Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Tavukçulukta Kullanılan Yetiştirme Sistemleri
Tavukçulukta Kullanılan Yetiştirme Sistemleri

Tavukçulukta Kullanılan Yetiştirme Sistemleri

Tavukçulukta Kullanılan Yetiştirme Sistemleri Nelerdir ?

Yumurta tavukçuluğunda yaygın olarak kullanılan konvansiyonel sistemde, tavukların bireysel olarak barındırıldığı kafesler ile 5-6 tavuğun beraber barındırıldığı grup kafesleri ve daha fazla sayıda tavuk barındırılabilen koloni kafesleri kullanılmaktadır. Tavuk başına en az 550 cm2 ‘lik alanın ayrıldığı kafes sisteminin, yumurtacı tavukların fiziksel ve zihinsel sağlığı için önemli olan yem arama, egzersiz yapma, toz banyosu, kendini tımar etme ve yuva yapma gibi doğal hareketlerini kısıtladığı, korku ve strese neden olduğu birçok araştırma ile ortaya konulmuştur. Diğer taraftan kafesteki alan yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan osteoporoz, tavuklarda hareketsizliğe bağlı olarak görülen yaygın bir problemdir. İlerleyen durumda, bu problem kafes yorgunluğu olarak görülmekte, kemiklerin daha kırılgan olmasına, felce ve son aşamada ise ölümlere neden olmaktadır. Kafes yetiştiriciliğinde yumurta verimi dönemi boyunca görülen toplam ölümlerin yaklaşık %20-35’ini oluşturmaktadır.

Kafes Sistemi

Kafes sisteminin hayvan sağlığı konusundaki sıkıntıları, hayvanlara hareket kısıtlaması getirmesi ve hayvan refahı konusundaki yoğun eleştiriler sonucunda zenginleştirilmiş kafes sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Zenginleştirilmiş kafesler içerisinde tavukların bazı normal davranışlarını göstermesine olanak sağlayan folluk. Altlık materyali ve tünek gibi ekipmanlar yerleştirilerek tavuklara daha fazla alanda, daha konforlu barınma imkanı verilmiştir. Kanibalizm ve tüy çekme, tavukların birbirlerinin üzerine dışkılamalarından kaynaklı düşük hijyen durumu, kırık ve çatlak yumurta oranında artma. Göğüs kemiği deformasyonun sık görülmesi ve tavukların gözlenmesinin zor olması bu sistemin dezavantajları olarak görülmektedir.

Artan toplum bilinci ve talep ile birlikte, hayvanların daha refah bir ortamda yetiştirilebildiği, kafes içermeyen yeni alternatif sistemlerin kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu sistemler, hayvanların sürekli içeride (indoor) bulunduğu, ya da kısmen de dışarıda (outdoor) gezinebilmesine imkan sağlayan sistemlerdir. Hayvanların tamamen içeride barındırıldığı altlıklı, tünekli, ızgaralı, çok katlı kafessiz (aviary) sistemler ile tavukların zaman zaman dışarı çıkmasına olanak sağlayan serbest sistem (free-range) ve diğer sistemler olarak sınıflanmaktadır.

Broiler ve damızlık yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan altlıklı sistemde (7 tavuk/m2 ) tavuklar zemin üzerine serilmiş altlık materyali üzerinde yetiştirilmektedir. Yumurtacı tavuklar için kümes içerisine folluk ve tünek yerleştirilmektedir. Tavuklar altlık üzerinde toz banyosu, eşeleme ve yem arama gibi doğal davranışlarını sergileyebilmektedirler.

Tünekli sistem

Tünekli sistem, tavukların kümes alanını vertikal olarak ta kullanabildiği, içerisinde altlık ve tünekler bulunan, hayvan yoğunluğu 9 tavuk/m2 olan bir sistemdir. Altlık kalitesinin kötü olması durumunda yüksek düzeyde amonyak oluşumu meydana gelmekte, uzun süreli amonyağa maruz kalma sonucunda tavuklarda konjuktivit, yem tüketiminde azalma, büyümede gerileme, yumurta veriminde düşme, Newcastle ve Hava Kesesi İltihabı gibi hastalıklar görülebilmektedir.

Izgaralı sistem

Izgaralı sistemde, gübrenin kümes tabanına yerleştirilen ızgaralar altında birikmesi sağlanarak hayvanlara temiz bir ortam sağlanmış olmaktadır. Bu sistemde altlıkla beraber kümes alnının 2/3, ½ veya tamamen ızgara ile kaplı olduğu değişik şekilleri vardır. Altlıklı kısımda tavuklar toz banyosu, eşeleme gibi davranışlarını yapabilmektedir. Kirli yumurta oranı kafes sistemine göre yüksektir ve tavuklarda stres daha fazla olduğundan kanibalizm gibi istenmeyen davranışlar gelişebilmektedir.

Aviary (kuşluklu, çok katlı kafessiz sistem) sistem

Tavukçulukta Kullanılan Yetiştirme Sistemleri

Aviary (kuşluklu, çok katlı kafessiz sistem) sistemde barınağın dikey olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla tel örgü, plastik latalar ve tahtalar kullanılarak oluşturulan katlar. Tünekler ve merdivenler gibi yapılarla tavukların katlar arasında hareket edebilmesine imkan verilmektedir. Sistemde altlıktan kaynaklı ayak hastalıkları ve tavukların birbirlerinin üzerine dışkılamaları sonucu görülen tüy gagalama hayvan refahı bakımından önemli sorunlardandır.

Organik Tavukçuluk

Tavukçulukta kullanılan önemli sistemlerden bir tanesi de organik tavukçuluktur. Tavukların beslenmesi ve sağlıklarının korunması için sentetik olarak üretilen besin ve kimyasal maddelerin kullanılmamasını öngören, onların doğal davranış ve fizyolojilerini rahatsız etmeyecek şekilde besleme ve çevresel isteklerinin karşılandığı bir üretim sistemidir. Bunun dışında hayvanların yeşil alanlara taşındığı, gerektirdiğinde yer değiştirilebildiği sistemler de mevcuttur. Hayvanlar etrafı tel örgü veya çitlerle çevrilmiş yeşil alanlarda barındırılmaktadır. Bu yetiştirmede güvenlik yetersizliği ve yem temini gibi dezavantajlar vardır. Pek tercih edilmemekle birlikte hayvanların çadırlarda barındırıldığı yetiştiricilik sistemi de mevcuttur ve bazı durumlarda kullanılmaktadır.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.