fiziksel ya da kimyasal işleme tabi tutulmamış, dondurulup çözündürülmemiş taze olmalıdır. Serumu ayırma imkanı yok ise kan çizilerek aynı gün içinde laboratuara gönderilmelidir. İsteğe bağlı yapılacak serolojik muayeneler için, sürünün %1’inden kan alınmalıdır.

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Koruma ve kontrol:

, hijyen kontrolü ve aşılama korumada etkilidir. Broilerde infeksiyondan korunmada sürüler yumurtlamaya başlamadan sero-pozitif olmak zorundadır. Özellikle maternal antikor varlığı önemlidir. Pozitif değillerse yumurtaya girmeden en az 4 hafta önce aşılanmalıdır. Genel hijyenik önlemlere dikkat edilir. Henüz
aşısı yoktur.

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı Dezenfeksiyon:

Formaldehit, aktif klorlu bileşenler, kloroform ve kuarterner amonyum bileşenleri oldukça etkilidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

Makalede Neler Var ?1 MALABSORBSİYON SENDROM1.1 Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Etkeni:1.2 Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Hastalık belirtileri:1.2.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.