Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Tavuklarda Koriza Hastalığı

Tavuklarda Koriza Hastalığı

İNFEKSİYÖZ KORİZA (Infectious coryza, Coryza contagieux)

Tavuklarda Koriza Hastalığı Etken:

Tavuklarda Koriza Hastalığı Etkeni Haemophilus paragallinarium ve Avibacterium paragallinarum’dur (Gr.negatif). Dayanıksız olup konakçı dışında kısa sürede ölür. Üç serotipi vardır ve bunlar A,B,C diye adlandırılır.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Klinik bulgular:

Koriza akut seyirli bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bulaşma hastalar ve portörler ile olur. Solunum ve sindirim sistemi ile bulaşır. Çoğunlukla kış aylarında çıkar. Hastalık özellikle gençlerde ve yumurtlama dönemindeki hayvanlarda sıkça görülür.

Yüzde şişlik ve konjuktivitis (gözlerin kapanması), seröz veya purulent burun akıntısı ile karakterizedir. Yumurtlama döneminde ki tavuklarda verim düşüklüğü ve solunum güçlüğü şekillenir. Erkeklerde sakallarda ödem sıklıkla görülür. Hasta hayvanlarda yem ve su tüketiminde azalma vardır. Büyümede gecikme, ağırlık kaybı, ıskarta hayvan sayısındaki artış görülür. Mortalite %10 morbidite ise %80 civarındadır. Hastalığın seyri 2 hafta kadardır. Hastalığı atlatanlar 2-3 ay bağışıklık kazanırlar.

Üst solunum yollarında enflamasyon, Sıkça yüzde deri altında ve sakalda ödem, sinüzitis, grimtrak mukoid burun akıntısı, göz kapanmaya kadar varan konjunctivitis ve göz akıntısı, yumurta veriminde %10 ile %40 oranında azalma, ağırlık kaybı, yem ve su tüketiminde azalma gözlenir.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Fotoğrafları:

Tavuklarda Koriza Hastalığı

Resim: İnfeksiyöz koriza’da yüzde ve gözde meydana gelen şişlikler.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Otopsi bulguları:

Akut kataral rinit ve sinüzit spesifik lezyonlardır. İnfoorbital sinüslerde, nazal pasajlarda ve konjunktivalarda ve trachea’nin üst kısmında kataralden fibro-purulente kadar değişen bir yangı görülür.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Hastalığın seyri ve semptomlar:

Yüzde şişlik ve konjiktivitis (gözlerin kapanması),seröz veya prulent burun akıntısı ile karakterizedir. Yumurtlama döneminde ki tavuklarda verim düşüklüğü ve solunum güçlüğü şekillenir. Erkeklerde sakallarda ödem sıklıkla görülür. Hasta hayvanlarda yem ve su tüketiminde azalma vardır. Mortalite %10 morbidite ise %80 civarındadır. Hastalığın seyri 2 hafta kadardır. Hastalığı atlatanlar 2-3 ay bağışıklık kazanırlar.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Bulaşma:

Koriza akut seyirli bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bulaşma hastalar ve portörler ile olur. Solunum ve sindirim sistemi ile bulaşır. Çoğunlukla kış aylarında çıkar.Hastalık özellikle gençlerde ve yumurtlama dönemindeki hayvanlarda sıkça görülür.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Marazi madde şeçimi ve gönderme şekli:

Hasta hayvanlara ait sinuslardan ve nasal boşluktan alınan svap örnekleri ya da ölü hayvanlar tüm olarak laboratuvara ulaştırılır.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Koruma ve kontrol:

İnfeksiyöz Koriza’dan korunma için en etkili yöntem çiftlikte all-in/all-out programını uygulamaktır. Yeni sürü oluştururken İnfeksiyöz Koriza hikayesi bulunmayam sürülerden temin etmek, böyle bir geçmişi olan sürüden alınıyor ise aşı uygulaması yapmak yarar sağlayacaktır. Risk altındaki sağlıklı sürülere canlı ve ölü aşılarla aşılama yapılır. İnfekte sürülerde geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedaviye gidilebilir. İnfekte sürü kesildikten sonra temizlik ve dezenfeksiyonuna özen gösterilmelidir. Korizaya karşı 2-3 serotip içeren inaktif adjuvanlı aşılar bulunmaktadır.

İşletmeye infekte tavukların girmesi önlenmeli, hastalık çıktığında erken teşhis ve uygun ilaçla sağaltım, kümes hijyeni, uygun ve beslemenin yapılması, farklı yaş ve cinsteki hayvanların bir arada tutulmasını önlenmeli, hastalık çıkan kümese yeni hayvan koymadan dezenfeksiyon yapılmalıdır.

Tavuklarda Koriza Hastalığı Dezenfeksiyon:

Klorkreosol bazlı dezenfektanlar, hidrojen peroksit ve formaldehit guleraldehit de oldukça etkilidir. Uygun dezenfektan uygun zamanda uygun sürelerde uygun koşullarda kullanıldığı takdirde etki gösterir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.