Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı
Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı

Kanatlılarda Gangrenli Dermatitis

Etkeni Cl.perfringens tip A, Cl septicum, Cl.novyi,Cl sporogenes’tir. Zaman zaman S.aures bu etkenlerle birlikte enfeksiyona neden olur.

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Etken:

Clostridium grubundan Clostridium perfringens tip A ve C.septicum, C.novyi, C.sporogenes. Bazı durumlarda Staph. aureus da bu etkenlerle birlikte infeksiyona katılır.

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Klinik bulgular:

Hastalığa bütün kanatlılar, özellikle 4-6 haftalık piliç ve hindiler duyarlıdır. Hastaların kanatlarında, ayaklarında, boyun, göğüs ve but kaslarının arasında çürümüş bölgelere rastlanır. Hızla çürüyen doku çok kötü kokar ve yaralardaki tüyler kolayca koparılabilir. Mortalite her gün iki katına çıkarak %50’ye ulaşabilir.

Otopsi bulguları:

Vücudun belli bölgelerindeki infekte dokularda küçük gaz kabarcıkları görülebilir. Böbrekler şişmiştir, ayrıca kaslarda miyozitis ve ödem oldukça belirgindir. Kalpte peteşiler görülür. Karaciğerin rengi kahverenginden yeşile değişebilir ve dokusunda da beyaz nekroz odakları görülür.

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Fotoğrafları

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı

Resim 1: Broilerde bacakta gangrenli dermatitis

Resim 2: Gangrenli dermatitisli bir broilerde göğüs derisinin altında oluşan hava kabarcıkları ve seröz akıntı

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Teşhis:

Gangrenli dermatitisin klinik semptomları karakteristiktir.Kesinleştirmek laboratuvarda enfekte doku kültürlerinde clostridium sp.veya stafilokok sp. aranır.Otopside karaciğer ve şişmiştir. Enfekte bölgelerde gaz kabarcıkları vardır ve etin görüntüsü koyu kahverengi yeşildir.

Kanatlılarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Hastalığın oluşumu ve semptomlar:

Genellikle 5-7 haftalık hayvanlar daha duyarlıdır.Derideki fiziksel yaralanmalar sonucu etkenler bulaşır ve enfeksiyon başlar.Tavuk ve hindilerde deri altında ödem ,çıtırtı ve bazı hallerde septisemi ile seyreder. Vucudun çeşitli yerlerinde görülebildiği gibi en çok bacakların derin dokularında gazlı ödemler tarzındadır. Broilerler de kanatta, bagette, but ve göğüs arasındaki bölgede çürümüş,bozulmuş dokular vardır.Yaralardan kan sızar.Hızlı bir şekilde kokuşma başlar ve tüyler kolayca ayrılır.İki gün içinde ölüm gerçekleşir. Mortalite %50’ye ulaşabilir.

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Otopsi için madde seçimi ve gönderme şekli:

Yeni ölen hayvanlar ve hastalık semptomu gösteren birkaç kanatlı laboratuvara gönderilir.

Tavuklarda Gangrenli Dermatitis Hastalığı Tedavi ve kontrol:

Kanatlılarda gumboro hastalığı, gangrenöz dermatitisin ortaya çıkmasında predispoze bir rol oynar. Bundan dolayı gumboro hastalığı için gerekli aşı ve hijyen kuralları uygulanmalıdır. tedavisi uygulanabilir. Penisilin gurupları kullanılır.Düzenli gumboro aşılamasının hastalık insidensini düşürdüğü gözlenmiştir.Kümeslerde veya nakillerde fiziksel yaralanmaların önüne geçilmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.