Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı
Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı

HİNDİLERİN RHINO-TRACHEITIS SWOLLEN HEAD SYNDROME (TRT- SHS) Şiş kafa hastalığı

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı Turkey rhinotracheitis virus (TRTV) Paramyxoviridae ailesi, Pneumovirinae alt ailesi, Metapneumovirus genusunda klasifiye edilmektedir. Virus, hindilerde Turkey rhinotracheitis (TRT) ve tavuklarda Swollen head syndrome (SHS) olarak bilinen hastalık tablolarına neden olmaktadır. Her iki türdeki infeksiyonda öncelikle üst solunum yolları etkilenmekte, broyler damızlıklarda ise, solunum yolu semptomları yanı sıra sinirsel semptomlar ile yumurta veriminde düşme gözlenmektedir.

Klinik tablonun ortaya çıkışında sekonder patojenlerin ve yetiştirme koşullarının önemli rolü bulunmaktadır. İnfeksiyonun tanısında serolojik yöntemler önem taşır ve serum nötralizasyon immunofluoresans teknikleri yanı sıra çoğunlukla ELISA bu amaçla kullanılmaktadır.

Günümüzde anti- TRTV antikorlarını ortaya koymak amacı ile çeşitli ELISA teknikleri kullanılmaktadır.

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı Etkeni:

Paramyxovirus grubuna dahil bir Pneumovirustur. Zarflı bir virustur.

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı Semptomları:

Özellikle 4-6 haftalık broilerlerde olmak üzere damızlık ve yumurtacı tavuklarda görülür. Peri ve infraorbital sinüslerde şişkinlik, tortikollis, opistotonus ve inkoordinasyonla karakterize, akut seyirli bir hastalıktır. Her yaştaki damızlık ve yumurtacı tavuklarda görülebilen bu hastalık, özellikle yumurtlama döneminin başlangıcında ve 4-6 haftalık broilerlerde görülür. Hastalıkta ilk semptom burun akıntısı ve aksırıktır. Kafada ödem vardır. Tortikollis gibi sinirsel bozukluklar görülür. Bakteriyel komplikasyonlar olursa mortalite %20 ya kadar çıkabilir.

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı Klinik bulgular:

Hindilerde görülen hastalığa Turkey rhino-tracheitis, tavuklarda görülen şekline de swollen head syndrome denilir. Genç hindilerde aksırık vardır. Nazal akıntı, konjunktivitis, infra orbital ve submandibular sinuslarda şişme görülebilir. Yumurtacı tavuklarda solunum yolları bulguları ile birlikte yumurta veriminde düşme görülür. Morbidite yüksek, mortalite değişkendir, genç piliçlerde yüksektir. Tavuklarda periorbital ve infraorbital sinuslarda şişme, tortikollis, hareketlerde düzensizlik ve depresyon görülür.

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı Otopsi bulguları:

Başta ödem, purulent veya kazeöz subkutan eksudat bulunabilir. Rinitis, trakeitis ve sinusitis görülür. Hava keseleri ve perikardiyum E.coli gibi sekonder infeksiyonlarla etkilenebilir. Böbrekler ve akciğerler şişmiş ve konjestif, plöyral boşlukta fibrinöz eksudat bulunur.

Kanatlılarda Şişkin Baş Sendromu Hastalığı Koruma ve kontrol:

Sekonder infeksiyonlardan korunmak için antibiyotik kullanılabilir. Hastalığın kontrolü için ruhsatlı aşı uygulamaları uygundur. Havalandırma ve kümes koşulları iyileştirmelidir. Etçi damızlık ve yumurtacı tavuklara canlı aşı 12. haftalık iken yapılır. Yumurtlama periyodunda iken ikinci aşı olarak inaktif aşı uygulanır. Antibakteriyal ilaçların kullanılması, yüzün şişmesi ve komplikasyonları büyük ölçüde önlediği gibi ölümleri de azaltır ancak virüs lezyonlarına etkileri azdır. Nüksler yaşanabilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.