Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı
Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı

VİRAL ARTRİTİS

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı; Reovirüsler’in topuk ekleminden ayaklara uzanan tendolarda oluşturdukları bir yangıdır. Topuk ekleminin altında ve üzerindeki tendolarda şişme ve hemorajiler yaygın olarak görülür. Kronik durumlarda tendolar eriyerek birleşirler veya koparlar.

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı Etkeni:

Avian Reovirus

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı Klinik bulgular:

Avian reoviruslar hem horizontal (yatay) hem de vertikal (dikey, maternal) bulaşabilir. Bulaşma temasta olan hayvanlara primer infeksiyondan aylar sonra dahi mümkündür. İnfeksiyona yaşlı hayvanlar daha dirençlidir. Reovirusların neden olduğu artritlerde yaşa bağlı olarak direnç oluşmaktadır. Daha yaşlı civcivlerde infeksiyon sonucu oluşan hastalık genel olarak daha az şiddetli seyretmekte olup, inkübasyon periyodu daha uzundur. Buna karşın bir günlük maternal antikor taşımayan civcivlerde hastalık daha hızlı oluşturulmaktadır. Yem alımının azalması ve gelişme geriliği özellikle felçli hayvanların yeme ulaşamaması nedeniyle olmaktadır. Bu durum ölümlere neden olmaktadır. Hastalanan eklemler şişkin ve iltihaplıdır. Morbidite değişken olup, genelde %10’nun altında seyreder, mortalite düşük orandadır.

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı Otopsi bulguları:

Diz ekleminde genellikle rengi veya hafif kanlı bir eksudat, az sayıda vakada da infeksiyöz sinovitistekine benzer şekilde, bir hayli fazla miktarda purulent eksudat bulunmaktadır. İnfeksiyonun erken dönemlerinde tarsal ve metatarsal tendo kılıflarında belirgin ödem bulunmaktadır. Diz üstünde ki sinovial zarlarda peteşiyel kanamalar mevcuttur. Tendo bölgelerindeki inflamasyon kronikleşme sonucunda tendo kılıflarının sertleşmesi ve füzyonu ile karakterizedir.

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı Marazi madde şeçimi ve gönderme şekli:

Hasta ve ölü kanatlılar bütün halinde en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Kanatlılarda Viral Arthritis Hastalığı Koruma ve kontrol:

Broiler damızlıklarda aşılama programları kullanılmaktadır.

Dezenfeksiyon:

Formaldehit, iyodofor, kuarterner amonyum bileşikleri, klorlu bileşenler oldukça etkilidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

Makalede Neler Var ?1 MALABSORBSİYON SENDROM1.1 Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Etkeni:1.2 Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Hastalık belirtileri:1.2.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.