Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı
Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı

EGG DROP SENDROM (EDS-76) (İNFEKSİYÖZ SALPİNGİTİS)

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı Etkeni:

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı EDS-76 virüsü üreme özellikleri ve kimyasal yapısı bakımından Adenoviridae grubuna ait DNA yapısında bir virüstür. Virüs vertikal yolla bulaşır. Ayrıca dışkı ile de bulaşma olur.

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı oluşumu ve semptomları:

EDS-76, özellikle tavuklarda yumurta veriminde düşmeler, yumurtanın iç ve dış kalitesinde bozukluklar ve salpingitisle ile beliren bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalıkta ilk bulgular renkli yumurtalarda renk kaybıdır. Bunu süratle ince kabuklu, yumuşak kabuklu veya kabuksuz yumurtalar izler. Yumurta veriminde düşüş vardır. Enfeksiyon genellikle 4-10 hafta sürer ve yumurta verimi % 4 e kadar düşer. Pik öncesi meydana gelen enfeksiyonlarda verim hiç bir zaman beklenen düzeye ulaşamaz. Bazı olaylarda sindirim ve solunum sistemine ait bozukluklarda rastlanılır.

  1. Yumurta veriminde ani düşme,
  2. Yumurtanın dış ve iç kalitesinde bozulma,
  3. Hastalık özellikle sürünün pik verime ulaştığı dönemde etkili,
  4. Yumurtalarla ilgili ilk bulgu renk kaybıdır,
  5. İnce kabuklu ve pürüzlü yumurta,
  6. Yumuşak kabuklu ve kabuksuz yumurta,
  7. İnfeksiyon genellikle 4-10 hafta sürer ve yumnurta veriminde %40’a varan oranlarda düşmeye neden olur,
  8. İç kalitede bozulma-sulu yumurta akı,
  9. Bazı vakalarda ishal ve hafif solunum bulguları dikkati çeker.

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı Klinik bulguları:

Hastalığa sadece tavuklar duyarlıdır. Hastalığın yayılmasında her ne kadar ördeklerin rolü varsa da, ördeklerde herhangi bir problemle karşılaşılmaz. EDS-76 hastalığı yalnız yumurtacı ve damızlıklarda, yumurta verimi başlangıcında veya yumurtlama periyodu boyunca görülür. Tavuklar beklenen pik seviyeye ulaşamazlar veya pik seviyede olduğu zaman %30-50 gibi hızlı bir düşüş görülür.

Kabuksuz yumurta, ince kabuklu ve yumurta iç ve dış kalitesinin değişmesi gibi bulgular saptanabilir. Özellikle kahverengi yumurtalarda, yumurta kabuğundaki renk açılmaları tipiktir. Hasta tavuklar anemik görülebilir ve bazen yem sindirilmemiş olarak dışarı atılır. Mortalite veya başka bir semptom görülmez. Kahverengi ırklar beyaz ırklardan daha duyarlıdır. Yumurta verimi beyaz ırklarda 2-3 hafta sonra tekrar normal seviyeye ulaşırken, kahverengi ırklarda bu süre 6-8 haftadır.

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı Otopsi bulguları:

Çoğunlukla hiçbir makroskopik lezyon görülmez ama karaciğer ve safra kesesinde hafif büyüme, safra vizkozitesinde değişiklik ve parlak yeşil renk dikkati çeker. İnce bağırsaklarda köpüklü içerik ve salpingitis görülür.

Tavuklarda EGG Drop Syndrom Hastalığı Koruma ve kontrol:

EDS-76’ya karşı hiçbir tedavi yoktur, yumurtlama periyodu başlangıcında inaktif aşılar ile aşılama, hastalığın kontrolü için geçerli olan tek etkili metottur. Korunma için EDS-76 inaktif aşılar kullanılır. Aşı genellikle yumurta periyoduna girmeden önce (14-16 haftalıkken) kullanılmaktadır. Yumurtlayan hayvanlara da zorunlu hallerde aşı yapılabilir. Aşılama hastalığa karşı yeterli bir koruma sağlar


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.