Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı
Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı

İNFEKSİYÖZ LARİNGOTRAKEİTİS (ILT)

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Etkeni:

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı DNA virusu olan Gallid herpesvirus tip 1 (GaHV-1)’dir. İnfeksiyöz Laringotrakeitis (ILT) tavuk ve sülünlerin çoğunlukla yutak ve üst solunum yollarında farklı belirtiler oluşturarak seyreden, yüksek derecede öldürücü, bulaşıcı ve daha çok ergin hayvanlarda gözlenen viral bir infeksiyonudur.

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Klinik bulguları:

İnfeksiyonun inkübasyon periyodu 4-12 gün arasında değişmektedir. Ani olarak başlayan solunum güçlüğü, öksürük, hırıltı, soluk alırken boynun ileri doğru uzatılması, gözyaşı, mukoid/mukopurulent burun akıntısı, sinuslarda şişkinlik, ağızda ve gagada soluk borusundan gelen kanlı mukus görülebilir. Soluk borusunun ve özellikle gırtlak bölgesinin mukoid salgı ile tıkanması, boğulma sonucu ölümlerin artmasına neden olur. Komplikasyonların ve stres faktörlerinin fazla olduğu durumlarda ölümler % 40’a kadar ulaşabilir. Hafif suşlar, az sayıda belirti ve lezyona neden olur ya da hiç belirti oluşturmaz. Bazen yumurta üretiminde hafif düşüş görülür. Bazı hayvanlar ise hiçbir şekilde klinik belirti göstermez (latent infeksiyon). Bu tür hayvanlar hayat boyu virusu taşıyabilir ve çevreye bulaştırabilirler.

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Hastalığın seyri ve semptomları:

ILT genellikle 5 haftalıktan büyük tavuklarda görülür, fakat 3 haftalıklarda da görüldüğü olmuştur. Klinik belirtiler genellikle erişkinlerde görülür. Hastalık perakut, akut, subakut ve kronik formda seyredebilir. Perakut formda mortalite %50 – 70 arasında değişir. Nefes alıp vermede zorluk vardır. Nefes almada hırıltı görülür. Ağız ve burunla kanlı eksudat çıkarılır. Erişkin tavuklarda gözde akıntı vardır. Ölüm boğulmadan olur. Otopside en önemli bulgu hemorajik tacheitistir. Trachea’nın içi kanlı bir eksudatla doludur. Daha hafif formlarda trahyada şiddetli fakat kansız bir yangı vardır. Diğer organlarda anemi tablosu hakimdir. ILT yumurta veriminde de azalmaya sebep olur.

Trahya’da görülen kan ayırıcı bir tanıdır. Kesin tanı için virüs izolasyonu yapılır.

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Fotoğrafları:

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı

Resim 1: ILT ile infekte tavukta solunum güçlüğü.

Resim 2: Gırtlağı tıkayan peynirimsi birikimler.

Resim 3: Soluk borusunda kanlı eksudat.

Resim 4: Soluk borusunda oluşan kazeöz materyal.

Resim 5: Trahya’da aşırı miktarda kan.

Resim 6: Hafif formda gözde akıntı.

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Makroskopik Bulguları:

En belirgin lezyonlar, gırtlak ve soluk borusundadır. İnfeksiyonun şiddetine bağlı olarak, kanlı mukus ve peynirimsi bir tıkaç görülebilir.

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Marazi madde seçimi ve gönderme şekli:

Hasta ve ölü kanatlılar en seri şekilde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Serolojik teşhis için kan serumları gönderilmelidir.

Tavuklarda İnfeksiyöz Laringotrahitis Hastalığı Koruma ve kontrol:

Birçok ülkede aşılama tercih edilen kontrol yöntemlerinden biridir. Bir tavuk sürüsünde ILT salgını saptandığında, infeksiyonun yayılmasını durdurmak için acilen aşılama yapılması önerilir. Hastalığa karşı en etkili korunma yöntemi aşılamadır. Aşılama uygulamaları kloakal, follikül, içme suyu, aerosol, intraokuler yolla yapılabilmektedir. Aşılama ile 15-20 haftalık bir bağışıklık elde edilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.