Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı
Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı

İNFEKSİYÖZ SİNOVİTİS

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı Etkeni:

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı; Mycoplasma synoviae(Gr negatif) tarafından oluşturulan, hindi ve tavuklarda akut ve kronik seyirli, eklemleri, tendonları ve solunum sistemini etkileyen bir hastalıktır. Mycoplasma synoviae

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı Klinik bulguları:

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığının belirtileri arasındaTopallık, yer değiştirememe, ibikte morarma, piliçlerde ileri durumlarda bacak ve kanat eklemlerinde şişmeler ve hindilerde artritis görülür. Solunum formunda ise subklinik hava kesesi yangısı şekillenir. Bulaşma solunum sistemi yolu ile ve vertikal yolla gerçekleşmektedir.

 Otopsi bulguları:

Hava kesesi yangısı mevcuttur. Piliçlerde sinoviyal membranlarda ödematöz bir infiltrasyon gözlenir. Başlangıçta açık sarı olan bu eksudat daha sonra kazeözleşir ve bazen portakal rengine dönüşür.

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı Fotoğrafları:

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı

Resim 1: M.Synoviae’nin eklemlerde Oluşturduğu lezyonlar.

Resim 2: İnfeksiyöz synovitisli bir hindide Göğüs kaslarındaki lezyonlar.

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı Marazi madde seçimi ve gönderme şekli:

Trakeal svap, fallus ve kloakal svabları, kan serumu hasta veya ölü hayvan laboratuvara gönderilir.

Svaplar lezyonlu ve eksudatlı bölgeye sürülür. Transport mediumun içine yerleştirilirken svabın uç kısmı kırılarak atılır. Alınan svablar kesinlikle kuru olarak gönderilmemelidir.

Doku örnekleri ise steril makas ve pens yardımıyla küçük parçalar halinde transport medium içine atılır. Transport medium olarak izolasyon besi yerlerinden biri kullanılabilir.

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı oluşması ve seyir:

İnfeksiyöz synovitis de M.synoviae ile beraber E.coli veya staphyloccocus sp’den dolayı gelişen seconder enfeksyonlar da görülebilir. MS genellikle vertikal yolla bulaşır. (MS pozitif damızlık sürülerden elde edilen civcivlere bulaşır). Mortalite %1-10 arasındadır.

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı Belirtiler ve teşhis:

Enfeksiyon genellikle 4-14 haftalık tavuklarda ve 10-14 haftalık hindilerde görülür. Topallık ve eklemlerde şişlik oluşur. Ancak hayvanların %10’unda semptoplar görülebilir. MS ayrıca hava keselerini,ovariumları, ve sinüsleri de enfekte edebilir.

Otopside kanat ve ayak eklemlerinde gri-beyaz irin görülür. Hava kesesinde Sarı peynirimsi bri tabaka vardır. Teşhis için anaç sürülerde MS taraması yapılır. Kesin teşhis bakteri kültürü ile yapılır.

Tavuklarda Enfeksiyöz Sinovitis Hastalığı Koruma ve kontrol:

İnfekte hayvanların uygun antibiyotik ve kemoterapötiklerle tedavisi ekonomiktir. İlaçla tedavinin yanı sıra aşılama ve eradikasyon uygulaması da etkili bir yöntemdir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.