Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı
Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı

Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı

NEKROTİK ENTERİTİS

Hastalığı Etkeni:

Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı Clostridium grubundan . Etken Cl.perfringes tip C’dir. Barsak kanalında bu etkenin sayıca artması sonucu oluşan fazla miktarda toksin hastalığı oluşturur. Bağırsaklarda yangıya bazende kanlı ishale neden olur. Halsizlik ve koyu renkli dışkı mevcuttur.

Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı Klinik bulguları:

Hastalık genellikle 6-8 haftalık piliçlerde görülmesine rağmen ağır ırk sürülerde ileri yaşlarda da görülebilir. Mortalite %5-15 arasında değişebilir. Koksidiyozis hayvanları hastalığa predispoze kılar. Hasta hayvanlarda iştah kaybı, halsizlik, koyu renkli dışkı gözlenir. Bazen dışkı kanlı da olabilir.

Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı

Otopsi bulguları:

Bağırsaklar kalınlaşmış ve bağırsak lumeninde hemorajik karakterde içerik gözlenir. Ayrıca bağırsaklarda psöydomembran ve gaza rastlanır. Bazen karaciğer üzerinde de 2-3 mm büyüklükte nekrotik alanlara rastlanır. Otopside barsak yüzeyinde pürüzlü, kabarcıklı bir görüntü vardır ve barsak duvarı kalınlaşmıştır. Barsak lümeni hemorajiktir. Bazen karaciğer yüzeyinde 2-3 mm’lik nekrotik alanlara rastlanır. Genellikle 6-8 haftalık piliçlerde
görülür. Mortalite %5-15 arasındadır.

Marazi madde seçimi ve gönderme şekli:

Yeni ölen hayvanlar ve hastalık semptomu gösteren birkaç kanatlı laboratuvara gönderilir.

Kanatlılarda Nekrotik Enteritis Hastalığı Koruma ve kontrol:

Koksidiyozisin kontrol altına alınması gereklidir. Değişik ve sülfo grubu ilaçlar kullanılabilir. Tedavide penisilinler etkindir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.