Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları
Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

MALABSORBSİYON SENDROM

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Kanatlı hayvanların solunum ve sindirim sistemin de problem oluşturan büyümenin durması, tüylenmenin gecikmesi, ters ve kaba tüylenme, ayak ve gagada renk açılması, kemikleşmeme ile karakterize reovirüsler’in meydana getirdiği bir hastalıktır. Hindi ve tavuklar hastalığa karşı duyarlıdır.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Etkeni:

Avian reoviruslarla birlikte diğer bakteriyel ajanlar.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Hastalık belirtileri:

Malabsorpsiyon sendromunun yaygın belirtileri ise gelişme geriliği, zayıf bacaklar, özellikle kanatlarda kırılmış tüyler (helikopter hastalığı), depigmentasyon (solgun tavuk sendromu) femur başında nekroz, diyare ve altlıkta sindirilmemiş yem parçalarıdır. Morbidite %30- 40, mortalite, sekonder enfeksiyon yok ise %5-10’dur.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Klinik bulgular:

Zayıf çıkım yüzdesi, bodur büyüme ve gelişme geriliği, tüy anomalilikleri, bazı tüy teleklerinin dışa doğru kıvrılması, dışkıda sindirilmemiş yem, zayıf bacaklılık, iskelet anomalilikleri, artritis nedeniyle yürümede isteksizlik, topallık ve eklemlerde şişkinlik, artan mortalite kayıpları, üniformitede derin dalgalanmalar şekillenir. Klinik semptomların birçoğu diğer hastalıklar ile karışabilir. Hasta tavuk laboratuvarda serolojik testlere tabi tutulmalı veya virüs izole edilmelidir. Tavukların ayak problemlerinde çoğu zaman Stafilokok sp.ve E.coli suşları bulunmuştur.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Otopsi bulguları:

Gelişmemiş proventrikulus, şişmiş bağırsaklar, zayıf sindirilmiş yem, turuncu renkte mukoid bağırsak içeriği, hydroperikardium, pankreatitis veya atrofik pankreas, kırılgan kemikler, sık femur başı kırıkları, tiblo-tarsal-metatarsal tendon kılıflarında yangı, bazı durumlarda gastrocnemius tendonun yırtılması söz konusudur.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Marazi madde şeçimi ve gönderme şekli:

Hasta ve ölü kanatlılar bütün halinde en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Koruma ve kontrol:

Ari genetik materyal seçimi multivitamin ve mineral takviyesi ve aşılama önemlidir. Özellikle damızlık sürülerin, 7 günlükken canlı attenue aşı (S1133 suşu ) ile aşılanması ve bu aşının 18 haftalık hayvanlarda canlı veya inaktif (yağlı emülsiyonda) aşı ile güçlendirilmesi ile yeterli korunma sağlanmaktadır. Genellikle aşılı sürülerden elde edilen broiler civcivlerde 2-3 hafta boyunca yeterli bağışıklık sağlanmakta ve başka aşılamaya gereksinim duyulmamaktadır.

En iyi korunma all in-all out kuralının sıkı bir şekilde uygulanmasıdır. Anaçlara uygulanan inaktive edilmiş aşı yeterli olmasa da yavrularda koruma sağlar. Viral artritiste vertical bulaşma yaygın olduğu için kümes kontamine olmadan hastalığın erken teşhisi önemlidir.

Kanatlılarda Reovirüs Enfeksiyonları Dezenfeksiyon:

Formaldehit, aktif klorlu bileşenler, kloroform ve kuarterner amonyum bileşenleri kullanılabilir


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.