Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Pekin Ördeği Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı
Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı

KLAMİDİYOZİS

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Etkeni:

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Etkeni, zorunlu bir hücre içi bakterisi olan chlamidia psittaci’dir (Gr.negatif). Biri virülent ve öldürürücü, diğeri ise daha az virülent olan iki türü bulunmaktadır.

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı oluşması ve semptomlar:

Akut, subakut ve kronik seyir izleyebilir. Zoonoz bir özellik taşır. Akut enfeksiyonlarda daha çok 1.tip hakimdir. Tavuklar, hindi ve ördeklerden daha dirençlidir. Martı, karatavuk, güvercin ördek gibi yabani kanatlılar hastalığın esas rezervuarıdır. Bulaşma sindirim sistemi iledir. Aerosol yolla bulaşmada mümkündür. Stres faktörleri yayılmada önemli rol oynar. Hastalık tavuklarda latent veya kronik olarak seyreder. Hastalık gözden kaçabilir. Hindilerde durgunluk ,sarı jelatinöz bir dışkı, verimde azalma, burun ve gözden prulent bir exudat gelmesi en fazla görülen belirtilerdir.

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Klinik bulgular:

Akut, subakut ve kronik seyir izleyebilir. Zoonoz bir özellik taşır. Akut infeksiyonlarda daha çok 1.tip hakimdir. Tavuklar hindi ve ördeklerden daha dirençlidir. Martı, karatavuk, güvercin ördek gibi yabani kanatlılar hastalığın esas rezervuarıdır. Bulaşma sindirim sistemi yoluyladır. Aerosol yolla bulaşma da mümkündür. Stres faktörleri yayılmada önemli rol oynar. Hastalık tavuklarda latent veya kronik olarak seyreder. Hastalık gözden kaçabilir. Hindilerde durgunluk, sarı jelatinöz bir dışkı, verimde azalma, burun ve gözden purulent bir eksudat gelmesi en fazla görülen belirtilerdir.

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Otopsi bulguları:

Subkutan dokularda konjesyon ve kanamalar, perikarditis, kalp üzerinde sarımsı fibrinöz eksudat birikintisi, karaciğer, dalak, böbrekte büyüme ve kanlı, hava keselerinde kalınlaşma ve matlaşma, akut olgularda akciğerlerde konjesyon ve pnömoni gözlemlenir.

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Marazi madde şeçimi ve gönderme şekli:

Hayvanların bütün halinde, otopsi yapılmadan laboratuvara gönderilmesi uygundur. Hayvanların bütün halinde gönderileceği durumlarda; klinik belirti gösteren hasta hayvanlar altları ve yanları kapalı kafeslerde, ölüler ise plastik torbalar içerisinde, etraflarına buz aküleri veya kuru buz konarak sızdırmaz kapalı kutularda en geç 12 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Hasta veya ölü hayvanların bütün olarak gönderilemediği durumlarda, infeksiyonun direkt ve indirekt teşhisi için ölen hayvanlardan eksudat, dalak, karaciğer, böbrek akciğer gibi organlar histopatolojik muayeneler için % 10 oranında formol içeren kavanozlara, viral ve bakteriyolojik muayeneler için % 50 gliserinli fizyolojik tuzlu su içeren kavanozlara konularak laboratuvarlara gönderilmelidir.

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Koruma ve kontrol:

Hastalığın tedavisinde penisilin, tetrasiklin, kloramfenikol ve eritromisin etkilidir. Streptomisin, vankomisin ve kanamisin etkisizdir.

İleri derecede hasta hayvanlara sağaltım yapılmaz, itlaf edilmelidirler. Korunmak için biyogüvenlik önlemleri uygulanır. Dezenfeksiyon etkin bir şekilde uygulanır. Aşı uygulamaları sonuç vermektedir.

Hastalığın tedavisinde penisilin, tetrasiklin, kloramfenikol ve eritromisin etkilidir. Streptomisin,vankomisin ve kanamisin etkisizdir. İleri derecede hasta hayvanlara sağıtım yapılmaz. İmha edilirler.

Korunmak için biosecurity önlemleri uygulanır. Dezenfeksiyon etkin bir şekilde uygulanır. Aşı uygulamaları sonuç vermektedir.

Kanatlılarda Klamidiozis-Ornitozis Hastalığı Dezenfeksiyon:

Formaldehit, aktif klorlu bileşenler, kloroform ve kuarterner amonyum bileşenleri oldukça etkilidir


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.